Kako postporođajna depresija dobiva sve veću pozornost, američki je Food and Drug Administration (FDA) odobrio lijek Zurzuvae (zuranolone), prvi lijek za oralnu primjenu namijenjen liječenju postporođajne depresije kod odraslih osoba, a koja često pogađa osobe koje su rodile ili su pri kraju trudnoće. Do sada je lijek za postporođajnu depresiju bio dostupan samo putem infuzije i u pojedinim klinikama.
Ispitivanje i nuspojave lijeka
Učinkovitost lijeka Zurzuvae dokazana je u dvije placebom kontrolirane studije, a uzorak su činile žene s postporođajnom depresijom koje su zadovoljile kriterije za utvrđivanje velike depresivne epizode i čiji su simptomi započeli u posljednjem tromjesečnu ili unutar četiri tjedna od poroda. Lijek ili placebo, ovisno o skupini, su uzimale tijekom 14 dana.
Žene koje su uzimale Zurzuvae pokazale su značajno poboljšanje simptoma u usporedbi s onima u placebo skupinama. Učinak liječenja pokazao se uspješnim i četiri tjedna nakon uzimanja posljednje doze lijeka.
Najčešće nuspojave lijeka uključuju pospanost, vrtoglavicu, proljev, umor, prehladu i infekciju mokraćnog sustava. Korištenje lijeka može izazvati suicidalne misli i ponašanje, te ga ne bi trebale koristiti trudnice jer može oštetiti fetus. Žene bi stoga trebale koristiti kontracepciju tijekom uzimanja i tjedan dana nakon uzimanja lijeka. Preporučena dnevna doza je 50 mg kroz dva tjedna, stoji u izvješću FDA.
Pročitajte više: Lijek za postporođajnu depresiju bi mogao biti vrlo jednostavan
Pristup liječenju u Hrvatskoj
U Hrvatskoj se o majkama s posporođajnom depresijom brine na drugi način.
Neka istraživanja pokazuju da se s ovim problemom bori svaka sedma rodilja, a s postpartalnom anksioznošću još više njih. Ovo su najčešće komplikacije postporođajnog razdoblja. U Hrvatskoj se o majkama s posporođajnom depresijom brine na drugi način.
Stoga je u Klinici za psihijatriju Vrapče pokrenut program Postnatal koji se bavi očuvanjem mentalnog zdravlja majki u postpartalnom razdoblju, a dostupan je majkama djeteta do dvije godine starosti koje su primijetile pogoršanje u mentalnom zdravlju nakon poroda.
Program se provodi modularno, kroz osam tjedana, dva puta tjedno po sat i pol. Obuhvaćat će psihoedukaciju, grupe potpore, zatvorenu psihodimansku grupu, zdrave stilove života, obiteljsku terapiju i logoterapiju, a za provođenje programa zaduženi su psihijatri, psiholog, socijalni pedagog, radni terapeut, socijalni radnik i medicinske sestre. Ovisno o slučaju, moguće je uvođenje lijekova i bolničko liječenje postporođajne depresije.
Foto: Canva