Novozelandska premijerka: “Ulošci i tamponi moraju biti besplatni!”

Jacinda Ardern žena je čije ime je već dobro poznato diljem svijeta. Njezina najnovija odluka olakšat će život brojnim djevojčicama u toj zemlji. U veljači ove godine mogli smo vidjeti kako je Škotska bila prva zemlja koja radi na tome da ulošci i tamponi budu besplatni za sve žene u toj zemlji. Dvije godine prije toga, postali su prva zemlja koja je besplatno dijelila takve proizvode djevojčicama u školama i na fakultetima. Novi Zeland i njihova ambiciozna premijerka sada idu tim putem.

Povezano:

Ili hrana ili ulošci i tamponi

Potezu kojim se obvezala na zaustavljanje “menstrualnog siromaštva” prethodilo je podnošenje zahtjeva kako bi ulošci i tamponi bili besplatni i dostupni svim djevojčicama školske dobi koje imaju menstruaciju.

“Time što ih činimo besplatnima i dostupnima, podupiremo mlade žene da se nastave obrazovati u školi. Znamo da od gotovo 95.000 djevojčica u dobi 9 do 18 godina, ostaju doma tijekom menstruacije jer si ne mogu priuštiti uloške i tampone.”

“Menstruacija je životna činjenica polovine populacije i pristup odgovarajućim proizvodima je potreba, a ne luksuz”, dodaje Julie Ann Genter, novozelandska ministrica za žene.

Nažalost, takva situacija je i u mnogim drugim zemljama. Ujedinjeno Kraljevstvo provelo je istraživanje koje je pokazalo da 27% žena i djevojčica tvrdi da su im proizvodi za menstruaciju nedostižni i ne mogu si ih priuštiti. U 2018. godini istraživanje koje je provelo KidsCan pokazalo je da jedna trećina djevojaka 15-17 godina tvrdi kako su propustile školu jer nisu imale higijenske potrepštine. Na Novom Zelandu kao i u brojnim drugim mjestima diljem svijeta, neke žene moraju birati između toga da potroše novac na hranu ili na kupnju menstrualnih proizvoda.

Ardern ovim projektom želi promijeniti ove bolne statistike i osigurati menstrualne proizvode onima koji ih trebaju. Taj potez vrijedan je 2.2. milijuna dolara, a distribucija besplatnih proizvoda započet će s 15 škola u regiji Waikato. Ostatak zemlje i škola trebali bi se uključiti u distribuciju do početka sljedeće godine.

Utjecaj na obrazovanje

Sve će to, vjeruje se, utjecati i na bolje rezultate u školi. Sada već sa sigurnošću znamo da djevojčice zaista propuštaju nastavu zbog menstrualnih problema, a to dokazuje i istraživanje na učilištu u Wellingtonu gdje je između 7.700 studentica, više od 21% izostalo iz škole zbog nedostatka higijenskih potrepština.

Tamošnja doktorica Theresa Fleming poručuje za 1 News:

“Ovo je velika stvar kada se radi o jednakosti obrazovanja mladih u današnjem svijetu. Teško je i za škole i zaista će utjecati na nazadovanje tih djevojaka.”

A da sve više država uviđa važnost ove inicijative pokazuje i primjer Australije. Daniel Andrews, premijer države Victoria je u rujnu prošle godine donio paket vrijedan 20.7. milijuna dolara kojim će se kroz 4 godine osigurati uloške i tampone diljem škola.

Tom prilikom je poručio: “Nedostatak jednostavnog pristupa higijenskim potrepštinama se može negativno odraziti na uključenost djevojaka u sportske i druge školske aktivnosti na način da neće moći sudjelovati u nastavi, osjećati se ugodno ili će propustiti školu u cijelosti”.

Foto: Unsplash, Instagram

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

početak jeseni savjeti

Teško vam pada početak jeseni? Niste jedini. Evo kako izdržati kraj...

Ako osjećate psihološki pad na kraju ljeta, niste jedini. Za mnoge ljude ljeto ima nostalgičnu i emocionalnu težinu, govore psiholozi. “Kad...
- Advertisment -