Engleska je izgubila, a žene diljem države zato su dobile ‘batine’

If England gets beaten, so will she. Ako potuku Engleze, i nju će. Sinoćnjim porazom od Španjolske, Engleska je izgubila drugo uzastopno finale Europskog prvenstva u nogometu. Zašto je poraz nogometne reprezentacije važan baš svakoj ženi u toj državi, čak i onoj koja uopće ne prati nogomet? Zato što obiteljsko nasilje u Engleskoj raste za 38 posto kad nogometna reprezentacija izgubi, i ne, stanje nije puno bolje ni kod pobjede ili neriješene utakmice – jer nasilje i tada raste, za 26 posto.

Nije nogomet kriv, već nasilnici

Britanske humanitarne organizacije za obiteljsko nasilje Ženska pomoć i Utočište upozorile su na ovaj problem još prije nekoliko godina. Kako kažu, broj prijavljenih slučajeva obiteljskog zlostavljanja raste nakon nogometnih utakmica. Osim toga, istraživanje Sveučilišta Lancaster ukazuje na isto – nasilje najviše naraste kad Engleska doživi poraz, piše Al Jazeera.

Nogomet ne uzrokuje nasilje u porodici – uzrokuju ga nasilnici koji odluče primijeniti silu i kontrolu nad svojim žrtvama”, rekla je tada izvršna direktorica Ženske pomoći Farah Nazeer.

Ovo nije jedino istraživanje koje ukazuje na ovaj problem. Istraživanje Centra za ekonomske izvedbe pri Londonskoj školi ekonomije pokazalo je da se obiteljsko nasilje smanjuje tijekom dvosatnog razdoblja igranja utakmice, ali to je samo “zatišje pred buru”, jer potom počinje rasti. Cijela priča kulminira 10 do 12 sati nakon utakmice.


Pročitajte više: Femicid u Hrvatskoj: Zakoni podupiru nasilje, a društvu je ono ‘incident’


Kampanja je stara šest godina, a problem je i dalje aktualan

Do povećanja postojećeg nasilja, njegove težine i učestalosti, dolazi zbog povećane konzumacije alkohola te snažnih emocija tijekom utakmice.

Stoga je Britanski Nacionalni centar za obiteljsko nasilje (NCDV) tijekom Svjetskog nogometnog prvenstva 2018. pokrenuo kampanju The Not-So-Beautiful Game (Ne baš tako lijepa igra). Kampanja se sastojala od fotografija žena s ozljedama u obliku zastava Švicarske, Japana i Engleske. Iako stara šest godina, ova je kampanja pažnju privukla i na ovogodišnjem Europskom prvenstvu.

Iako je istraživanje provedeno u Engleskoj, ne možemo pobjeći od sumnje da se isti uzorak, u manjem ili većem postotku, ponavlja u svakoj državi koja sudjeluje u velikim sportskim, pogotovo nogometnim natjecanjima. U svakoj državi, pa i u Hrvatskoj.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -