Pobjednički mentalitet: Biznis je timski sport, a evo što nas uče Vatreni

Trenutno je fokus velikog dijela svjetske populacije na Svjetsko nogometno prvenstvo koje se upravo odvija u Katru. Iako nisam poznavalac pravila i pratim prilično površno, ipak ne mogu da ne gledam najveću fudbalsku nogometnu iz profesionalnog ugla.

Nogomet je timski sport, kao i biznis. Da, biznis je timski sport – jer počiva na znanju i snazi timova koji ga rade. Pa onda u biznisu, kao i u nogometu, imamo timove koji su uspješniji, a i one manje uspješne. A imamo i timove koji iznenade.

Što je pobjednički mentalitet?

Šta je glavna razlika među ovim timovima? Odgovor je prilično jednostavan – pobjednički mentalitet.

Kad je to tako jednostavno, zašto onda nisu svi timovi pobjednici? Zato što bi se onda izgubio smisao takmičenja i uspješnosti kao takve. Ma ne. Pobjednički mentalitet je posljedica puno faktora, puno rada i dosljednosti. Posljedica znanja, vjerovanja u pobjedu, autoriteta, zajedništva. Puno toga je umiksano. S razlogom.

Uzmimo za primjer timove koji su na prvenstvo došli kao autsajderi. To je glas koji ih prati kroz povijest, ali se zanemaruje činjenica da su ipak uspjeli doći do prvenstva. Iako laik, znam da je to naporan i zahtjevan put koji podrazumijeva mnogo odmjeravanja snage sa boljim ili lošijim timovima.

E onda dođe trenutak kad se autsajderi sastave sa zvijezdama, pa to bude David vs. Golijat utakmica. I onda autsajderi pobjede i svi se iznenade. Kada utakmica završi i uzbuđenje splasne, onda se počne to sve malo drugačije gledati i utvrdi se da su autsajderi jako poboljšali svoju igru, unaprijedili taktiku, povezali se kao tim i pokazali na terenu snagu znanja i vještina, svrhe i zajedništva i u konačnici motivacije zbog ogromne želje za pobjedom.


Pročitajte više: Promjena stila vođenja – kada i kako? Situacijsko vodstvo u akciji


Uspješan tim kontinuirano se usavršava

S druge strane, možemo uzeti i timove koji se na ovom prvenstvu i nisu nešto pokazali, a javnost je očekivala jako puno.

Šta se tu desilo? Nisu igrali dobro, na terenu su se činili pogubljeni i neorganizirani, preko ekrana se osjetilo da nema energije i da nešto ne funkcionira. Na momente je izgledalo da nisu u istom timu, nekako su više radili jedni protiv dugih nego zajedno. Ako u timu ima i još koja zvijezda koju je ego prerastao, eto onda dodatnog problema.

Šta je poanta? Uspješan tim je onaj koji kontinuirano radi na jačanju svog znanja i vještina, onaj u kojem se zna šta je cilj i ide se prema tome. U konačnici, to je tim koji ima visoku i kontinuiranu motivaciju. Tim koji je veći od bilo kojeg pojedinca i gdje je bitno ono što će napraviti tim, a ne pojedinac ma kolika zvijezda bio.

To su timovi koje vode lideri koji fokus stavljaju na učenje i razvoj, na pravila i disciplinu. Lideri koji komuniciraju sa svojim timom, ohrabruju ih i poštuju. Svojim ponašanjem daju primjer. Vjeruju u svoj tim i prenose im tu energiju.


Pročitajte više: Kako biti dobra šefica na daljinu? Remote vođenje tima


Vođenje tima nikad ne završava

I sve ovo ne prestaju raditi – ma šta se dešavalo. Ne dođu do momenta kada pomisle da sada sve znaju i prestanu učiti. Ne dođu do toga da dopuste pojedincu da poremeti i uništi tim. Ne dozvole da timom zavlada negativna atmosfera ili nepoštovanje.

Vođenje tima je posao koji nikada ne prestaje. Uspjesi koji se dešavaju su nagrade na tom putu. Ali svaka nagrada je i podizanje ljestvice za jedan viši nivo.

Tako vodite i svoje timove – u kontinuitetu i dosljedno. Jačajte znanje, uvijek znajte ka čemu idete i brinite se za motivaciju. Vodite vlastitim primjerom. Iskazujte poštovanje i očekujte isto. Postavite pravila i disciplinirano ih se pridržavajte. I ne dozvolite da neko postane veći od tima, čak ni vi.

Autorica: Enisa Selmanović-Salkić, osnivačica i direktorica tvrtke Consultor

Foto: Hrvatski nogometni savez Facebook / privatna arhiva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

16 dana aktivizma: Kako Grad Zagreb jača podršku ženama žrtvama nasilja?

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, koji se obilježava 25. studenog, Grad Zagreb se pridružuje globalnoj kampanji “16 dana...
- Advertisment -