Liječnica otkriva 5 napitaka koji pomažu u mršavljenju!

Temelj zdravog funkcioniranja organizma nalazi se u zdravom metabolizmu koji ovisi o skladu između tjelesnih enzima i hormona. Krivim odabirom namjernica tijelo često ne dobiva sastojke koji su potrebni za održavanje metabolizma i optimalnog individualnoga hormonskog statusa. Što mogu učiniti napitci za mršavljenje?

Povezano:

Kako dolazi do pretilosti?

Naša današnja prehrana sastoji se često od nepovoljnih, točnije jednostavnih ugljikohidrata. Uz to nedostaje joj i dovoljna količina kvalitetnih bjelančevina, sekundarnih biljnih tvari, vitamina i elemenata u tragovima. Takva hrana stimulira proizvodnju inzulina, glavnog metaboličkog hormona s negativnim utjecajem na naše tijelo, našu tjelesnu težinu i naše zdravlje.

Kao glavna posljedica prekomjernog unosa visokokalorične hrane koju nije moguće potrošiti sjedilačkim načina života, a ujedno i smanjenjima tjelesnih potreba radi nedostatka fizičke aktivnosti javlja se pretilost. Debljina se definira kao višak tjelesne masti koji uzrokuje neželjene posljedice po zdravlje. Epidemiološki gledano, debljina je dosegnula pandemijske razmjere s više od 700 milijuna pretilih osoba u svijetu dok je, na primjer, u Hrvatskoj svako četvrto dijete preuhranjeno.

Čimbenici debljanja su genetski (imaju odlučujući utjecaj u 40-70% slučajeva pretilosti) te egzogeni (tjelesna aktivnost/neaktivnost, stres, prehrana). Dakle, u velikom broju slučajeva postoji sklonost debljanju, no i određeni čimbenici (stres, sjedenje) potiču skladištenje masnoće te uzrokuju debljanje. Stoga je mršavljenje prije svega borba s mrežom gena, hormona i enzima u koju smo uhvaćeni.

Kako se liječi pretilost?

  1. utjecaj na promjene u biološkom satu (cirkadijalni ritam);
  2. utjecaj na endokrine hormone te metabolite masnog tkiva;
  3. metode i sredstva za smanjenje upale i oksidativnog stresa;
  4. ostalo (tjelesna aktivnost); utjecaj na crijevnu floru i njen metabolizam; promjene prehrambenih navika (izbor namirnica, raspored obroka); metode i sredstva za uklanjanja štetnih metabolita oslobođenih iz masnog tkiva; nužne promjene načina razmišljanja i pogleda na životne prioritete.

Napitci za mršavljenje – recepti

Cejlonski cimet i limun

Cimet kao začin zagrijava tijelo i potiče metabolizam što doprinosi mršavljenju. Uzimanje cimeta prije spavanja najviše doprinosi mršavljenju u abdominalnom dijelu tijela, potiskuje apetit i doprinosi osjećaju sitosti. Osim što pomaže snižavanju lošeg kolesterola, cimet doprinosi i reguliranju šećera u krvi. Umjesto skladištenja ugljikohidrata, cimet doprinosi tome da ih tijelo koristi kao energiju. Cimet sadrži i antibakterijska svojstva te čisti loše bakterije iz želuca i time pospješuje probavu. Ne preporučuje se konzumiranje više od jedne čajne žice (5 g) dnevno tijekom 6 tjedana (ili kraće) bez pauze.

Povezano: Prehrana bez ugljikohidrata za brži gubitak kilograma

Limun je odličan dodatak u svakoj prehrani za osobe koje žele smršaviti. Limun potiče metabolizam masnoća i pomažu prevenciji debljanja, a također može produžiti osjećaj sitosti. Duži osjećaj sitosti smanjuje žudnju za hranom i može uvelike doprinijeti mršavljenju.

Sastojci:

  • 1 čajna žlica praha cimeta
  • sok od pola limuna
  • 250 ml vode ili zelenog čaja

Priprema:

  1. Cimet preliti vrelom vodom.
  2. Ostavite nekoliko minuta da se ohladi na sobnoj temperaturi.
  3. Kada se napitak malo ohladio iscijedite limun u njega. Dobro promiješajte i popijte.

Zeleni čaj – siguran recept za brzo mršavljenje

Zeleni čaj je s razlogom toliko hvaljen napitak za gubljenje kilograma. Odlična je nadopuna preparatima za mršavljenje, a njegovi rezultati se vide jako brzo ako se uzima pravilno.

Priprema:

Jedna (1) čajna žica zelenog čaja prelije se s 2,5 dcl vode zagrijane maksimalno na 70°C te nakon toga dobro promiješa da bi se iz njega oslobodili katehini koji su najznačajniji sastojak za mršavljenje u zelenom čaju (utječu na sagorijevanje masnoće). Čaj treba konzumirati nakon što odstoji 3-5 minuta. Maksimalna količina zelenog čaja dnevno je 0,5L i treba se konzumirati do 16 sati jer u protivnom radi sadržaja kofeina može uzrokovati nesanicu koja nije dobar saveznik mršavljenju.

Velika količina epigalokatehin galata iz zelenog čaja direktno utječe na ubrzavanje metabolizma, a sve to zajedno čini da se po konzumaciji zelenog čaja kalorije tope i kada smo budni i kada spavamo. Optimalni rezultati vide se ako se konzumiranje čaja poprati laganim treningom te zdravom prehranom s mnogo voća i povrća.

Povezano:

Napitak od peršina i limuna

Napitak koji predstavlja kombinaciju peršina i limuna, vrlo efikasno otapa naslage s problematičnih regija, a naročito na području trbuha. Uz adekvatnu ishranu i umjerenu fizičku aktivnost te konzumacijom ovog napitka moguće je skinuti nekoliko kilograma za samo par dana. Peršin je poznat po svojim ljekovitim i hranljivim sastojcima, no najveći doprinos ima kod izbacivanja toksina iz tijela te smanjenja nadutosti.

Priprema i upotreba:

Dva stručka svježeg peršina usitnite u blenderu, a u drugu posudu se iscijedi dva limuna. Nakon što blender usitni peršin isti se promiješa s dobivenim limunovim sokom, a zatim se sve to prelije sa 125 ml vode.

Najbolji rezultati ostvaruju se ako se pije po jedna čaša napitka ujutro na prazan želudac. Preporučljivo je konzumirati ga svako jutro pet dana, a onda napraviti pauzu od nekoliko dana.

Čaj od đumbira i limuna

Đumbir može poboljšati probavu povećanjem pH vrijednost u želucu i stimulirajući probavne enzime. S obzirom na to da je đumbir vlaknasta hrana, povećava pokretljivost crijeva. Kombinacija tih dvaju učinaka znači da se bitne hranjive tvari brže apsorbiraju, dok se nebitni sastojci zbog kojih se javljaju nadutost i opstipacija, brže izlučuju. Uz to, efikasniji probavni sustav bolje obrađuje unesene namirnice, što može doprinijeti mršavljenju. Đumbir potiče metabolizam i do 20% te može povećati sagorijevanje masti. Poticanjem metabolizma gube se masti pohranjene u tijelu što ne utječe samo na mršavljenje već može pomoći snižavanju razina kolesterola i triglicerida. Đumbir jača i osjećaj sitosti.

Priprema:

  1. Vrh izdanka đumbira operete i ogulite;
  2. 1 čajna žličica dovoljna je za jednu šalicu čaja. Ako nemate ribež, nasjeckajte pomoću noža na što tanje komadiće.
  3. U šalicu stavite nasjeckani đumbir i prelijte s 2 dcl kipuće vode.
  4. Pričekajte 5 minuta, zatim procijedite i odvojite đumbir od čaja.
  5. Po želji dodajte limun i med. 

Napitak s krastavcima za detox i vitku liniju

Samo dva sastojka potrebna su za vrhunsko osvježenje za vrijeme nesnosnih vrućina i tijelo iz snova: voda i krastavac. Voda s krastavcem je zdrava i aromatična zamjena za sva pića koje inače konzumirate, a ujedno je odličan način da se oslobodite viška kilograma. Voda s krastavcem će hidratizirati vaše tijelo, tako da ćete se osjećate siti, sve do sljedećeg obroka. Upravo to će vam pomoći da se oslobodite suvišnih kilograma. Ovaj napitak hrani mišiće esencijalnim nutrijentima pa ako želite da budu veći tijekom dana konzumirajte barem 2 čaše ovog napitka (osobito ako vježbate). Voda od krastavaca će također sniziti krvni tlak i tako smanjiti rizik od srčanih oboljenja.

Osim ljekovitosti i osvježenja, ovaj napitak, bogat vitaminima A i C očistit će vašu kožu od akni i prištića, dati joj sjaj, pomoći u ublažavanju bora i hidratizirati je iznutra i izvana. Voda od krastavaca je jedan od najjačih detoks napitaka koji će vas riješiti nakupljenih toksina. Kako sadrži puno vlakana i vode, ovaj će napitak doslovno istjerati sve toksine iz tijela.

Priprema:

U 2 litre vode stavite očišćen i nasjeckan krastavac (s korom) iz organskog uzgoja te pustite da kratko vrijeme odstoji u hladnjaku. Poslužite s kockicama leda i listićima mente, a po želji, ovom ukusnom napitku možete dodati kriške limuna ili limete. Vodu s krastavcima, brzo, jeftino i ukusno piće, uvijek poslužite hladnu.

Autorica: dr. med. Sanja Trivunović, vlasnica NYCE centra

Foto: Unsplash, Privatna arhiva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

mačke i automobili

Vozači, oprez. Mačke se zavlače u automobile u potrazi za toplinom

Niske temperature opasne su i za ljude i za naše četveronožne prijatelje, a među najranjivijima našle su se slobodnoživuće gradske mačke...
- Advertisment -