Mogu li vas na razgovoru za posao pitati o prijašnjoj plaći?

Svatko od nas barem je jednom u životu doživio neku neugodnost na razgovoru za posao. Mnogi proživljavaju prave drame, pa tako često moraju odgovarati i na privatna pitanja o obitelji i djeci, čime se bavi njihova obitelj, namjeravaju li imati djecu, i slično.

Dvostruki kriteriji

A jedno od češćih pitanja u svijetu je i vaša prijašnja plaća. Barem je tako pokazalo novo PayScale-ovo istraživanje prema kojem se s ovim pitanjem susrela gotovo polovica Amerikanaca. Najčešće su to oni koji pregovaraju za višu ili bolje plaćenu poziciju.

Potpredsjednica PayScalea Lydia Frank kazala je kako kandidati nisu dužni odgovoriti na to pitanje, jer se prijašnja plaća tiče samo njih, nikog drugog. No, rezultati tog istraživanja pokazali su i kako im to može naštetiti, osobito ako je riječ o ženama. Naime, kada žene odbiju dati odgovor o prijašnjoj plaći, njima to znači i manja plaća, a kod muškaraca je drugačija situacija. Oni tada izgledaju samouvjerenije.

Tako su muškarci koji nisu željeli otkriti plaću, bili plaćeni 1,2 % više od onih koji su dali tu informaciju, za razliku od žena, koje su u tom slučaju bile plaćene 1,8 % manje od onih žena koje su otvoreno pričale o prijašnjoj plaći.

Pravi poslodavac vas to neće ni pitati

U Hrvatskoj je također takvo pitanje na razgovorima za posao neprimjereno, rekla nam je Jasna Rilović, HR konzultant, trener i coach. Razlog tome je što je plaća tajni podatak, a to je napomenuto i u većini ugovora o radu i internim pravilnicima.

„Prema tome, kandidati nisu dužni odgovoriti na ovo pitanje, a pravi poslodavac nikada vas tako nešto neće ni pitati.“, ističe Jasna.

Kada poslodavac traži novog zaposlenika očekivano je da već zna koju mu plaću želi ponuditi. „Razlog zbog kojeg se postavlja pitanje o očekivanoj plaći na razgovoru za posao je isključivo taj da vidi može li on kao poslodavac ispuniti kandidatova očekivanja“, pojasnila je te nastavila: „Nisam pobornik toga da spustimo ponudu ukoliko kandidat traži manje od predviđenog, jer time na kraju rušimo cijelu strukturu plaća.“

Kandidati na pitanja o očekivanoj plaći često govore o prijašnjoj

U Hrvatskoj obično kandidati na pitanja o očekivanoj plaći prvo kažu koju plaću sada zarađuju te kako ne žele promijeniti radno mjesto za manje novaca.

„Iskustvo mi govori da kada ljudi iznesu svoja očekivanja, to je najčešće iznos sadašnje plaće uvećan za otprilike 20 %. Na kraju krajeva, potpuno je prihvatljivo i očekivano da čovjek želi bolje uvjete na novom radnom mjestu i da su često mala primanja i razlog za promjenu poslodavca“, govori Jasna.

I dok je kod nas pitanje o prijašnjim plaćama neprimjereno, u nekim drugim zemljama je to sasvim normalno. Kao primjer Jasna navodi Indiju, gdje na razgovor za posao treba donijeti zadnjih nekoliko odrezaka plaće. Naravno, to ne znači da to isto trebate napraviti u Hrvatskoj ako tražite posao u stranoj kompaniji.

Kako postupiti u takvoj situaciji?

Ukoliko vam se ovo pitanje postavi na razgovoru za posao, Jasna predlaže da odgovorite nešto kao ‘U Hrvatskoj se to pitanje ne postavlja, ali ako želite znati moja očekivanja…..’  te na taj način izbjegnete daljnje razgovore na tu temu. I Lydia također savjetuje da pokušate izbjeći to pitanje na način da preduhitrite potencijalnog poslodavca i pričate o vašim očekivanjima.

„A ono što je važno kad iznosite očekivanja vaše plaće je da kažete neki raspon (primjerice od 5.000 do 7.000 kn) i da ne odugovlačite s političkim odgovorima tipa ‘Vi znate koliko vrijedim…’, ‘Vjerujem da ćete prepoznati moje kvalitete’ i slično jer to samo usporava cijeli proces, a kod poslodavca stvara sliku kandidata koji ne zna koliko njegove kvalitete vrijede“, kaže Jasna Rilović.

Za kraj poručuje sljedeće:

„Iskoristite razgovor za posao za prezentiranje svojih kvaliteta i znanja, a dio o očekivanoj plaći marginalizirajte na način da jasno i glasno iznesete svoj stav.“

Foto: 123rf

POVEZANI ČLANCI:

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

poduzetništvo u Hrvatskoj

Hrvati poduzetniji od ostatka EU: Unatoč izazovima, postoje pokazatelji rasta

Prema najnovijim rezultatima istraživanja Global Entrepreneurship Monitor (GEM) za 2023. godinu, poduzetnička okolina u Hrvatskoj zabilježila je određeni napredak, ali se...