Pametna kolijevka za bebe – dobro rješenje za zaposlene roditelje?

Rođenje djeteta za roditelje znači velike promjene životnog stila. Posebno je to točno za majke koje snose odgovornost fizičkog oporavka, a u mnogim zemljama i obveznog porodiljnog dopusta. Kada roditelji ne dobiju dovoljno vremena za skrb o djeci u ranoj dobi, potrebna im je dodatna pomoć.

Pametna kolijevka za ‘četvrto tromjesečje’

Tvrtka Happiest Baby tako je stvorila SNOO smart sleeper, odnosno pametnu kolijevku za bebe. Kolijevka izmjenjuje faze njihanja i bijelog šuma, a ideja je da beba ima osjećaj ‘četvrtog tromjesečja’ van majčine utrobe.

Tisuće američkih poslodavaca novopečenim roditeljima će rado priskrbiti SNOO, a dostupan je i u 140 američkih bolnica, piše Women’s Agenda.


Pročitajte više: Kako raditi od kuće kad su djeca s vama?


Neda Zubović Mihaljević, vlasnica tvrtke Mikroedra d.o.o. koja se bavi distribucijom premium dječje opreme, smatra dobrobiti ovakve kolijevke upitnom.

“Novorođenče je evolucijski predodređeno za to da njegova veza s roditeljima, pogotovo majkom, bude vrlo izražena i stalna. Kako bi se dijete i roditelji uspješno povezali potrebno je puno kontakta, pažnje, uočavanja i odgovaranja na djetetove potrebe.”

Pjevušenje, ušuškavanje i nošenje djeteta povezuju roditelja i dijete, a istraživanja su pokazala i fizičke benefite za dijete.

Primarno kroz kontakt koža na kožu, djetetu se pomaže boljoj regulaciji tjelesne temperature, jačanju imuniteta i ostvarivanju hormonalne ravnoteže. Tijekom kontakta se luči oksitocin, hormon koji pozitivno djeluje na vezu bebe i roditelja. Djeca koja su češće nošena manje plaču i bolje spavaju.


Pročitajte više: Njega mame i bebe nakon poroda


Djeci je potreban ljudski dodir, a ne bijeli šum

“Predmetni komad dječje opreme upravo se reklamira kao da odgovara na potrebe djeteta umjesto roditelja, te djetetu pruža samo mehanički dio nošenja – tresuckanje, bez najvažnijeg, a to je ljudski dodir,” ističe Zubović Mihaljević glavnu manu ovog proizvoda.

U SAD-u porodiljni dopust traje puno kraće nego u europskim zemljama, stoga ne čudi kako upravo u toj zemlji poslodavci nude SNOO kao benefit za radnike. Rad i zarada tamo su važniji od dobrobiti roditelja i djeteta, stoga je ova neobična kolijevka puno jeftinija od gubitka novca do kojeg bi moglo doći zbog odsutnosti radnika.

Zubović Mihaljević smatra i kako se rješenja poput SNOO trebaju direktno etiketirati kao alternativa onome što je biološki idealno kada nema druge mogućnosti, a ne kao nešto jednako dobro.

“Kad [djecu] donesemo na svijet, težimo s njima ostvariti odnose pune bliskosti, povjerenja i ljubavi, kako bi oni taj model posvećenosti mogli prenijeti na međuljudske odnose koje će ostvarivati u budućnosti,” zaključuje.

Foto: Canva / Happiest Baby / Martina Cvek

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

rezultati američkih izbora

Kada ćemo znati tko je pobijedio na američkim izborima?

Amerikanci biraju sljedećeg predsjednika ili predsjednicu na izborima koji će kulminirati u utorak, 5. studenog. Nakon zatvaranja birališta, ovisno o tome...
- Advertisment -