Njihova imena vjerojatno ste već čuli, ali ako niste vrijeme je da ih zapamtite. Antonia Ressler, Nataša Vučemilović-Alagić, Marina Martinić-Kavur i Miranda Sertić su mlade znanstvenice koje žele ostati u Hrvatskoj i iz Hrvatske mijenjati svijet. Njihova istraživanja, sigurno smo, postat će temelj važnih svjetskih promjena, a o važnim temama govorit će na našoj online konferenciji 11.2. “Žene u znanosti i farma biznisu”.
Pročitajte više: Zanima vas karijera u znanosti? Slijedite ove savjete!
Tko su mlade hrvatske znanstvenice?
Mlada Koprivničanka Antonia Ressler dobitnica je L’Orealove stipendije “Za žene u znanosti”, a na konferenciji će govoriti o važnosti i moći umrežavanja za razvoj uspješne karijere u znanosti. U svom znanstvenom radu posvetila se istraživanju metoda poboljšanja mehaničkih i bioloških svojstava ispitivanih nosača, posebno utjecaju nosača na razvoj koštanih stanica i regeneraciju koštanog tkiva, prenosi Tportal. Drugim riječima, posvetila se potrazi za biomaterijalima koji će zamijeniti koštano tkivo.
Ruđerovka Nataša Vučemilović-Alagić predavanje će usmjeriti na usporedbu znanstvene, ali i radne atmosfere između Hrvatske i Njemačke. Poseban fokus će biti na to kako je biti jedina doktorandica u muškom timu u obje države. Njezin znanstveni rad usmjeren je na očuvanje okoliša, to nastoji ostvariti modeliranjem i simuliranjem ionskih tekućina (rastopljene soli) koristeći molekularnu dinamku, a svojstva ionskih tekućina istražuje rabeći računalo, prenosi Tportal. Cilj joj je predvidjeti ta svojstva i s kolegama istražiti kako se tekućine ponašaju u različitim okolišima.
“Ciljevi održivog razvoja su smanjenje siromaštva i gladi, kvalitetno obrazovanje, spolna ravnopravnost, čista voda, prihvatljive cijene energije, klimatske akcije, jake institucije…”, objasnila je Nataša za Tportal. Više o njezinom radu i planovima možete saznati na konferenciji.
Nakon što je doktorirala molekularnu biologiju na Sveučilištu u Beču, Marina Martinić-Kavur, odlučila se vratiti u Hrvatsku i zaposliti u Genosu. U Genosu radi na testu GlycanAge koji precizno utvrđuje biološku dob, a može predvidjeti i nastanak nekih bolesti. Danas je voditeljica korporativnih komunikacija, a osim znanstvene karijere, posvetila se promociji i popularizaciji znanosti.
Kroz radno iskustvo u Austriji i Njemačkoj, kolaboracijama u Sjedinjenim Američkim Državama i u Ujedinjenom Kraljevstvu, te pet godina života koje je (kada nije bila u laboratoriju) provela na putovanjima, Marina će pokazati svoj životni put i ispričati kako i zašto je pronašla savršeni omjer obiteljskog života i karijere u znanosti unutar granica Lijepe Naše.
Pročitajte više: GlycanAge će utvrditi biološku dob vašeg organizma, ispitali smo kako!
Miranda Sertić je farmaceutkinja, sveučilišna nastavnica i znanstvenica. Docentica je na Zavodu za analitiku i kontrolu lijekova na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu. Područje njezina znanstveno-istraživačkog interesa je razvoj novih analitičkih metoda za analizu lijekova i kontrolu kvalitete dodataka prehrani, s naglaskom na analitičke tehnike: kapilarnu elektroforezu, tekućinsku i plinsku kromatografiju te masenu spektrometriju.
Na predavanju će govoriti o izazovima koje nam nameće i društvo, ali i koje namećemo sami sebi, ukoliko želimo biti uspješni u svom poslu i istovremeno se realizirati kroz obitelj. Govorit će o lekcijama koje je naučila u međunarodnom okruženju radeći kao predsjednica Sekcije mladih farmaceuta u Međunarodnoj farmaceutskoj federaciji.
Foto: Privatna arhiva