Objavljen plan stambene politike. Vlasnici će stanove moći dati na upravljanje APN-u

Predsjednik vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić predstavio je Nacionalni plan stambene politike RH do 2030. Poseban fokus stavlja se na osiguranje dostupnog i priuštivog stanovanja koji će zadovoljiti potrebe stanovništva, piše Index.

“Očito je tema stanovanja danas jedna od top tema u hrvatskoj javnosti s obzirom na nemogućnost pristupa priuštivom stanovanju značajnom broju naših sugrađana”, rekao je Bačić. Dodao je kako je stanovanje jedna od osnovnih ljudskih potreba te da dom predstavlja temelj stabilnosti i sigurnosti pojedinca i obitelji, a sve češće i radno mjesto.

Rast cijena nekretnina i najma

Bačić je rekao da se radi o strateškom dokumentu u kojem su “identificirani razlozi, kao i odgovori na iznimno visoke cijene stanova za kupnju, ali i najma u RH”, a istaknuo je da se radi o prvom takvom dokumentu od samostalnosti države.

Ustvrdio je da proteklih godina bilježimo snažan rast cijena nekretnina i najma te potražnju koja je značajno iznad ponude, do čega je, kako je rekao, prije svega dovelo ulaganje u nekretnine, koje je građanima predstavljalo praktično oblik štednje. Dodao je kako je porasla i potražnja od strane stranih državljana, koji posjeduju najveći dio nekretnina kupljenih gotovinom.

“Treći, možda i najvažniji razlog je taj da je uslijed ruske agresije na Ukrajinu došlo do energetske krize, inflacije, rasta cijena građevinskog materijala i samim tim rasta cijene kvadrata, a paralelno s tim rastu i najamnine u tim stanovima”, dodao je.


Pročitajte više: Žene u građevinarstvu: ‘Ne smijemo postati muškarci u suknjama’


“Trebaju nam novi stanovi na tržištu”

Ministar Branko Bačić izjavio je kako stanovanje predstavlja ključan problem u Hrvatskoj, istaknuvši da 40 posto stambenog fonda, odnosno 958.000 stanova, nije u funkciji stanovanja. Naglasio je kako posljednjih godina dolazi do značajnog porasta cijena nekretnina i najma, dok je potražnja veća od ponude. 

Dodao je kako mnogi građani nekretnine koriste kao oblik štednje, te da je čak 231.000 stambenih jedinica prenamijenjeno za kratkoročni najam u turističkom sektoru. Također je istaknuo porast interesa stranih državljana za nekretnine u Hrvatskoj, uz dodatni pritisak energetske krize i poskupljenja građevinskog materijala, što je doprinijelo rastu cijena nekretnina. Prema njegovim riječima, udio praznih stanova dostigao je 25 posto ukupnog stambenog fonda, odnosno 595.500 stanova.

Bačić je naveo da je 2001. prema popisu stanovništva 76 posto svih nekretnina u Hrvatskoj namijenjenih stanovanju bilo u funkciji stanovanja, dok je prema popisu iz 2021. taj udio 16 posto manji.

“Nama trebaju novi stanovi na tržištu koji će omogućiti priuštivo stanovanje”, poručio je.

“Indeks priuštivosti pokazuje velike razlike širom Hrvatske”

Bačić je istaknuo kako indeks priuštivosti pokazuje velike razlike u mogućnosti kupovine stambenih kvadrata širom Hrvatske. Tako je u Dubrovniku prosječnom godišnjom plaćom moguće kupiti samo 3.2 m² stana, u Splitu 3.8 m², u Zagrebu 6.7 m², dok je u Vukovaru ta brojka znatno veća, gotovo 22 m². 

Naglasio je da ovi podaci ukazuju na potrebu da se stambene politike i mjere prilagode specifičnostima svake regije, ovisno o njenoj razini razvoja i ekonomskim uvjetima.


Pročitajte više: Ministre Bačiću, zar ćete tolerirati ovakav GUP?


Četiri poluge, tri cilja

Četiri poluge za priuštivije stanovanje su financijska, porezna, zemljišna i ekološko-energetska. Bačić očekuje da će program pratiti i lokalna samouprava, jer bez suradnje s njom neće biti moguće ostvariti priuštivo stanovanje.

Bačić je istaknuo tri ključna cilja: priuštivo stanovanje, održivo stanovanje i prostor u funkciji stanovanja.

Vlada želi aktivirati prazne nekretnine pomoću poreza, poticati dugoročni najam, jačati pravnu sigurnost najamnog odnosa i poticati gradnju stanova, naveo je Bačić.

Bačić je također rekao da će u idućih godinu do dvije dana u potpunosti aktivirati nekretnine u državnom vlasništvu koje sada nisu u funkciji stanovanja.

Poručio je i kako je nužno zaustaviti prenamjenu stambenih jedinica koje služe za stanovanje u turističke apartmane za kratkoročni najam, koje “strahovito smanjuju ponudu na tržištu”.

Bačić je najavio da će vrlo brzo krenuti u uspostavu revolving fonda iz kojeg će financirati cjelokupni Nacionalni plan stambene politike.

Najavio je i povećanje potpora za energetsku obnovu i pojednostavljenje cjelokupnog procesa.

Nova namjena – prostor za priuštivo stanovanje

Što se tiče prostora u funkciji stanovanja, Bačić je rekao kako žele učinkovitije upravljati zemljištem u RH. Novi Zakon o prostornom uređenju prvi će put u povijesti utvrditi novu namjenu u prostornim planovima – prostor za priuštivo stanovanje.

“Taj će prostor imati brži i fleksibilniji pristup u njegovoj realizaciji izgradnje priuštivog stanovanja”, rekao je Bačić.
Kao jedan od najvažnijih akata u idućoj godini kad je u pitanju priuštivo stanovanje istaknuo je novi Zakon o poticanoj stanogradnji, prenosi Index.hr.


Pročitajte više: Stručnjak komentira najave promjene poreznog tretmana kupnje prve nekretnine


Program priuštivog najma

“Program koji će izazvati najviše polemike je program priuštivog najma”, kazao je Bačić i objasnio da će program obuhvatiti kućanstva koja ostvaruju prihode ispod prosječne razine, a iznad granice siromaštva, i prioritet će imati mladi.

Prvi put se u Hrvatskoj otvara mogućnost javno-privatnog vlasništva partnerstva tako da se stanovi predaju na upravljanje APN-u, najavio je Bačić i objasnio: “APN raspisuje javni poziv za najmodavce i najmoprimce prema regionalnim pokazateljima stambenog jaza. Stambena jedinica u privatnom vlasništvu mora biti prazna najmanje dvije godine. Vlasnik predaje stambenu jedinicu APN-u na upravljanje na razdoblje tri do 10 godina i jamči mu se pravna sigurnost.”

“Tim ćemo dijelom riješiti probleme najmodavaca – od nesigurnosti, problema i kašnjenja s plaćanjem… Vlasniku stambene jedinice daje se poticaj za sudjelovanje u Programu u iznosu medijalne najamnine u dvije rate. Najmoprimac uplaćuje APN-u mjesečno priuštivi iznos najamnine i jamči mu se siguran najam na ugovoreni rok”, kazao je Bačić.

Vizija je zemlja s priuštivim stanovanjem

Najavio je i posebne mjere za mlade i mlade obitelji, što se odnosi, između ostalog, na povrat plaćenog poreza na promet nekretninama za kupnju prve nekretnine te povrat 50 posto plaćenog poreza na dodanu vrijednosti za prvu nekretninu: “Program povrata poreza za mlade – do 45 godina definirat će kriterije za povrat – veličina stambene jedinice, broj članova obitelji, maksimalna vrijednost jedinice…”

“Kombinacijom četiri poluge – financijskom, poreznom, zemljišnom i ekološko-energetskom – utjecat će se na stabilizaciju tržišta nekretnina za kupnju i najam. Kroz programe POS-a izgradit će se 8000 stambenih jedinica. Na potpomognutim područjima izgradit će se i obnoviti 2000 stambenih jedinica.

Vidjet ćemo kako će naši građani reagirati. Aktivirat će se najmanje 1200 državnih stanova uz dodatno preuzimanje dijela stanova u vlasništvu javnog sektora. Aktivnom zemljišnom politikom i poticanjem rada neprofitnih stambenih zadruga izgradit će se 1200 stambenih jedinica”, najavio je Bačić i poručio: “Hrvatska je zemlja u kojoj je dostupno priuštivo i održivo stanovanje – to je naša vizija.”

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -