Teška vremena, posebno uz stalne poraste cijena troškova života, mnoge od nas potiču na razmišljanje o tome kako uštedjeti više novca svaki mjesec. Svatko ima drugačiju financijsku situaciju – dok su neki možda već iscrpili sve opcije, drugi troše na stvari koje možda i nisu neophodne.
Ako vam je cilj povećati uštedu, ali niste sigurni odakle početi, pravilo 50/30/20 moglo bi vam pružiti koristan okvir za upravljanje budžetom, piše Metro, a prenosi Večernji.
Raspodjela prihoda u tri glavne kategorije
Ova metoda vam omogućava da postepeno uspostavite naviku štednje dijela svoje plaće, što može biti osobito korisno kako se približava blagdansko razdoblje. Stručnjaci za štednju iz tvrtke Savoo preporučuju pravilo 50/30/20 kao način da se kontrolira potrošnja na nebitne stvari, istovremeno potičući štednju.
Pravilo se temelji na raspodjeli prihoda u tri glavne kategorije: potrebe, želje i štednja. Prema tom modelu, 50% mjesečne plaće ide na osnovne troškove, 30% na osobne želje, a preostalih 20% namijenjeno je štednji ili otplati dugova.
Pročitajte više: Kako investirati u uvjetima neizvjesnosti i inflacije
Kako rasporediti novac?
Potrebe – 50% plaće: Pod ovom kategorijom podrazumijevaju se ključni troškovi poput stanarine, računa, hrane i prijevoza.
Želje – 30% plaće: Želje uključuju sve što nije nužno, poput kupovine, izlazaka, putovanja, članarina u teretanama ili pretplata na streaming usluge.
Štednja ili otplata duga – 20% plaće: Posljednji dio prihoda od 20% preporučuje se usmjeriti na štednju ili otplatu dugova. Možete ga i uložiti u mirovinske fondove ili druge investicijske mogućnosti.
Foto: Canva