Mislite da ste potplaćeni? Po novom Zakonu o radu to možete i provjeriti

Novi Zakon o radu nam donosi brojne novosti, a jedna koja je posebno zainteresirala radnike je jednakost plaća žena i muškaraca odnosno obveza poslodavca da isplati jednaku plaću radnici i radniku za jednak rad ili za rad jednake vrijednosti. Ova odredba uvedena je u svrhu sprječavanja nejednakosti plaća. Dakle, ako sumnjate da niste pravedno plaćeni u odnosu na svoje kolege, imate pravo na provjeru. No, što zapravo smijete provjeriti? 

Radnik ima pravo uvida u kriterije, a ne obračun plaće

„Ako se obavlja jednak rad ili rad jednake vrijednosti, onda radnik ima pravo uvida u podatke o kriterijima temeljem kojih je određena plaća,“ pojašnjava odvjetnica tvrtke Wolf Theiss Dora Gaži Kovačević. „Naime, Zakon o radu propisuje obvezu poslodavca da radniku dostavi podatke o kriterijima na temelju kojih je drugi radnik, koji obavlja poslove slične ili iste naravi, ostvario plaću.“

U prijevodu, radnik nema pravo u obračun plaće svojeg kolege, no ima pravo uvida u neke druge podatke.

„Smatram da na zahtjev radnika poslodavac ne treba dostaviti obračun plaće drugog radnika, već samo određene općenite informacije o kriterijima na temelju kojih je taj drugi radnik ostvario plaću, naravno, ako se radi o jednakom radu ili radu jednake vrijednosti“ nastavlja Gaži Kovačević.

Inače, prema Zakonu o radu, osnove i mjerila za isplatu plaće radnika ne mogu biti poslovna tajna.

„Ako poslodavac ne postupi po zahtjevu radnika, prekršaj nije propisan, ali inspektor može u provedbi inspekcijskog nadzora poslodavcu narediti da u određenom roku dostavi radniku podatke o kriterijima.“


Pročitajte više: 6 znakova koji otkrivaju da ste potplaćeni i kako postupiti


Poslodavac je dužan obrazložiti razliku u plaći

U Republici Hrvatskoj plaće moraju biti ravnopravne za jednak rad i rad jednake vrijednosti. To znači da problem nejednakih plaća žena i muškaraca uopće ne bi smjela postojati. Zakon o radu je usklađen s Direktivom 2006/54/EZ o provedbi načela jednakih mogućnosti i jednakog postupanja prema muškarcima i ženama u pitanjima zapošljavanja i rada.

Ova direktiva postoji kako bi se radnicima osigurale jednake plaće za isto radno mjesto bez obzira na spol, te kako bi država potaknula poslodavce da radnicima redovito pružaju informacije o ravnopravnom postupanju prema ženskim i muškim radnicima. No, problem je što direktiva ne propisuje dužnost davanja korektnih informacija na uvid radi dokazivanja jednakog postupanja.

U svakom slučaju, ako do nejednakih plaća žena i muškaraca dođe, poslodavac je dužan obrazložiti zašto ta razlika postoji.

„Na državama članicama je da detaljnije reguliraju kakve će informacije poslodavci morati pružati radnicima u svrhu ostvarivanja prava na jednakost plaća, zbog čega iz Direktive ne mogu proizaći veće obveze od onih izričito propisanih Zakonom o radu,“ tumači Gaži Kovačević i dodaje kako će tek vrijeme pokazati kako će se nova odredba primjenjivati u praksi.

Foto: Canva / Dora Gaži Kovačević, privatna arhiva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

Ekspert za kemiju otkrio koji je najbolji deterdžent za pranje rublja

Odabir deterdženta za pranje rublja može biti prava zagonetka. Svaki će deterdžent donekle očistiti rublje, ali kako postići najbolje rezultate za...
- Advertisment -