Karijera u korporaciji ili poduzetništvo? To su dva puta ambicioznih ljudi, oba imaju i prednosti i mane. Matija Matea Stojić, izvršna direktorica Poliklinike Mazalin, bila je sigurna da je razvoj karijere u internacionalnoj kompaniji pravi odabir za nju. Međutim, odlučila je napraviti zaokret u karijeri i okrenula se poduzetništvu, i to obiteljskom.
Nakon završetka Zagrebačke škole za ekonomiju i menadžment, odlazi na MBA, smjer Human Resources Management, jer se željela razvijati u velikim internacionalnim kompanijama u odjelu ljudskih resursa. “Međutim iz godine u godinu, radeći upravo to, osjećala sam da nešto nedostaje. Nedostajala mi je sloboda. Počela sam sve više uviđati da biti zaposlenik nije moja budućnost. Osjećam da je moja budućnost stvaranje, razvijanje i konstantan napredak, a vjerujem da to leži upravo u poduzetništvu.”
Svaka kriza nosi nove mogućnosti
Otvorila joj se prilika da unaprijedi obiteljski posao, ginekološku ordinaciju koju je prije 10 godina osnovala njezina majka, doktorica Tihana Mazalin.
U posljednjih pet godina malu ordinaciju s dvoje zaposlenih, Matija je s ostatkom tima pretvorila u polikliniku za ginekologiju i radiologiju s većim brojem zaposlenika, a u procesu su dodatnog širenja i traženja novih liječnika.
Poliklinika je danas između ostalog prepoznata po svojoj kvaliteti, pristupu pacijentima, vrhunskoj tehnologiji, modernom ambijentu i blogovima kojima širi svijest o važnosti brige o zdravlju.
Trenutno im je ključna djelatnost ginekologija, prati ju radiologija te vjeruju da će u budućnosti imati prostora i za neke druge djelatnosti.
Tijekom korone pažnju su posvetili zdravlju pacijentica, ali i medicinskog osoblja. „Oprezni smo od kad je situacija s koronavirusom krenula, poštujemo sve zaštitne mjere kako bi sačuvali zdravlje tima i pacijentica. Nastojimo pružiti članovima tima podršku, a opet s druge strane biti na raspolaganju pacijenticama jer je situacija u zdravstvu sve teža. Korona situaciju vidimo i kao novu priliku za ulaganja i nova partnerstva. Svaka kriza nosi nove mogućnosti, zbog toga smo prošle godine uložili u dva vrhunska dijagnostička uređaja. Međutim nije uvijek lako ostati pozitivan, mislim da nam se svima posljednjih godinu dana čini kao vječnost. Prošla godina nas je prije svega naučila strpljenju, jer je puno toga van naše moći, a ako ne možemo promijeniti okolnosti, moramo promijeniti percepciju. I bez obzira na sve što se događa, dužnost nam je svaki dan daviti sve od sebe i raditi najbolje što možemo.“
Pročitajte više: Kuće su im srušene i oštećene, ali medicinsko osoblje iz Petrinje i Siska iz dana u dan spašava opremu, evakuira pacijente i pomaže ljudima na terenu
Korporacija vs. poduzetništvo
Kad je preuzela vođenje zdravstvene ustanove, radila je i u internacionalnoj kompaniji. „S obzirom na to da sam bila vrlo posvećena radu u području ljudskih resursa u internacionalnoj organizaciji, razvijanje privatnog poslovanja svodilo se na večernje sate i vikende što je zahtijevalo izvrsnu organizaciju. Sada sam potpuno posvećena poduzetništvu te moram priznati da imam više vremena za privatan život, iako mi je vrlo teško isključiti se i uopće ne razmišljati o poslu. Moja tajna je da radim jako puno, ali onda si s vremena na vrijeme priuštim weekend getaway tijekom kojeg napunim baterije. Također, u danu izdvojim vrijeme za rituale poput treninga, meditacije, šetnje.. Rituali mi pomažu održati balans.“
Kroz iskustvo u internacionalnim kompanijama otkrila je kako funkcioniraju veliki sustavi, ali i važnost posloženosti biznisa. No, manom rada u velikim sustavima smatra manjak slobode i fleksibilnosti. Iako poduzetništvo ima svoje mane, ona je pronašla brojne prednosti. „Najveće prednosti su sloboda, kreativnost, spremnost na preuzimanje rizika i odgovornost. Velika odgovornost često zna biti i izvor stresa, ali s druge strane smatram da je preuzimanje odgovornosti najveći izvor rasta jer često iziskuje izlazak iz komfor zone. Mislim da poduzetništvo ima puno više prednosti nego mana, ali samo ako to zbilja voliš i vidiš u tome veći smisao. Na kraju dana ako voliš to što radiš, „mane“ postaju izazovi koje uz puno posvećenosti, discipline, upornosti i strpljenja nadiđeš i ono najbitnije, uvijek naučiš vrijednu lekciju.“
U Hrvatskoj postoji puno prilika za poduzetništvo
Osim što se nosila s pritiskom manjka vremena, postojao je i pritisak preuzimanja obiteljskog biznisa. „Želim na najbolji način iskoristiti dosad stečeno iskustvo i znanje, a opet ne želim nikoga razočarati jer je to obiteljski posao do kojeg mi je izuzetno stalo i u kojem vidim veliki potencijal. Stres uvijek postoji, ali zbilja vjerujem da kad daješ sve od sebe, okružen si s izvrsnim timom i fokusiran na ciljeve, rezultati dolaze, a stres se smanjuje.
Čini mi se da u Hrvatskoj ima puno prilika za poduzetništvo, samo što do prilika nije lako doći zbog mnogih prepreka, pogotovo sada kad su mnogi poduzetnici u zbilja teškoj situaciji zbog krize i nadam se uskoro svjetlosti na kraju tunela.
Smatram da bi država u poticanju poduzetnika trebala imati puno veću ulogu te da bismo dugoročno puno praksi iz inozemstva trebali primijeniti kod nas za dodatan rast, razvoj i poticaj poduzetnika.”
Pročitajte više: Ove žene preuzimaju obiteljske biznise, otkrile su nam najveće čari i izazove na tom putu
Tijekom razvijanja poslovanja najveći izazov, ali i najveća nužnost u rastu poslovanja definitivno je bila kontrola i upravljanje troškovima. No nakon što su to napravili, otvorilo se mnogo novih mogućnosti za provođenje strategije i ostvarivanje željenih ciljeva.
Za nasljednice biznisa smatra da je ključno znati je li to njihov put. „Ako prema obiteljskom biznisu osjećate strast i vidite to kao put kojim ćete ostvariti ciljeve i napraviti promjenu, budite ustrajni i usmjerite energiju na dolazak do tih ciljeva.“
Foto: Dino Ninković