Dvije Hrvatice nominirane za nagradu Women Of Europe!

Pet kategorija, 15 nominacija – ove godine za nagradu Women Of Europe nominirane su i dvije Hrvatice! Dubravka Šuica, potpredsjednica Europske komisije zadužena za demografiju i demokraciju, te Maja Krištafor, aktivistkinja i osnivačica Inkluziv Collectiv, prve hrvatske agencije za inkluzivnost i ravnopravnost na radnom mjestu.

Nagrade se dodjeljuju svake godine kako bi se odala počast ženama koje, profesionalno ili privatno, nastoje unaprijediti Europu. Ove nagrade ističu njihov doprinos promicanju europskih tema te potiču prisutnost i uključenost žena u raspravama o Europi i njezinoj budućnosti.

Pet kategorija

Nagrade se dodjeljuju u pet različitih kategorija. Šuica je nominirana u kategoriji Woman in Power, kategoriji koja nagrađuje iznimno političko vodstvo u Europi. Konkurentice su joj gradonačelnica Gdanjska Aleksandra Dulkiewicz te Věra Jourová, Potpredsjednica Europske komisije za vrijednosti i transparentnost.

Za izvanredne aktivnosti na lokalnoj razini u Europi daje se nagrada Woman in Action,
za promicanje europske integracije s poduzetničkim duhom tu je nagrada Woman in Business, izvanredne žene u medijima koje snažno i aktivno skreću pozornost na europske teme mogu osvojiti nagradu Woman in Media.

Maja Krištafor nominirana je u kategoriji Young Woman of Europe. Ova kategorija prepoznaje i nagrađuje mlade žene (od 15 do 30 godina) koje aktivno jačaju glas mladih žena u Europi. U istoj kategoriji nominirane su i Teodora Risteska Daskalovski, zagovarateljica STEM obrazovanja i ravnopravnosti spolova, članica Savjetodavnog vijeća Globalnog fonda za žene te Anja Presnukhina, predsjedateljica Europske zelene mladeži, zagovornica inkluzivnosti i političkog angažmana.

Konačnu odluku o pobjednicama bira žiri.


Pročitajte više: Stigla prva pravila EU-a za suzbijanje nasilja nad ženama. ‘Treba nam društvena promjena’


Nijedna borba nije odvojena i zasebna

“Ova nominacija dolazi u trenutku kada globalno svjedočimo sve većim napadima na ljudska prava. Prava za koja smo mislile i da su izborena i da sada na njima možemo nastaviti graditi sigurnije, bolje i pravednije društvo. No ponovno se vraćamo na osnove i branimo prava za jednakost, diljem svijeta i intersekcionalno”, naglašava Krištafor i dodaje da niti jedna borba nije odvojena i zasebna. Od napada na sušto postojanje žena u Afganistanu, pa do diskriminacija s kojom se suočavaju žene iz različitih rasnih i etničkih zajednica, migrantice, izbjeglice, žene s invaliditetom, trans žene.

“Realnost nas iznova podsjeća koliko su naše borbe isprepletene i zašto feminizam mora biti intersekcionalan. Naši identiteti i iskustva međusobno se isprepliću i oblikuju izazove s kojima se sve mi suočavamo. Počašćena sam što se nalazim u društvu svih ovih žena koje svaka na svom polju rade pomake za sigurniji i bolji svijet”, zaključuje Krištafor.

Foto: Canva / Privatna arhiva / LinkedIn

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

Narayana Murthy

Suosnivač velike tvrtke smatra da zaposlenici trebaju raditi 12 sati dnevno...

U današnje vrijeme brojne kompanije žele zaposlenicima omogućiti što bolju ravnotežu između poslovnog i privatnog života kako bi, pored vremena provedenog...
- Advertisment -