Jedan od najvećih problema hrvatskog tržišta već dugo je nedostatak kvalificirane radne snage. Isto tako nedostatak znanja i vještina zaposlenih osoba koje često postaju nekonkurentne na tržištu rada. Kako bi spriječili gubitak radnih mjesta i zaustavili ulazak sve većeg broja osoba u evidenciju nezaposlenih, HZZ je 2018. godine uveo program državnih potpora za usavršavanje, a najavljeno je da će program trajati do kraja ove godine. Glavni cilj ove mjere je poticanje daljnjeg obrazovanja zaposlenika sufinanciranjem troška usavršavanja radnika kod poznatog poslodavca.
Povezano:
- Potpore za proširenje poslovanja – tko ih može koristiti?
- 9 stvari na koje trebate paziti ako uzimate poticaje od HZZ-a
- Stručno osposobljavanje se ukida, što nas čeka u 2020.?
Tko može koristiti potpore za usavršavanje?
Potpore za usavršavanje dodjeljuju se kako bi se potaknulo daljnje obrazovanje novozaposlenih ili zaposlenih osoba s ciljem očuvanja radnih mjesta zbog uvođenja novih tehnologija i proizvodnih programa te podizanja konkurentnosti. Mjere potpore dostupne su poduzetnicima čije je poslovanje profitno, ali isključuju poduzetnike čije se poslovanje nalazi u teškoćama.
Potpore za usavršavanje namijenjene su usavršavanju novozaposlenih radnika ili radnika kojima prijeti gubitak radnog mjesta zbog nedostatka stručnih znanja i vještina. Također su usmjerene na radnike koji će biti uključeni u programe usavršavanja s ciljem podizanja konkurentnosti poput usavršavanja za rad na više radnih mjesta ili radnih operacija. Ove se potpore mogu koristiti i u svrhu prilagodbe radnika u provedbi reorganizacije poslovanja i organizacijskih promjena te promjena strukture rada.
Ciljane skupine su sve novozaposlene osobe iz evidencije nezaposlenih, bez obzira na radni staž, zanimanje i kvalifikaciju, osobe zaposlene kod poslodavca najmanje 12 mjeseci ili na neodređeno te hrvatski povratnici, to jest useljenici iz hrvatskog iseljeništva.
Povezano:
- Kristina Ercegović: Ah, ti zaposlenici
- Što male tvrtke moraju imati na umu u procesu zapošljavanja novih djelatnika?
- Znate li za odredbe Zakona o radu koje vas štite kao poslodavca?
Kriteriji odabira
Potporu za usavršavanje moguće je dodijeliti poslodavcima s ciljem poticanja konkurentnosti, te poslodavcima čiji radnici u trenutku reorganizacije, organizacijskih promjena i promjena strukture rada nemaju potrebna znanja i vještine. Isto tako mjeru je moguće dodijeliti ako zaposlenicima prijeti gubitak radnog mjesta zbog promjene proizvodnog programa, uvođenja novih tehnologija i viših standarda.
Troškovi usavršavanja zaposlenika sufinanciraju se do 70% prihvatljivih troškova, a najveći iznos potpore za usavršavanje po zaposleniku iznosi 18.000,00 kn. Maksimalno propisano trajanje mjere je 6 mjeseci uz obvezu zadržavanja osobe u radnom odnosu u jednakom razdoblju koliko je trajalo usavršavanje (npr. 3 + 3 mjeseca). Programi usavršavanja moraju trajati minimalno 30 dana.
Više informacija o kriterijima odabira i potrebnoj dokumentaciji možete pronaći ovdje.
Foto: Unsplash, Pexels