Jeste li spremni za unaprijeđenje svog rječnika indijskih riječi? Jedna od njih koju možda želite naučiti – ujedno i jelo koje biste možda željeli probati – je sabji. Ovaj izraz u prijevodu znači “jelo od povrća” i može se koristiti neovisno o tome koje je povrće korišteno za njegovu pripremu.
Vegetarijanska indijska kuhinja je zdrava, jednostavna i zbilja ukusna! Ako nikada niste pripremali indijsku hranu za sebe, ovo je savršeno jelo za početak. Predlažemo da ga jedete s basmati rižom, kao prilog ili kao glavno jelo.
Povrće koje se koristi za pripremu često uključuje krumpir, mrkvu, grašak, grah, cvjetaču i bundevu. Tradicionalni indijski začini poput sjemenki kumina, kurkume, čilija u prahu, senfa i sjemenki gorušice, obično se kombiniraju kako bi jelu dali intenzivan aromatičan okus.
Sabji se često poslužuje uz indijski kruh poput naana, ali može se jesti i uz rižu ili kao prilog mesnim jelima.
Zdrav i ukusan indijski specijalitet
Postoji puno varijacija ovog jela, jer za pripremu možete koristiti bilo koje povrće. Mi smo ga isprobali s tikvicama, mrkvom i krumpirom uz rižu s kimom, kofte od mrkve, zeleni chutney s mentom i salatom. Moramo priznati da nam je ta kombinacija bila izvrsna, upravo zbog posebnog okusa koji daje kim.
Ovaj ukusan ručak isprobali smo u sklopu Indijskog četvrtak u Simple Greenu: Sabji (pečeno povrće), riža s kimom, kofte od mrkve, zeleni chutney s mentom, salata.
Povezano: Znate li koja su tradicionalna jela poznatih svjetskih kuhinja?
Ako se pitate što je chutney, riječ je o bezglutenskom indijskom umaku. Pravi se od voća, povrća i/ili bilja s octom, šećerom i začinima. Chutney je sastavni dio indijske kuhinje. Poslužuje se uz sve, od basmati riže do kruha poput naana do curryja. Drugdje u svijetu možete vidjeti razne oblike chutneya uparene s jelima, poput voćnog, jabučnog chutneyja s maslacem, kremastim sirom kao što je brie ili s kozjim sirom.
Foto: Simple Green by Jelena