Mnogi vlasnici pasa suočavaju se s izazovom kada njihov ljubimac ne voli kišu. Odlasci u šetnje pretvaraju se u natezanje, a pas izbjegava izlazak čak i kada je to nužno.
Kiša pada kap, kap, kap
noge mokre cap, cap, cap
mokro lice, mokar nos
mokri smo već skroz na skroz!
Tako ide dječja pjesmica koju smo svi barem jednom u životu recitirali. No, kiša nije nešto u čemu baš svi psi uživaju. Mnogi vlasnici pasa suočavaju se s izazovom kada njihov ljubimac ne voli kišu. Odlasci u šetnje pretvaraju se u natezanje, a pas izbjegava izlazak čak i kada je to nužno. No, uz malo prilagodbe i strpljenja, kišni dani ne moraju biti problem ni za vas ni za vašeg ljubimca, piše volimpse.
Kiša i zašto je psi ne vole?
Neki psi ne vole kišu zbog osjećaja mokre dlake ili hladnoće. Drugima smeta zvuk kišnih kapi ili su im mirisi koje kiša donosi previše snažni. Štenad ili psi koji su osjetljivi na zvukove mogu se osjećati nesigurno u kišnim uvjetima.
Pojedinim njuškicama možda smetaju mokre noge, odnosno šetnja po mokroj travi, Možda se zbog toga osjećaju nelagodno.
Neki, pak, osjećaju da smo mi pod stresom zbog kiše. I mi se pitamo što ćemo obuti, kako se obući, hoće li biti gužva na putu do posla… Pas to osjeti pa izlazak na kišni dan poveže s našom frustracijom.
Postoje i psi kojima smeta vjetar, pogotovo ako jako puše. Grmljavina je, pak, posebna priča. Svojedobno smo pisali o tome i naveli da „više od 50% pasa razvije strahove od zvukova, dok je samo 50% vlasnika svjesno da pas pokazuje znakove stresa, što na kraju vodi prema razvoju zvučne fobije“.
Pročitajte više: Kakvi genijalci! Najpametniji psi pamte imena predmeta dvije godine
Kako psu olakšati šetnje po kiši?
Pripremite psa za kišu. A i sebe. Prisjetite se kako ste u djetinjstvu uživali capkajući po lokvama. Cap, cap, cap, kaže pjesmica.
Vodootporna kabanica ili kišna jakna može smanjiti nelagodu i držati psa suhim. Ako i vi obučete kabanicu, ne treba vam kišobran i ruka vam je slobodna pa ćete se i vi bolje osjećati.
Neka vaš izbor budu kratke šetnje. Ako je moguće, šećite suhim dijelovima, odnosno mjestima gdje niste kiši najizloženiji, poput zaklonjenih ulica ili staza ispod drveća.
Ako vaš pas ne voli osjećaj mokrih šapa, probajte s čizmama za pse. Možda će pomoći. Ili izbjegavajte travu dok se ne privikne. Osigurajte svom psu neko zaklonjeno mjesto za obavljanje nužde. Tako će se osjećati sigurnije.
Potaknite psa da izađe van, pokušajte s pozitivnom motivacijom. Koristite poslastice ili omiljene igračke kako biste ga motivirali za izlazak. I pratite ga. Neki psi osjećaju se puno sigurnije kada ih vlasnik prati na kiši, umjesto da ih pušta samostalno.
Što nakon šetnje?
Odmah nakon povratka kući, dobro osušite psa. Koristite ručnik ili sušilo za kosu na niskoj temperaturi (ako ga nije strah) kako biste uklonili vlagu s dlake i šapa.
Obavezno provjerite šape i mjesta između prstiju kako biste spriječili iritaciju ili nastajanje gljivica. I nakon toga, osigurajte mu ugodan prostor za oporavak.
Pas će uživati u toplom, suhom mjestu nakon boravka na kiši. Pokrivač ili udobna ležaljka dodatno će ga opustiti. A i omiljena igračka uvijek dobro dođe.
Postoje i igre i aktivnosti kojima možete nadomjestiti duge šetnje ili trčanje, ako ih pas izbjegava zbog kiše.
Jedno je mentalna stimulacija, a drugo tjelesna aktivnost. Igrajte se skrivača, sakrijte mu poslastice ili vježbajte sa svojom njuškicom nove trikove.
Povlačenje užeta, bacanje igračke u zatvorenom prostoru ili jednostavno poticanje trčanja (ako je manji pas) može pomoći da potroši višak energije.
Pročitajte više: Pet savjeta uz koje će vaš pas biti sretan i zdrav
Kiša i što izbjegavati?
Nikako ne forsirajte psa. Ako pas pokazuje velik strah ili nelagodu, nemojte ga siliti na duge šetnje. Pokušajte slijediti njegove želje. Neka izlazak na kišni dan ne bude borba između njega i vas.
Ne ostavljajte ga mokrim. Mokra dlaka povećava rizik od prehlade i iritacije kože. Psu će biti puno ugodnije ako ga osušite.
Svakako pazite na klizave površine. Psi se mogu ozlijediti na skliskim podlogama tijekom kišnih dana. Stoga obratite pažnju i na podlogu kojom hodate.
Iako kiša može izazvati nelagodu kod pasa, uz pravilan pristup možete prilagoditi svakodnevnu rutinu potrebama vašeg ljubimca. Malo zaštite, puno strpljenja, kreativne igre i mašte učinit će i najkišniji dan ugodnijim. Jer kiša ne mora značiti kraj zabave.
Foto: Canva