Da su nam se svima životi drastično promijenili, više i nije neka vijest! Covid-19 utjecao je na svakodnevnicu i rutinu svih nas. Većina naših aktivnosti sada se odvija u zatvorenom i online. U pokušajima da se spriječi širenje ove zarazne bolesti, škole su među prvima morale zatvoriti svoja vrata. Zatvorili smo ih i mi, ali ne potpuno. Zatvorili smo vrata, ali otvorili smo elektroničku poštu, Whatsapp grupe, Skype, Zoom i mnoge druge alate…
Povezano:
- Što sve trebate znati za uspješno učenje stranog jezika?
- 5 faza učenja stranog jezika!
- Branka Šegvić hrabro ušla na zasićeno tržište škola stranih jezika i prevoditelja te je danas među najboljima u Dalmaciji
- Što sve trebate znati prije nego se odlučite na učenje stranog jezika
Online učenje stranih jezika
Kontakt profesora i učenika u procesu učenja stranog jezika iznimno je važan. U svakom obrazovnom procesu, ključno je da profesor vidi reakcije i stavove svojih đaka te da može reagirati u danom trenutku – ponoviti, razjasniti i potkrijepiti. Nesmetana komunikacija, koju je najjednostavnije ostvariti u izravnom kontaktu s učenicima, posebno je važna u procesu učenja stranog jezika. Vjerujemo da će se oko toga složiti svi profesori stranih jezika. U normalnim radnim uvjetima, tehnologija je pomoć, dodatno sredstvo za učenje, ali nikako glavni kanal. Međutim, svi znamo da se definicija ‘normalnog’ posljednjih nekoliko tjedana značajno promijenila. Okolnosti su nas natjerale da podučavanje prebacimo u virtualnu okolinu, a mi smo, naravno, spremno prihvatili izazov!
I zaista, bio je to izazov za naš Jezični centar koji njeguje individualan pristup, u kojem najmlađi đak ima manje od 5 godina, a najstariji preko 70. Kao i u ‘offline’ nastavi, čarobnog rješenja koje će jednako uspješno funkcionirati za sve đake – nema! U samo jedan vikend, ruski je iz učionice prešao na Google Meet, španjolski na Microsoft Teams, njemački na Zoom, a engleski na Skype. Računala naših ‘teachera’ puna su raznoraznih aplikacija za izradu video materijala, prezentacija i edukativnih igara, a mobiteli puni whatsapp grupa. Dio nastave je uživo, dio se snima, domaće zadaće pišu se u raznoraznim aplikacijama, fotografiraju, šalju mailom ili porukama. Iz učionice premjestili smo se na sve moguće online kanale. „Četvrtak od 18:00 do 18:30“ postao je cijeli dan…
Online podučavanje zaista jest drugačije. Iskreno, ponekad je iscrpljujuće i zahtjevno. Ipak, neizmjerno smo sretni i ponosni. Sretni kad vidimo zatrpane mailove i stotine poruka, a ponosni što podučavamo i dalje. Tko želi, nađe način. Naši đaci žele, a dok god oni žele, mi ćemo naći način. Ako im se želite priključiti, naučiti ruski ili obnoviti znanje njemačkog, javite nam se!
Autor: Branka Šegvić, Jezični centar Sintagma
Foto: Unsplash, Privatna arhiva