Mlada sirijska plivačica koja je spasila ljude od utapanja dolazi na OI

Papa Franjo je na nedjeljnoj misi, na Cvjetnicu, odstupio od pripremljene homilije, te pozvavši ljude da ne okreću leđa izbjeglicama rekao: “Mislim na tolike druge ljude, tolike ljude na rubu društva, tolike tražitelje azila i tolike izbjeglice. A toliki su koji ne žele preuzeti odgovornost za njihovu sudbinu”.

Od borbe za vlastiti život do Olimpijskih igara u Rio de Janeiru

Iako se smatramo humanim bićima, na žalost to nije baš tako, jer svijet u kojem živimo ogleda se u patnji sirijskih izbjeglica. Prava slika čovječanstva je mukotrpni put izbjeglica prema zapadnim zemljama, utapanja u Sredozemnom moru, bodljikave žice na granici, djeca i žene u nehumanim i blatnjavim kampovima i što je najgore prijezir mnogih prema tim ljudima u nevolji, nedostatak bilo kakve sućuti, a kamoli pomoći.

UNHCR je objavio kratki video o sirijskoj tinejdžerki, 17-godišnjoj Yusri, koja je prošla izbjegličku kalvariju i trenutno se u Njemačkoj priprema za sudjelovanje na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru.

Naime, Međunarodni olimpijski odbor oformio je Olimpijski tim izbjeglica za sportaše iz različitih zemalja koji ispunjavaju olimpijske uvjete, ali se ne bi mogli natjecati zbog sukoba u svojim zemljama. Konačan broj tih sportaša još nije određen, ali se pretpostavlja da bi ih moglo biti najviše desetak. Među njima je i Yusra Mardini, koja će s ostalima sportašima izbjeglicama nastupiti pod Olimpijskom zastavom.

Inače, Olimpijski odbor donirao je 2 milijuna dolara za pomoć izbjeglicama te pokušava identificirati sportaše koji se nalaze u mnogim izbjegličkim kampovima.

Yusra Mardini prošle je godine sa svojom obitelji iz Damaska, preko Turske i balkanske rute, dospjela u Njemačku, gdje sada u Berlinu trenira plivanje kojim se bavi gotovo cijeli život. O Olimpijskim igrama, kako kaže, sanja već 12 godina, a u svojoj je zemlji bila prvakinja na 200 i 400 metara slobodnim stilom te na 100 i 200 metara u discipline delfin.

No, plivanje joj je i spasilo život, kao i živote dvadeset izbjeglica, koje su se u kolovozu prošle godine zajedno s njom našle u čamcu, na putu od Turske do grčkog otoka Lezbosa. Čamac je počeo propuštati vodu pa je ona s nekolicinom ljudi skočila u more i gurala ga do obale.

O svojem sudjelovanju na Olimpijski igrama rekla je da želi zastupati sve izbjeglice jer, kako kaže, time će pokazati da nakon sve patnje i kalvarije koju su prošli, ipak dolaze bolji dani.

Poručuje svima da ne odustaju od svojih snova čak i kad se čini da je to nemoguće. “Kad se rat završi i kad se vratim u svoju zemlju, nastojat ću prenijeti sva svoja iskustva i znanja koja sam ovdje stekla”, rekla je ova mlada sirijska plivačica.

Foto: PrintScreen Youtube

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

1 KOMENTAR

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

mačke i automobili

Vozači, oprez. Mačke se zavlače u automobile u potrazi za toplinom

Niske temperature opasne su i za ljude i za naše četveronožne prijatelje, a među najranjivijima našle su se slobodnoživuće gradske mačke...
- Advertisment -