U srijedu, 2. rujna, održan je prosvjed povremenih prijevoznika na Markovog trgu kojeg su organizirali Udruga Glas poduzetnika i članovi Inicijative povremenog prijevoza putnika. Predsjednica Udruge Ragusa Bus Vesna Lukić otkrila nam je zašto država mora reagirati te u kakvim je problemima ova branša.
Pad prometa je 99%
Vlasnica je turističke agencije Unique Collection u Dubrovniku, a u sklopu nje nudi povremeni prijevoz autobusima i automobilima. Situacija, ističe, nikad nije bila gora. „Nikad mi se nije dogodilo da se 1.8. idem kupati dva puta na dan. Lijepo je što mogu ići s djecom, ali na plažu idem s grčem u trbuhu jer ne znam što me čeka. Žalosno je što me dijete traži sladoled, a ja razmišljam mogu li si to priuštiti.“
Epidemija je počela utjecati na turizam u ožujku, ali optimizam se pokušao zadržati kroz naredne mjeseca. „Imali smo nade za svaki mjesec, a sad je 1. rujna prošao, dijele se otkazi i ne znamo što će biti.“
U Dubrovniku je posebna situacija, vlada gotovo grobna tišina, grad je prazan, a turista nema. Aktivirala se kroz udrugu Raguza Bus iz Dubrovnika, a kad su krenuli prosvjedi UGP-a i IPPP preuzela je najveći dio organizacije na sebe.
Odlučila je probati nešto promijeniti jer njezin sektor bilježi najgori pad prihoda dosad. „Pad povremenog prijevoza u Dubrovniku je 99%. Problem s Dubrovnikom, za razliku od ostalih mjesta, je taj što mi nemamo čak ni linijski prijevoz. Kod nas je za linijski i školski prijevoz zadužena gradska firma.
Mi ovisimo isključivo o avionima i kruzerima. Kruzeri su nam najveći dio posla, no oni su otkazali svoja putovanja, a pad Zračne luke Dubrovnik je preko 90%, ne znamo što nas čeka.“
Potrebna pomoć države za rješavanje leasing obveza
Situacija tijekom ovo krize nije teška samo u Hrvatskoj nego i u cijelom svijetu, stoga se ne mogu fokusirati na strana tržišta i strane partnere. Važna pomoć u svemu bili bi moratoriji na leasinge. „Nekoliko leasing kuća je izašlo u susret, međutim brojne nisu. Dobili smo moratorij na tri mjeseca i možemo tražiti na još tri, ali unutar ta tri moramo plaćati rate od prošla tri mjeseca. Što u konačnici ispada kao da smo zapravo imali samo tri mjeseca pravo na moratorij.“
Pročitajte više: Udruge i leasing društva složni- krajnje je vrijeme da se država uključi u rješavanje problema
Uz leasinge, spasiti bi ih mogla i bespovratna sredstva. „U banci nam se doslovno smiju kad dođemo tražiti novac. Najrizičnija smo skupina jer smo prijevoz i turizam, a sredstvima za očuvanje likvidnosti više ne možemo plaćati. Dobili smo mjere za očuvanje radnih mjesta i one će se zadržati do kraja godine, no što onda? Mjerama za očuvanje radnih mjesta se osiguravaju samo radna mjesta, ali ne i tvrtke. Najveći problem su leasinzi i tu nam treba najviše pomoći. “
Država nije u najboljoj situaciji, ali mogla bi se iskoristiti sredstva iz europskih fondova, kao što ih koriste druge države. „U Sloveniji se povremenim prijevoznicima plaća 4o eura dnevno. Dok se nama ne pomaže ni s parkinzima. Ako imamo pravo na pomoć Europske unije, to trebamo i iskoristiti.“
Leasing nam je omogućavao noviji vozni park
Postoje brojne nedoumice i nedostatak razumijevanja kad je u pitanju korištenje leasinga. „Leasinzi se uzimaju kako biste ostali konkurentni na tržištu. Novi autobusi su potrebni zbog sigurnosti putnika i zbog sigurnosti u prometu. Autobusi kupljeni kreditima većinom su stariji modeli.“
No, automobile i autobuse nije tako lako vratiti leasing kućama. „Pri ulasku u leasing vaše učešće je od 30% do 40%, a kad bi vratili automobil ne samo da biste izgubili to učešće nego morate nastaviti plaćati leasing kući dok ona ponovno ne proda to sredstvo. “
Iz tog razloga traže od leasing kuća, ali i od Vlade da se za kamate tijekom moratorija primjenjuje niža stopa, a ne kao sad u iznosu 18-35%. Što je novije vozilo, to je kamata veća. “Dakle, uz glavnicu i kamatu koju imamo po ugovoru plaćamo još i kamatu za moratorij koja je naš gorući problem sad.”
Firme su se gradile desetljećima, a sad svi peru ruke od odgovornosti
U cijeloj situaciji najviše ju smeta činjenica da nitko nije odgovoran. „Kad je bio prvi prosvjed u proljeće, meni je bilo tužno kad su nam rekli ‘ma preuzet će vas netko’ doslovno kao da smo nebitni. Ne da smo zadnja rupa na svirali nego ne spadamo apsolutno nigdje, a željela bih istaknuti da je do 2020. povremeni prijevoz bio izuzetno profitabilna grana hrvatskog gospodarstva.
Pročitajte više: Održan prvi prosvjed poduzetnika u Hrvatskoj
Firme su se gradile desetljećima, preživjeli su 91. i 2008., ali što sad? Kad netko kaže zatvorite firmu, a tim ljudima su njihove firme kao djeca. To je s toliko ljubavi građeno, a onda od vas cijela Vlada pere ruke.“
Međutim, Vesna i dalje ne želi izgubiti nadu te želi vjerovati da će se situacija poboljšati. „Turizam je grana koja je osjetila prva posljedice epidemije, ali se nekako nadamo da ćemo mi biti i prvi koji ćemo stati na noge.“
Foto: Privatna arhiva