Bojite se morskih pasa? Oni su ništa naspram ovih životinja u Jadranu

Na spomen opasnih morskih životinja, svima nam na pamet prvi padaju morski psi, pogotovo kad na umu imamo činjenicu da u Jadranu živi velika bijela psina. Ipak, Jadran je pun drugih, opasnijih životinja kojih bismo se itekako trebali paziti, a na koje ćemo naletjeti prije nego na morskog psa. Voditelj Laboratorija za ihtiologiju i priobalni ribolov prof. dr. sc. Jakov Dulčić za Tportal je predstavio opasne morske životinje u Jadranu.

Šanse da ćete naletjeti na morskog psa gotovo su nikakve

Za početak, postoji li šansa da u našem moru susretnemo morskog psa i što učiniti ako se to dogodi? Šanse su jako male, objašnjava Dulčić.

“Statistički gledano, vrlo je mala vjerojatnost da ćete ih ikad sresti u moru. Većinom im ljudi uopće nisu hrana, nego napadi zapravo dolaze zbog određene pogreške. Ovo naše more dosta je prozirno, pa je samim time dobra vidljivost i teško da će doći do takvih slučajeva, ali ako već dođe, treba se držati vertikalno i ne umiriti se. To je važno jer u tom slučaju morski pas može doći da vidi o čemu se radi, a onda samim time dobijete ozljede”.

Od 33 vrste morskih pasa pronađenih u Jadranu, tek su tri opasne – velika bijela psina, psina dugonosa i atlantska psina. Ipak, na svjetskoj razini procjenjuje se kako je vjerojatnost da će vas napasti morski pas jedna naprema 300 milijuna. U Jadranu je čak i manja.


Pročitajte više: Ovo su neke od najljepših (ne)poznatih plaža koje morate posjetiti


Nemojte zanemariti ove otrovne ribe

Ipak, postoje druge životinje na koje je dobro pripaziti. Recimo, u Jadranu živi niz otrovnih autohtonih vrsta riba. Dulčić objašnjava da u Jadranu žive četiri vrste morskog pauka (bijelac, crnac, žutac – Echiichthys vipera i mrkulj), i to na svim terenima (pijesak, mulj, kamen). Otrovne su njihove bodlje koje se nalaze na leđnoj peraji i na škržnom poklopcu. Ubrzo nakon što se ubodete, osjetit ćete neopisivu bol koja će se povećavati do nepodnošljivosti.

Još je riba s otrovnim bodljama – škarpina, Scorpaena scrofa, i škarpun, Scorpaena porcus, čiji se ubod manifestira boli i crvenilom. Tu je i golub kosir, koji može narasti do dva i pol metara i težiti šezdesetak kilograma, a na repu mu se nalazi desetak centimetara dugačka bodlja s otrovom. Izdvaja i žutulju (Dasyatis pastinaca), ražu koja ima bodlju na repu povezanu s otrovnim žlijezdama.

“Kada je ugrožena, može biti nezgodna. Budući da je čest ulov kad se lovi parangalima, najčešće žrtve su neoprezni ribari koje ova riba ubode prilikom skidanja s udice. Prilikom uboda u krvotok ispušta otrov. Kao i u slučaju pauka, ubod je bolan, a može izazvati srčanu aritmiju, otežano disanje i vrtoglavicu“.


Pročitajte više: Tražite najljepše plaže za opuštanje na Jadranu? Ovo su prijedlozi naših članica!


Opasne morske životinje i invazivne vrste stižu kod nas

Na području južnog Jadrana, a možda i srednjeg, ove će godine biti najmanje deset dojava o ulovu otrovnih riba. Već sredinom svibnja u Medulinskom zaljevu ulovljena je jedna od najotrovnijih riba na svijetu, srebrenopruga četverozupka, Lagocephalus sceleratus, na 19 metara dubine. U zaljevu je uočeno sedam jedinki ove ribe. Osim toga, koncem svibnja u crnogorskom dijelu Jadrana, na Luštici, ulovljena je još jedna otrovna vrsta ribe, invazivna vatrenjača, Pterois miles.

“Zbog porasta temperature i slanosti mediteranskih voda te značajnog proširenja i produbljivanja Sueskog kanala s ciljem zadovoljenja zahtjeva međunarodnog pomorskog prometa, invazivne vrste krenule su u pravcu novih teritorija“.

Primjer invazivne vrste čiji ubod može biti koban je kamena riba (Synanceia verrucosa) u istočnom Mediteranu.

“Možemo izdvojiti i nekoliko najubojitijih, primjerice plavotočkastu trumpetaču (Fistularia commersonni), koju zbog brzopoteznog osvajanja Mediterana nazivaju još i ‘lesepsijski sprinter'”. Tu su i srebrenoprugasta četverozupka (Lagocephalus sceleratus), tamna mramornica (Siganus luridus) te vatrenjača (Pterois miles).

Poseban oprez vrijedi imati s vrlo otrovnom ribom fugom, čija je konzumacija zabranjena u svim zemljama EU-a jer posjeduje tetrodotoksin, vrlo jak otrov, neurotoksin koji može uzrokovati smrt nakon konzumacije.


Pročitajte više: Obiteljsko ljetovanje: 6 resorta u koje ovog ljeta idemo s djecom


Svima omražene – meduze. Što ako opeku?

I neke meduze spadaju u opasne morske životinje. Ipak, samo dvije vrste mogu biti opasne za ljude te uzrokovati jače opekline: meduza morska mjesečina i Olindias muelleri.

“One su i najčešće pa ih se valja pripaziti. Morska mjesečina najčešće se pojavljuje u nakupinama, a bila je zapažena uz obale Visa, Korčule, Lastova, Lastovnjaka, Biševa, Silbe, Zadra, Molata, Iža, Ista, Premude i Lokruma. Pojedinačne jedinke vrste Olindias muelleri zapažene su u Premanturi, Rovinju, Ninu, Zadru, Korčuli, Ugljanu, Lošinju, a nakupine više jedinki uz obale oko Pirovca i Funtane”.

Ako dođete u kontakt s morskom mjesečinom, mjesto opekline nužno je isprati morskom vodom, ne slatkom, i nježno sastrugati zaostalo tkivo meduze s kože. Dobro je hladiti mjesto opekline ledom, ali ne direktno na kožu, te nanijeti preparate koji hlade i umiruju. U slučaju težih simptoma i komplikacija potrebno je potražiti liječničku pomoć.

Sve češća pojava su i vatreni crvi.

“U podmorju otoka Mljeta zabilježena je pojava vatrenog crva (Hermodice carunculata), zavičajne vrste Jadrana, koja uslijed zagrijavanja mora uzrokovanog klimatskim promjenama postaje sve prisutnija i u njegovom sjevernom dijelu. Vatreni crv nedavno je uočen i na otoku Krku. On pripada razredu mnogočetinaša (Polychaeta) koji ima čekinje poput bodlji kaktusa koje prodiru u kožu, što uzrokuje iritaciju kože i bolan osjećaj žarenja zbog ispuštanja neurotoksina palitoksina, jednog od najmoćnijih poznatih prirodnih toksina”.

Ova vrsta nije novost u našem moru, no uz veće temperature došlo je i do njezinog većeg razmnožavanja. Ipak, nema razloga za paniku i pretjeranu zabrinutost, ali povećan oprez pri ulasku i izlasku iz mora definitivno je dobrodošao.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

početak jeseni savjeti

Teško vam pada početak jeseni? Niste jedini. Evo kako izdržati kraj...

Ako osjećate psihološki pad na kraju ljeta, niste jedini. Za mnoge ljude ljeto ima nostalgičnu i emocionalnu težinu, govore psiholozi. “Kad...
- Advertisment -