Digitalizacija i liderstvo: Evo kako žene predvode promjene u nabavi i logistici

Nabava i logistika u posljednjih pet godina doživljavaju vrtoglave promjene. Možda čak veće no ikada ranije. Njihove uloge u kompanijama nikada nisu bile važnije, polako počinju poprimati i strateške pozicije, a sve je počelo još za vrijeme pandemije koronavirusa, a nastavilo se i u godinama koje su uslijedile. Nastavio je dolaziti izazov za izazovom, a uloga dobrih lidera i liderica spremnih odgovoriti na promjene i izazove nikada nije bila važnija.

Ivana Matić, osnivačica i CEO Women in Adria

Stoga ih je drugu godinu zaredom okupila najveća regionalna ženska poslovna mreža Women in Adria. U Zagrebačkom Movenpicku danas je održan događaj specijaliziran za stručnjakinje iz logistike i nabave. Kroz panel raspravu i nekoliko izlaganja, liderice su podijelile koji su trendovi, prilike i izazovi pred njima.

“Radna snaga, dolazak nove generacije na tržište rada, nedostatak radne snage i dolazak stranih radnika, trendovi u automatizaciji, digitalizaciji, robotizaciji, dobrobit zaposlenika… to su samo neki od izazova s kojima se nabava i logistika suočavaju”, istaknula je Nataša Mihajlović, osnivačica i direktorica P2P Logistics koja je moderirala panel raspravu upravo na temu izazova i trendova u nabavi i logistici. Sugovornice su joj bile vrhunske menadžerice Martina Šantorić (A1) i Antonija Dragičević Hatlak (Ledo).

Antonija Dragičević Hatlak, Nataša Mihajlović i Martina Šantorić

Sve zahtjevnije tržište

Antonija Dragičević Hatlak je direktorica nabave za A1 Hrvatsku i A1 Makedoniju, s bogatim iskustvom u nabavi, upravljanju lancem opskrbe i pregovorima o ugovorima, posebno u naftnoj i plinskoj industriji. Poznata je po svojim liderskim vještinama, a obnašala je brojne rukovodeće pozicije, uključujući one direktorice nabave u INA-i i voditeljice E&P nabave u MOL Grupi, na kojoj je funkciji vodila timove nabave u Mađarskoj, Pakistanu, Rusiji, Kazahstanu i Norveškoj.

Martina Šantorić je direktorica Supply Chain planiranja u Nomad Foodsu za zemlje Adriatic Clustera. Svoju 20-godišnju karijeru u Supply Chainu izgradila je u kompaniji Nestlé, gdje je usavršila svoju ekspertizu u planiranju lanca opskrbe i međunarodnom poslovanju u sjedištu Nestléa u Švicarskoj. Također je obnašala rukovodeće pozicije, upravljajući planiranjem prehrambene divizije za jugoistočnu Europu. Posljednje dvije godine dio je tima Nomad Foodsa. Iako je stručnjakinja u Supply Chainu, ističe kako je njezina najveća strast razvoj i vođenje timova, s posebnim naglaskom na mentorstvo i razvoj mladih talenata.

Panelistice su se složile da je više nego ikad potrebno planiranje, predviđanje, brzo reagiranje na zahtjeve tržišta koje je sve zahtjevnije i zahtjevnije zbog društvenih i političkih promjena.

Antonija Dragičević Hatlak, Nataša Mihajlović i Martina Šantorić

Pročitajte više: Marina Repić-Šarić o transformaciji uloge nabave: “Preko noći smo došli u fokus


Trendovi koji će oblikovati budućnost nabave i logistike

“Definitivno smo se svi složili da je digitalizacija u nabavi i logistici već i više nego prisutna, u kompanijama su jednostavni ponavljajući procesi automatizirani, ali ono što definitivno moramo istaknuti je da nikakva robotizacija i automatizacija ne mogu i neće zamijeniti čovjeka, to ide ruku pod ruku”, napomenula je Mihajlović iz P2P Logisticsa.

Da su automatizacija i digitalizacija neki od game-changera u nabavi i logistici potvrdila je i Antonija Kos, Huaweijeva voditeljica nabave za Hrvatsku, Sloveniju i BiH. 33-godišnja Kos ima iskustva iz proizvodnog, naftnog i sada telekomunikacijskog sektora, a specifičan fokus joj je na strateškoj nabavi, razvoju i implementaciji nabavnih kategorija te upravljanju ugovorima i odnosima s dobavljačima u kojima je ostvarivala značajne poslovne rezultate.

U svom izlaganju pružila je uvid u ključne trendove i promjene koje će oblikovati budućnost nabave u sljedećih 10 godina. Fokus je na digitalizaciji, automatizaciji i održivosti, koji će značajno utjecati na način na koji organizacije upravljaju opskrbnim lancima i donose odluke o nabavi.

Antonija Kos

ESG osigurava da se dobavljači pridržavaju poštene radne prakse

Koliko na nabavu i logistiku utječe rastući trend održivosti i implementacije ESG strategija pobliže je objasnila Nataša Kos iz PwC Hrvatska, stručnjakinja za održivi razvoj u naftnoj i farmaceutskoj industriji te implementaciju i provedbu strategija održivosti. Kos je objasnila da zašto je ESG važan u nabavi.

“Zbog smanjenja rizika, uštede troškova, usklađenosti s propisima, ali i očekivanja dionika jer potrošači, investori i zaposlenici sve više daju prednost ESG vrijednostima. Važan je i radi emisija GHG, naime, značajan dio utjecaja tvrtke na okoliš dolazi iz lanca opskrbe. Ali važan je i radi etičnih lanaca opskrbe. ESG u nabavi promiče transparentnost i etičke prakse u cijelom lancu opskrbe, osiguravajući da se dobavljači pridržavaju poštene radne prakse, ekoloških standarada i dobrog upravljanja”, objasnila je Kos i zaključila da uključivanje ESG kriterija pomaže tvrtkama da identificiraju i ublaže rizike povezane s utjecajem na okoliš, društvo i praksama upravljanja.

„Nabava usmjerena na ESG može generirati značajne uštede troškova kroz učinkovitost resursa, smanjenje otpada i očuvanje energije“, naglasila je ESG menadžerica u PwC-u Hrvatska.

Nataša Kos

Razgovaralo se i o još jednom izazovu – radnoj snazi. I Hrvatska i regija suočavaju se s nedostatkom radne snage, pa su se i nabava i logistika okrenule ‘uvozu’ radne snage. Panelistice su zaključile da je potrebno puno više etičnosti, razumijevanja, empatije i inkluzije u odnosu prema stranim radnicima.

“Definitivno treba poraditi na onboardingu. Kvalitetni onboarding omogućava da radnici stvarno pruže svoj maksimum i bez kvalitetnog onboardinga nema ni rezultata. Ako radnike dobro onboardamo, onda je ugodnije i njima i onima koji su tu već bili ranije, a to u konačnici donosi benefit i samim kompanijama”, upozorila je Nataša Mihajlović i dodala da postoji prostora za napredak u pogledu regulativa države i agencija koje dovode stranu radnu snagu.


Pročitajte više: Zvonka Valečić: “Kad žena želi izgraditi i karijeru i obitelj, jedno nekad mora patiti”


Žene u nabavi i logistici

Kad je riječ o rodnoj ravnopravnosti, žene u nabavi i logistici postaju sve prisutnije, iako te industrije tradicionalno imaju veću zastupljenost muškaraca. Ova situacija se, međutim, mijenja, pogotovo s naglaskom na rodnu ravnopravnost i povećanje raznolikosti unutar različitih poslovnih sektora. Mnoge kompanije aktivno promoviraju uključivanje žena na rukovodeće i operativne pozicije u nabavi i logistici.

Podaci iz različitih studija pokazuju da je postotak žena u logističkom sektoru i dalje relativno nizak, no stalno raste. Prema izvještajima iz 2020. godine, žene su činile oko 20-25% zaposlenih u logistici, dok je u nabavi taj postotak nešto veći, ovisno o regiji i industriji.

Promocija rodne ravnopravnosti i uvođenje programa mentorstva te prilika za obuku i razvoj karijere pomaže ženama da napreduju u ovim sektorima. Ove industrije sada sve više prepoznaju važnost raznolikosti i uključivanja žena, što doprinosi inovacijama i boljoj radnoj atmosferi. Također, žene često donose drukčiji pristup upravljanju lancima opskrbe, koji se pokazuje korisnim u rješavanju složenih izazova, poput optimizacije resursa i održivosti.

Žena – multitasker

Potvrdila je to i Ana Soldo, regionalna direktorica Quehenberger logistics d.o.o. za Hrvatsku, Srbiju i Makedoniju. Soldo kaže da je logistika naprosto rođena za žene.

“Jako puno žena sjedi i na rukovodećim pozicijama, ali i na pozicijama, primjerice, predsjednica uprave. Logistika pruža ženama jako dobar smjer za danji razvoj i može se zasigurno ostvariti karijera u logistici. Taj multitasking koji ova industrija podrazumijeva, to je nešto što nama ipak prirodno urođeno”, napomenula je Soldo koja ima više od 20 godina iskustva na rukovodećim pozicijama, a aktivna je članica Hrvatske udruge poslodavaca, CROMA-e i surađuje s Fakultetom prometnih znanosti.

Ana Soldo

Osim toga, predsjednica je HUP – Koordinacije logistike i distribucije te članica HGK Vijeća za međunarodno otpremništvo. Nagrađena je priznanjem “Tihomir Premužak” za društveni utjecaj, nagradom Female Business Leaders i “Stvaratelji za stoljeća” za doprinos poduzetništvu žena.

“Žena ne mora biti muškarac u poslovnom svijetu. Naša snaga i je u tome što smo žene”, napomenula je Soldo koja je dio kompanije koja ima 10.000 zaposlenika globalno, od čega je 600 u Hrvatskoj, a fokusirani su na 4 industrije: retail, fashion, tyres i consumer goods.


Pročitajte više: Pokrenut SCM.HR medij specijaliziran za teme iz područja lanca opskrbe


Nabava i logistika ruku pod ruku

I dok nabava i logistika doživljavaju svojevrsnu revoluciju u načinu rada i poslovanja, sve to donosi i nove prilike, ali i izazove s kojima se lideri i liderice u ovim sektorima svakodnevno suočavaju. Upravo njihova sposobnost brzog prilagođavanja, inovativnog razmišljanja i strateškog pristupa čini ključnu razliku u današnjem dinamičnom poslovnom okruženju. S rastućom ulogom žena u ovim industrijama, nabava i logistika postaju sve raznovrsniji i inkluzivniji sektori, osiguravajući održivi razvoj i uspjeh u budućnosti.

“I što se tiče sinergije nabave i logistike, ono što nam treba je definitivno što bolji protok informacija. Logistika je zaista tu da podrži nabavu i da odgovorimo nekada i na neke možda naizgled nemoguće situacije. Povezani smo, ali trebamo puno više komunicirati, koordinirati se i dijeliti informacije”, zaključila je Mihajlović.

Foto: Jovica Drobnjak

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

Ovo je jedan od najvećih potrošača struje u kućanstvu, evo što...

Dok cijene energenata intenzivno rastu, mnogi traže načine kako barem malo manje trošiti, no nerijetko iz neznanja trošimo i više nego...
- Advertisment -