Roditelji, oprez! Ako dobijete ovu SMS poruku, ne nasjedajte

Mama, mobitel mi je pokvaren, ovo je moj novi broj, možeš ga spremiti i poslati mi poruku na WhatsApp. Na brojeve mnogih roditelja stižu poruke slične ovoj. Riječ je o prijevari. Takve poruke potrebno je izbrisati – nipošto nemojte odgovarati na njih i nemojte otvarati poveznice koje su vam poslane. Prijevare putem SMS poruka sve su češće.

Ove poruke možete lako prepoznati

“Možda jedna od najgorih situacija koja se može dogoditi ako ne prepoznamo malicioznu poruku je da uđemo u komunikaciju s napadačima, prevarantima i kroz tu komunikaciju oni steknu naše povjerenje, što može dovesti do brojnih zahtjeva kao što su uplate novca, traženje podataka bankovnih kartica”, upozorio je Jakov Kiš iz CARNET-ova Odjela za kibernetičku sigurnost, prenosi Večernji.hr.

Kako prepoznati ovakve poruke? Kiš objašnjava da su to neočekivane poruke koje dolaze s nepoznatih brojeva. Netko se predstavlja kao nama poznata ili legitimna institucija ili osoba i u tim porukama su često sumnjivi zahtjevi. U posljednje vrijeme najčešći su pokušaji prevare lažnog predstavljanja Hrvatske pošte.

“Često nam se javljaju korisnici koji dobiju poruku kako zbog nepotpunih podataka ili netočne adrese su dobili od pošte SMS koji ih traži dodatno plaćanje za ažuriranje podataka. Ono što je možda najvažnije reći, Hrvatska pošta vas nikada neće tražiti plaćanje online”, objasnio je Krešimir Domjančić, glasnogovornik Hrvatske pošte.


Pročitajte više: Cyber prijevare – kriminalci sve kreativniji, a sheme ‘vjerodostojnije’


Ovo su moguće prijevare. Informirajte svoje bližnje

Iz Policijske uprave Vukovarsko-srijemske već su se oglašavali po pitanju incidenta s lažnim porukama Hrvatske pošte.

“Kako bismo smanjili vjerojatnost da postanete žrtva ovakve prijevare, savjetujemo da budete posebno oprezni kada dobijete iznenadne tekstualne poruke i pozive na mobilni telefon. Lažne poruke i obavijesti prepoznatljive su po inozemnim pozivnim brojevima telefona, sumnjivoj i čudnoj e-mail adresi ili poveznici na službenu domenu tvrtke te pravopisnim i gramatičkim pogreškama na otvorenoj stranici. Posebnu pozornost obratite ako na poveznici trebate unijeti podatke s bankovne kartice“, poručili su.

Ranije je otkrivena i prevara vezana uz banke i portal e-Građani.

Hrvatska udruga banaka (HUB) upozorava na niz aktivnih kampanja kriminalaca koji u posljednje vrijeme ciljaju klijente banaka. Žele ukrasti podatke i steći financijsku korist. Prijevara koja se posljednja pojavila i vezana je za banke i portal e-Građani funkcionira tako da prevaranti u ime banaka šalju SMS u kojem tvrde da “Imate pravo na povrat poreza”. Tu je i poveznica koja vodi na lažnu prijavu u sustav e-Građani.

“Ako zaprimite takav SMS, nipošto nemojte kliknuti na poveznicu i nikako ne unosite podatke vezane uz Vaš mToken/token niti ikakve druge osobne podatke. Preporučeno je da o aktualnim vrstama prijevara građani informiraju svoje bližnje kako bi se zaštitili od potencijalnih prijevara, a ako sumnjate da ste žrtva prijevare i ako ste upisali bankovne podatke, odmah se obratite svojoj banci i prijevaru prijavite policiji”, poručili su iz Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

Advent u Zagrebu 2024

Uskoro počinje Advent u Zagrebu! Donosimo sve detalje

Uskoro nam počinje još jedan Advent u Zagrebu pun božićne čarolije i blagdanske radosti koji će trajati od 30. studenog pa...
- Advertisment -