Zašto žrtve ne odlaze od svojih zlostavljača?

Kada žena progovori o pretrpljenom nasilju, pitaju je što je čekala. Kada muškarac izvrši nasilje, ponovno okrive ženu. Ovako je Grof Darkula opisao situaciju nastalu nakon što je Tatjana Dragović za Nacional ispričala kako je izgledao njezin život s Goranom Ivaniševićem. Trpjela je obiteljsko nasilje. I nažalost, nisu to samo Tatjana Dragović i Goran Ivanišević. Puno je “Tatjani” koje su, nakon što su prijavile obiteljsko nasilje, doživjele upravo ovakvu “podršku” okoline.

Epidemija protiv koje neprestano gubimo bitku

Tatjana je u intervjuu otvoreno progovorila o obiteljskom nasilju, pristranosti institucija te pravnoj hajci koju protiv nje vodi bivši tenisač. Sve kako bi joj zatrovao odnose s djecom i oteo imovinu. Također, otkrila je da se osjeća nepravedno stigmatiziranom te da su hrvatske institucije, javnost i mediji nezainteresirani za moralno i zakonski dvojbeno ponašanje Ivaniševića.

“Nedugo nakon objave intervjua javnost je na društvenim mrežama još jednom pokazala zašto je obiteljsko nasilje i dalje epidemija protiv koje neprestano gubimo bitku i nastavljamo brojati mrtve i pretučene žene”, piše Grof.


Pročitajte više: Je li Ivanišević u pravu? Pravnica pojašnjava ‘cake’ bračne stečevine


Mnogo je razloga zašto žrtve ne odlaze od svojih zlostavljača

Zašto žrtve ostaju sa zlostavljačima? Više je razloga. Recimo, zbog srama i poricanja. Nasilnici su često cijenjeni i voljeni u svojim zajednicama jer su šarmantni i manipulativni. To sprječava ljude da prepoznaju zlostavljanje i dodatno izolira žrtvu. Nasilnik često umanjuje, niječe ili okrivljuje žrtvu za zlostavljanje. Žrtve se mogu sramiti ili se opravdavati sebi i drugima kako bi prikrile zlostavljanje.

Žrtve sa zlostavljačima ostaju i zbog trauma i niskog samopouzdanja. Zamislite da vam svaki dan netko ponavlja da ste bezvrijedni i loši u svemu što radite. Kakav bi to utjecaj ostavilo na vaše samopouzdanje i samopoštovanje? Žrtve imaju vrlo ograničenu slobodu donošenja odluka u nasilnoj vezi, često su traumatizirane, redovito im se govori “nisi mogla sama, trebaš me”. Strah je stalan i one žive u svijetu svakodnevnog terora.

Nadalje, žrtve ostaju i zbog ekonomske ovisnosti. Zlostavljači često kontroliraju svaki aspekt života svoje žrtve – čineći nemogućim da one steknu financijsku neovisnost. Kontroliranjem pristupa novcu žene su nesposobne uzdržavati sebe ili svoju djecu. Mogu se bojati i da će im djeca biti oduzeta – što je jedna od najčešćih prijetnji u slučajevima obiteljskog nasilje.


Pročitajte više: Stručnjakinja samoinicijativno istražuje femicid. Predstavila interaktivnu mapu


‘Zafalilo para’, ‘da je anonimac ne bi ga prijavila’… nastavi niz

Razloga je još mnogo – žrtve ostaju sa zlostavljačima i zbog opasnosti i straha, izolacije, javne osude i institucija koje ne rade svoj posao

Javna osuda nije izostala ni u ovom slučaju. Poznata hrvatska manekenka, poslovna žena i bivša Ivaniševićeva supruga tako je postala meta mizoginih i seksističkih komentara na društvenim mrežama. “Silikonušo”, “sponzorušo”, “što si čekala dosad”, “bilo je dobro dok te financirao”, “zafalilo para”, “da je anonimac ne bi ga prijavila”… nastavi niz.

“Ovi i ostali gnjusni komentari pokazatelj su kroničnog nedostatka edukacije oko partnerskog i obiteljskog nasilja te ponašanja žrtve u takvom odnosu”, zaključuje Grof.

Foto: Privatna arhiva / Canva / Instagram

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

početak jeseni savjeti

Teško vam pada početak jeseni? Niste jedini. Evo kako izdržati kraj...

Ako osjećate psihološki pad na kraju ljeta, niste jedini. Za mnoge ljude ljeto ima nostalgičnu i emocionalnu težinu, govore psiholozi. “Kad...
- Advertisment -