Orašasti plodovi su odlična hrana, oni su kao male elektrane proteina, vlakana i zdravih nezasićenih masti. Ta kombinacija čini orašaste plodove vrlo zasitnim; dulje nam pružaju osjećaj sitosti pa su izvrstan dodatak jelima ili samostalni međuobrok.
Orašasti plodovi također sadrže niz vitamina i minerala. Konzumacija orašastih plodova povezana je s mnogim pozitivnim zdravstvenim ishodima, uključujući niži kolesterol, smanjen rizik od srčanih bolesti i manji rizik od dijabetesa tipa 2, piše N1.
Ne pretjerivati s njima
Ipak, moguće je malo pretjerati s orašastim plodovima. Budući da su bogate masnoćama, obično imaju i visoku razinu energije; šaka badema od 30 grama ima oko 700 kJ (170 kalorija) pa je to dobar međuobrok. Ako jedemo puno sirovih poslastica napravljenih od mljevenih orašastih plodova (koji su trenutno prilično popularni), mogli bismo dobiti nekoliko kalorija više nego što očekujemo. Ako vam je upravljanje težinom problem, vrijedi pripaziti na to.
Bez obzira jedete li orašaste plodove pečene ili sirove, i dalje ćete imati nutritivne prednosti. Ali možda ćete dobiti i neke stvari koje vam ne trebaju. Kad se orašasti plodovi komercijalno prže – čak i “na suho” – obično im se dodaje ulje. To povećava sadržaj masti i energiju orašastih plodova. Prženim orašastim plodovima mogu se dodati i drugi sastojci.
Pročitajte više: Zašto nam je važan kolagen? 7 namirnica treba jesti barem jednom dnevno
Tostirajte ih sami
Ponekad je to samo sol – koja će povećati natrij – ali može biti i niz drugih sastojaka, uključujući pšenično brašno, šećer, MSG i druge aditive. Ovi i drugi okusi, kao što je tamari, mogu zauzvrat povećati energiju i natrij; ovo stvarno može varirati. Sadržaj natrija kod orašastih plodova kreće se od 250 mg do 1440 mg na 100 grama, piše healthyfood.com.
Ako želite izbjeći dodane sastojke, orašaste plodove možete ispeći kod kuće, što je jednostavno i stvarno daje lijep tostirani okus. Zapravo im nije potrebno dodatno ulje, stoga željene orašaste plodove rasporedite po pladnju i pecite 5-10 minuta (pripazite da ne zagore). Nakon pečenja i hlađenja možete dodati dodatne arome. Probajte papriku, kumin ili druge začine i malo soli i papra ili malo sojinog umaka sa smanjenim udjelom soli.
Pročitajte više: Evo što doručkuju ljudi koji se ‘nikad ne debljaju’
7 razloga zašto konzumirati orašaste plodove
Orašasti plodovi su iznimno zdravi i korisni za tijelo. Evo sedam razloga zašto su dobri za zdravlje. Prvo, bogati su zdravim mastima. Orašasti plodovi poput badema, oraha i lješnjaka sadrže nezasićene masne kiseline, posebice omega-3 i omega-6 masne kiseline, koje su korisne za srce i krvožilni sustav. Oni su također dobar izvor proteina što ih čini odličnim međuobrokom za vegane, vegetarijance i sve koji žele povećati unos bjelančevina. Uz to, bogati su vlaknima. Vlakna u orašastim plodovima pomažu u probavi, održavaju zdravu crijevnu floru i pomažu u održavanju osjećaja sitosti, što je korisno za kontrolu tjelesne težine.
Redovita konzumacija orašastih plodova može pomoći u snižavanju razine lošeg (LDL) kolesterola, čime se smanjuje rizik od bolesti srca. Bogat su izvor antioksidansa, poput vitamina E, koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala i usporavaju proces starenja.
Orašasti plodovi poboljšavaju zdravlje mozga. Omega-3 masne kiseline i antioksidansi u orašastim plodovima pomažu u održavanju kognitivnih funkcija, poboljšavajući koncentraciju i pamćenje. Također, orašasti plodovi imaju nizak glikemijski indeks i pomažu u održavanju stabilne razine šećera u krvi, što ih čini idealnim međuobrokom za dijabetičare.
Zbog ovih razloga, redovita konzumacija orašastih plodova može imati mnogobrojne pozitivne učinke na cjelokupno zdravlje.
Foto: Canva