Nagrada VAM novinarki Pauli Bobanović

Treću godinu zaredom Udruga žena oboljelih i liječenih od raka dojke, njihovih obitelji i prijatelja – „SVE za NJU!“, organizirala je dodjelu nagrade „Vesna Andrijević Matovac – VAM“. Nagrada koja je ustanovljena u spomen na prvu predsjednicu Udruge, ove je godine dodijeljena novinarki Pauli Bobanović, za njen doprinos u osvješćivanju javnosti o potrebi prevencije raka dojke i pružanja psihosocijalne potpore ženama oboljelima od raka. Nagrađena novinarka svoj je doprinos dala kroz novinarske tekstove, intervjue, a osobito kao scenaristica, ali i protagonistica filma „Vidimo se za godinu dana“ u kojemu je s javnosti podijelila svoju intimu priču, čime je dala podršku brojnim oboljelim ženama u borbi protiv raka dojke.

Nagrada VAM u ruke novinarki Pauli Bobanović

Svečanosti dodjele koja je održana pod pokroviteljstvom Gradske skupština Grada Zagreba, nazočili su brojni visoki uzvanici, javne osobe, partneri, prijatelji i suradnici Udruge te korisnice Centra za psihološku pomoć “SVE za NJU!“.

Nagradu i plaketu dobitnici uručile su Nika Matovac i predsjednica Udruge dr. Alemka Balenović.

Na upit kakvo značenje za nju ima dodijeljena joj nagrada, Paula Bobanović nam je odgovorila: ” Nagrada nosi ime moje drage pokojne prijateljice Vesne Andrijević Matovac, koja mi je bila najveća potpora u mojoj borbi s karcinomom dojke, pa mi je već i zbog toga neprocjenjivo vrijedna. Budući da se dodjeljuje osobama koje su promicale ideje i ciljeve za koje se zalagala Vesna, znači da sam učinila nešto korisno za sve žene u Hrvatskoj koje se bore s karcinomom dojke u raznim fazama bolesti. Kao što je poznato, Vesnina humana ideja bila je da se upozori na važnost prevencije pravovremenim kontrolama ultrazvukom i mamografijom, a oboljelima pruži svaki oblik pomoći i potpore koji nije obuhvaćen zdravstvenim sustavom. U Hrvatskoj to je psihološka pomoć i besplatni smještaj za žene koje su na višednevnoj medicinskoj terapiji, a dolaze izvan Zagreba, pa do pomoći ženama u terminalnoj fazi bolesti o kojima sustav još uvijek nedovoljno brine. Upravo to danas radi Udruga Sve za nju.”

Gospođa Bobanović kaže da je “suočenje s vlastitom bolešću bilo je na neki način suočavanje s konačnošću života, što je ujedno bio i povod za rezimiranje svega što sam do tog trenutka napravila i promišljanje o budućim životnim odlukama i postupcima. Spontano se nameću novi prioriteti i promjena ponašanja je neizbježna. No, mogu reći da me bolest u svakom smislu oplemenila jer me naučila strpljivosti i podsjetila na važnost ljudskih vrijednosti kao što su ljubav, prijateljstvo, požrtvovnost, razumijevanje… Samim time, počela sam živjeti bolje i kvalitetnije nego li prije bolesti.

Rana dijagnostika ključna

Svim ženama koje se moraju suočiti s istom dijagnozom mogu samo poručiti da je borba s karcinomom dojke bolest koja se danas može uspješno liječiti zahvaljujući ranoj dijagnostici, ali i sve širem spektru lijekova. Ishod može biti dobar, ali je za to potrebno puno hrabrosti i optimizma, čak i u trenucima kad nam se čini da ih više nemamo odakle crpiti. Tijekom liječenja došla sam do zaključka da s dijagnozom život ne završava, nego tek počinje.”

Tijekom svečanosti dodjele nagrade, dopredsjednica Udruge Ljiljana Vukota i voditeljica ureda Jana Dusper su prezentirale novosti u radu iz 2014. te spomenule nagradu “Biser mudrosti” koju je Udruga dobila za promicanje prevencije raka vrata maternice od “European Cervical Cancer Association”.

“Okolina znači i obitelj i širu socijalnu okolinu uključujući sve sfere života žene (radna okolina, prijatelji, susjedstvo i sl.). Najvažnije je da ne izbjegavaju oboljelu i ne prekinu kontakt radi vlastitog straha. Nikako nije dobro na oboljelu prenositi vlastiti strah i sumnje u ishod liječenja. Naravno okolina zna malo o raku, ali to nije prepreka da zadrže istu razinu komunikacije i pokažu brigu. Oboljelu treba slušati i reći joj da ste joj na raspolaganju za sve što joj treba. Nemojte prepričavati sve slučajeve kojih se možete sjetiti i ne umanjujte njezine tegobe. Ne bismo trebali oboljelima bez da nas traže savjet, nametati “čudotvorne” napitke i koješta drugo. Motivirajte je za liječenje, dajte joj podršku. Ako vas pita za savjet preporučite stručnjaka ili specijalizirano savjetovalište za oboljele i obitelji. Okolina jest izvor snage i motivacije oboljeloj za liječenje i izvor snage za suočavanje i borbu s bolešću. Žena će se lakše posvetiti liječenju ako zna da će dio obveza njezine uloge majke, kolegice, kćerke preuzeti prijatelji i drugi članovi obitelji. Sve drugo potencirat će osjećaje grizodušja koji su kontraproduktivni. Okolina može učiniti jako puno s malim praktičnim stvarima.

Prijašnjih godina broj oboljelih se kretao od 2200 do 2500. Broj umrlih od raka dojke bio je vrlo blizu 1000, a nažalost u 2012., u Hrvatskoj je umrlo 1033 osoba od raka dojke. Najveći je problem što se u Hrvatskoj rak dojke ne otkriva u ranoj fazi u dovoljnom broju kad je izlječiv i u do 95% slučajeva. Otkrivanje u ranoj fazi ključno je za uspješan ishod liječenja i preživljene. Prevencija je apsolutno nezamjenjiva, ali uključuje odgovorno ponašanje i zdravstvenog sustava i zdravih žena. Jedino ranim otkrivanjem, pravodobnim i kvalitetnim liječenjem možemo smanjiti smrtnost. Drugi su uspjeli i mi to možemo ako se i sustav i pojedinci počnu odgovorno ponašati. Uz preventivne preglede izuzetno je važan i redovit i pravilan samopregled dojki. Breast Test je odličan vodič svakoj ženi u brizi za zdravlje dojki, ali nije zamjena za preventivne preglede. Samopregled, UZV za mlade žene, a u zrelijoj dobi kombinacija UZV i MMG, odazivati se na besplatne preglede u nacionalnom programu za rano otkrivanje raka dojke. Ne treba nasjedati rezultatima davno demantiranih, loše provedenih studija, koje dovode u pitanje koristi preventivnih pregleda npr. mamografijom. Treba slušati i vjerovati stručnjacima. Srećom imamo ih i u Hrvatskoj dovoljno kvalitetnih.” rekla je gospođa Vukota.

Aplikacija Breast Test za samopregled dojki

Također je u okviru dodjele nagrade, objavljen početak kampanje “Breast test”, nositelji koje su uz “SVE za NJU!” i udruge “Europa Donna” i “Savez udruga protiv raka dojke”, a partneri su tvrtke Roche i Vipnet.

Aplikacija „Breast Test“ omogućuje svakoj ženi da samostalno obavi pravilan pregled dojki prolazeći šest „koraka“, koji su vrlo jasno opisani u aplikaciji.

Povodom dodjele nagrade na info pultu je organizirano preuzimanje aplikacije na mobitele, a svi gosti dobili su i kalendar s podacima za preuzimanje iste. Takav kalendar udruge će dijeliti svojim članovima i svim zainteresiranim građanima kako bi potaknuli žene na redovite samopreglede i brigu za zdravlje. Aplikacija za samopregled dojki dostupna je u Google Playu (za Android) i iTunesu (za Apple) od 14. veljače 2014. i potpuno je besplatna za uporabu na mobilnim uređajima.

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

najbolje poduzetnice 2024 finalistice

Ovo su finalistice nagrada najboljim poduzetnicama 2024.!

Najveća ženska poslovna mreža Women in Adria po deseti put dodjeljuje nagrade najboljim hrvatskim poduzetnicama. Prepoznajemo i slavimo doprinos žena hrvatskom...