Martina Milin osnivačica je web trgovine Mashala.eu koja se specijalizirala za proizvode i dodatke kosi na zdravoj bazi te modne dodatke od svile. Ova poduzetnica brine da proizvodi nemaju niti jedan sastojak koji dugoročno šteti zdravlju, takve proizvode nećete naći na njenim virtualnim policama. Ispričala nam je svoju priču, kao i poruku koju želi poručiti svima koji nisu zadovoljni poslom, koji ih čini stresnim i koji utječu na zdravlje. Nije nimalo lako pokrenuti vlastiti biznis, no pitanje se nameće: Hoćete li raditi posao kojeg “prezirete” ili biti hrabri u ispunjavanju svojih želja. Ali ta hrabrost katkad nije laka.
Stres: Otpadanje kose, akutne upalne akne, predstadij raka maternice, štitnjača…
Pročitajte više: Masna kosa: Kako se riješiti ovog problema?
Martina je dugo razmišljala o tome koji je njezin poziv. Zbog posla u banci, a radila je na šalteru, bila je izuzetno nesretna. Na takav posao odlučila se zbog pritiska okoline koji i dalje banku smatraju idealnim poslom sve do mirovine. “Ta greška skupo me koštala te sam svakako htjela dobro razmisliti prije nego krenem u bilo što”, priča Martina o tome kako je sve počelo. Od “davne” 2006. godine na poslu se zadržala 15 godina.
Puno puta, kad radite s ljudima i oni postanu osorni i bezobrazni, jednostavno je plakala ispod pulta, dok je red bivao sve veći. Uz takve uvjete, Martina je na kraju oboljela. Sve je čak došlo do toga da su joj liječnici kazali: ‘Moguće je da je stres uzrok predstadija raka maternice i sva sreća da smo pravovremeno reagirali’.
“Ako pitate radnika na takvom mjesto svaki će vam reći – bježi čim prije” Jer rad s ljudima, kao što smo spomenuli i “njihove nervoze što sam direktno upijala i često shvaćala osobno i ne malo puta bih pobjegla u neku sobu i ronila suze, a često i na licu mjesta kad klijent ode. Hop dolje pod šalter i udri!”
Kako je nastala Mashala?
“Od nezadovoljstva i stresa na bivšem poslu razvili su se problemi sa štitnjačom te sam počela gubiti kosu i imala akutne upalne akne. Prije tri godine otkrila sam posebnu rutinu njege kose te sam naručivala proizvode s velikih web shopova iz inozemstva.” Kako su joj ti proizvodi pomogli vratiti gustoću kose i spriječili nastanak alopecije, odlučila ih je dovesti u Hrvatsku.
Do tog proizvoda sada je bilo lakše doći i ljudi polako saznaju za njih – i tako se rodila ideja o Mashali. Uzbuđenje je bilo nestvarno i dugo, priznala je, ali tada je shvatila da je to ono što želi. “Imati svoje nešto!”
Pročitajte više: Intuitivna savjetnica: “Kako ja rješavam blokade i vraćam si inspiraciju kad zapnem?”
Pokretanje posla tik pred pandemiju: Prednost ili mana
U drugom mjesecu 2020. godine, tik pred pandemiju nastao je njen web i još se, usprkos svemu smatra početnicom kada je u pitanju poduzetništvo. “Napravila sam to s malo novca koji sam posudila od banke kao fizička osoba. Budući da svaki ‘pravi’ hrvatski državljanin ima stambeni kredit, još jedan kredit na moju plaću u kući i dijete bio je strašna pomisao”, ali ipak je odlučila riskirati.
“Nisam mogla spavati ni jesti od straha što me čeka. Odlučila sam, naravno, ostati na svom poslu dok web ne dođe na neku razinu da mogu dati otkaz. Najveći izazov od svih bio je doći potpuno psihički i fizički umorna s redovnog posla i onda raditi na Mashali. Nekad dugo u noć.”
Pronaći dobre dobavljače bio je još jedan izazov kada se spominju dodaci kosi, jer čovjek pomisli da je kod velikih firmi vani sve dobro organizirano, ali ne. “Komunikacija je loša, narudžbe kasne, krivi proizvodi su u paketima, a i nitko me baš nije ‘doživljavao’ jer sam ‘malena i nebitna’, a COVID-19 sve je usporio i digao cijene logistike.”
A privatni život: Možda sam bila “nemajka” za neke
“Moj privatni život je patio i rekla bih još uvijek zna patiti. Kad sam krenula, radila sam na redovnom poslu osam sati”, ponavlja, pa bi kod kuće radila još 4 do 5. Uživanje i privatni život postojali su eventualno vikendom. Opet je loše spavala, uvijek bila umorna i iscrpljena. “Moj sin je imao 16 godina i spašavao me po pitanju čišćenja kuće i pranja suđa, a kod bake je uvijek ručao, većinom i večerao”.
Martina je hrabro kazala ono što mnogi prešute. “To je surova istina i nekome sam možda ‘nemajka’, ali kao da ovo radim da bih si kupila novi Mercedes… Radim jer njega treba školovati i jer ne želim biti nesretna 8 sati na dan. Kad sve zbrojim i oduzmem ta žrtva je ništa naspram pomisli da do mirovine radim nešto što ne volim i od čega mi ispada kosa.”
Otkako se posvetila svom biznisu nekad radi 4, a nekad 10 sati na dan
Sad kada je dala otkaz, bolje raspoređuje svoje radno vrijeme. Kad obavi sve bitne poslove, ujutro, krene na kavu ili trčanje sa psom. Nakon toga radi manje poslove, dogovara sastanke, istraživanja, edukacije itd. “Navečer sam na druženju, na kauču gledam dokumentarce ili me baš uhvati da idem pakirati narudžbe.”
Dodaci kosi naišli su na svoju publiku i zadovoljna je svojim pothvatom. Ovisno o danu, nekad radi 4 do 6 sati, a nekad i do 10, ali to je “ako se sprema nova kampanja, ili se mijenja nešto na webu ili dobijem inspiraciju za blog i tada se rad razvuče na cijeli dan”. Malo toga ostavlja za sutra. “Sutra je uživanje ako danas napravim sve bitno”.
Pročitajte više: Nikolina Balenović Knez je karijeru u bankarskom sektoru zamijenila biznisom koji je posvećen duhovnosti!
Sad i sin želi biti poduzetnik
Martina je zahvalna i na 15-godišnjoj školi menadžmenta, stresa i odnosa s ljudima jer je to značilo da je gradila znanje koje joj je bilo potrebno kao jednom poduzetniku. Dati otkaz za nju je bilo nešto najbolje što je napravila za sebe, svojevrsno katarzično iskustvo. Ne žali za prolivenim mlijekom, nego popravlja situaciju.
Nakon otkaza došlo je i do obiteljskog balansa pa time provodi više vremena sa svojim sinom, a i dalje joj uskače kada treba jer sama ne može sve stići.
“Žao mi je što nisam učinila nešto ovako davno prije dok je bio mali. Dobra stvar je da ga i ovo sve priprema na skorašnji samostalni život. A pošto gospodin i sam želi biti poduzetnik jednog dana onda mu je ovo jedna lijepa sličica kako to izgleda otprilike.”
Foto: Privatna arhiva
Bravo i sretno! 🙂