Izbjegavanje voća i povrća koje je tretirano pesticidima može biti ključni korak prema zdravijem životu, pokazuju istraživanja švedskih znanstvenika. Naime, pesticidi poput insekticida, fungicida i regulatora rasta biljaka mogu se nakupljati u tijelima djece i odraslih. Međutim, već nakon samo dva tjedna bez unosa hrane zagađene pesticidima, razina tih toksina u organizmu može pasti na nulu, otkrili su znanstvenici, piše Klik.hr.
Povećani rizici za zdravlje djece
Već 2008. godine zabilježeno je kako su mnogi pesticidi klasificirani kao neurotoksini koji mogu štetno djelovati na mozak sisavaca i ljudi. Znanstvena istraživanja otkrila su snažnu povezanost između izloženosti pesticidima i Parkinsonove bolesti – kroničnog poremećaja koji zahvaća motoričke funkcije.
Prema izvješću iz 2011. godine, glifosat, jedan od najraširenijih pesticida, odgovoran je za zagađenje između 60% i 100% zraka. U Europi je zabilježeno da je više od 40% podzemnih voda kontaminirano glifosatom. Posebno zabrinjavajući podatak dolazi iz Njemačke, gdje je glifosat pronađen u ljudskom urinu, krvi, pa čak i u majčinom mlijeku.
Djeca su znatno osjetljivija na utjecaj toksina nego odrasli. Američka akademija za pedijatriju upozorila je da rano izlaganje pesticidima može povećati rizik od raka kod djece, dovesti do smanjene kognitivne funkcije te uzrokovati probleme u ponašanju. Studije su pokazale da predškolska djeca koja su bila izložena pesticidima imaju slabiju koordinaciju oka i ruke, manju izdržljivost i lošiju kratkoročnu memoriju u usporedbi s djecom koja nisu bila izložena istim toksinima.
Pročitajte više: Ovo povrće najizloženije je pesticidima, a jedemo ga skoro svaki dan
Povrće puno pesticida: Kako smanjiti rizik?
Kako bi se smanjio rizik od zdravstvenih problema povezanih s pesticidima, preporuča se izbjegavanje određenih vrsta povrća, osim ako nisu organski uzgojeni ili iz vlastitih vrtova.
Posebno treba pripaziti na:
- Celer
- Špinat
- Rajčicu
- Cherry rajčicu
- Krastavce
- Papriku baburu
Izbjegavanje hrane kontaminirane pesticidima može pomoći u zaštiti zdravlja, osobito kada je riječ o ranjivim skupinama poput djece, ali i smanjiti rizik od kroničnih bolesti povezanih s izloženošću ovim toksinima.
Foto: Canva