‘Život mi je ugrožen i moram čekati…’ Do kad će se žena tretirati kao inkubator?

Život mi je ugrožen i moram čekati. Pusa mama. Liječnici ne mogu ništa dok je fetus živ zbog zakona protiv pobačaja. Žena je poput inkubatora. Napisala je Izabela Sajbor u jednoj od zadnjih sms poruka svojoj majci Barbari Zientek dok je u bolnici čekala da joj pomognu. Tamo je došla 21. rujna 2021. zbog puknuća vodenjaka i užasnih bolova nakon kojih je dobila groznicu i počela povraćati. Umrla je 22. rujna u 7:35, manje od 24 sata nakon što je primljena. Liječnici su, prema dostupnim informacijama, odlučili čekati da srce fetusa prestane kucati prije nego interveniraju – unatoč jasnim medicinskim indikacijama za pobačaj. Nakon što je ultrazvuk potvrdio smrt fetusa, Izabela je odvedena u operacijsku salu, ali je na putu do tamo doživjela srčani udar i umrla. Bila je majka djevojčice koja danas ima 11 godina.

Kad je pobačaj nedostupan, žene umiru u mukama

Ova je smrt – kao i smrti još nebrojenog broja žena – povezana s restriktivnim zakonima o pobačaju, prizivom savjesti i strahom među zdravstvenim radnicima od mogućih kaznenih posljedica zbog izvođenja pobačaja. Kada je pobačaj zabranjen i nedostupan, žene, trudnice i majke umiru u mukama.

Još samo 150.000 potpisa dijeli inicijativu My Voice My Choice od predaje prijedloga legislative Europskoj komisiji za osiguranje legalnog, besplatnog i dostupnog pobačaja u cijeloj Europskoj uniji. Ako se do kraja godine prikupi milijun potpisa, Europska komisija razmotrit će prijedlog i poduzeti konkretne korake za zaštitu reproduktivnih prava. U svibnju ove godine Hrvatska je, zahvaljujući platformi Grof Darkula i suradnji s civilnim sektorom, pridonijela kampanji s više od 20.000 potpisa u samo dva dana, no cilj još nije postignut.

Danas su platforme Grof Darkula, Seksizam naš svagdašnji te europska inicijativa My Voice My Choice pokrenuli najveću digitalnu akciju za dostupnost pobačaja u hrvatskoj povijesti. Akciju je podržala i Mirela Čavajda koja je već 16. studenog, tjedan dana prije akcije, pozvala volontere i volonterke na akciju digitalnog prikupljanja potpisa. U kampanju se uključilo više od 2000 volonterki i volontera, 200 influencera i javnih osoba, političarke i političari (i političke stranke) te organizacije civilnog društva iz cijele Hrvatske. 

@grofdarkula

‼️POMOZI NAM SKUPITI 10.000 POTPISA U 24 H ZA ZAŠTITU POBAČAJA U EU‼️ “Život mi je ugrožen i moram čekati. Pusa mama. Liječnici ne mogu ništa dok je fetus živ zbog zakona protiv pobačaja. Žena je poput inkubatora”, napisala je Izabela Sajbor u jednoj od zadnjih sms poruka (Time / Polish News) svojoj majci Barbari Zientek dok je u bolnici čekala da joj pomognu. Tamo je došla 21. 9. 2021. zbog puknuća vodenjaka i užasnih bolova nakon kojih je dobila groznicu i počela povraćati. Umrla je 22.9. u 7:35 h, manje od 24 sata nakon što je primljena. Liječnici su, prema dostupnim informacijama, odlučili čekati da srce fetusa prestane kucati prije nego interveniraju – unatoč jasnim medicinskim indikacijama za pobačaj. Nakon što je ultrazvuk potvrdio smrt fetusa, Izabela je odvedena u operacijsku salu, ali je na putu do tamo doživjela srčani udar i umrla. Bila je majka djevojčice koja danas ima 11 godina. Svaka od ovih tragičnih smrti – Valentine Milluzzo, Savite Halappanavar, Izabele Sajbor i Marte Sowinske – direktno je povezana s restriktivnim zakonima o pobačaju, prizivom savjesti i strahom među zdravstvenim radnicima/ama od mogućih kaznenih posljedica zbog izvođenja pobačaja. Kada je pobačaj zabranjen i nedostupan, žene, trudnice i majke umiru u mukama. U 2022. takvu je sudbinu mogla doživjeti i Mirela Čavajda, čiji je slučaj pokazao sve manjkavosti hrvatskog zdravstvenog sustava i nedostupnosti prekida trudnoće kada fetus ima teške malformacije. Danas zbog svih ovih žena stvaramo digitalni otpor i glasno kažemo da je DOSTA! Stojimo solidarno uz žene iz Poljske, Malte, Njemačke, Mađarske, Rumunjske i Hrvatske. Uz vašu pomoć danas planiramo skupiti 10.000 potpisa za europsku inicijativu @myvoicemychoice koja na razini cijele EU želi svim ženama osigurati dostupan, siguran i besplatan pobačaj. S milijun potpisa, 31.12., idemo pred Europsku komisiju, no to ne možemo bez vas. 📌 Pred vama su 3 jednostavna koraka za pomoć u današnjem cilju. 1. Potpiši peticiju čiji se link nalazi u opisu našeg profila. Ako si potpisala_o, motiviraj 3 bliske osobe da učine isto. 2. Lajkaj i podijeli ovaj video! #fypbalkan #hrvatska #hrvatskatiktok #myvoicemychoice #žene #feminizam

♬ original sound – GrofDarkula

Mirela Čavajda, simbol borbe za reproduktivna prava

Mirela Čavajda prije dvije godine svojim je hrabrim istupom postala simbol borbe za reproduktivna prava te je jasno prokazala sve nefunkcionalnosti zdravstvenog sustava. Recentni korupcijski skandali u zdravstvu pokazali su da je problem nedostupnosti zdravstvene skrbi posljedica loših i neodgovornih politika u javnom zdravstvu.

Ne želimo biti prisiljene na hrabrost zbog nedostatka osnovne skrbi, brige i zaštite koje nam pripadaju. Želimo društvo u kojem su reproduktivna prava pitanje dostupnosti i kvalitete javnozdravstvenih usluga, a ne individualnog moralnog suda, poručuju organizatori digitalne akcije.

Kako bi skrenuli pozornost, zajedno s Mirelom Čavajdom pripremili su video u kojem su prikazane potresne priče četiriju žena koje su umrle zbog zabrane pobačaja u EU, razotkrivajući opasnosti i laži pro-life pokreta. Priče su to i statistike kojih je i Mirela Čavajda i sama mogla biti dio.

Uloga svakog od nas je važna i jednostavna, poručuju organizatori, a to je svojim potpisom doprinijeti osiguravanju prava na pobačaj u cijeloj EU, kako se slučajevi poput onog Mirele Čavajde ili tragične smrti žena u Poljskoj i Irskoj zbog nedostupnosti pobačaja više nikada ne bi ponovili.


Pročitajte više: Cijena pobačaja je polovina minimalne plaće. Potpisuje se inicijativa za besplatni pobačaj


Političari ponovno žele polagati prava na ženska tijela

Dok aktivisti traže osnovna ljudska prava, političari ponovno žele polagati prava na ženska tijela. Na Čavajdu se ovog tjedna na X-u obrušio Igor Peternel, zastupnik Domovinskog pokreta.

Čavajdu je nazvao “proabortus aktivisticom”. Ona je, podsjećamo, žena kojoj je u 24. tjednu trudnoće magnetskom rezonancijom na Svetom Duhu potvrđeno da beba u njezinoj maternici ima golemi maligni tumor na mozgu zbog kojega su joj šanse da će preživjeti male, a zatim joj je uskraćen pobačaj. Nakon toga je pokrenuta akcija i u samo dva dana prikupljeno je više od 220.000 kuna za trudnicu Mirelu Čavajdu za medicinski zahvat prekida trudnoće. Novac je doniralo 1472 građana i građanki te 16 pravnih osoba. 

“I opet se pokazalo da sam bio u pravu kada sam od samoga početka slučaja Čavajda tvrdio da se ne radi samo o majci koja traži eutanaziju nerođenog bolesnog djeteta već i o proabortus aktivistici koja je svojevoljno pristala politizirati vlastiti slučaj“, napisao je Peternel.

Ne ulazeći u polemiku koliko je suludo govoriti o ‘eutanaziji nerođenog djeteta’ podsjetit ćemo samo na bolne činjenice koje kažu da više od 20 milijuna žena u EU nema pristup legalnom pobačaju, žene diljem Europe doslovno umiru radi toga što im se odbija pružiti nužna medicinska intervencija i pomoć, a politika zadržava status quo.


Pročitajte više: Zabranili pobačaj pa porasle – stope sterilizacije


Hrvatskoj prijeti poljski scenarij

Kako je upozorio Grof Darkula, situacija u Hrvatskoj trenutno je jako zabrinjavajuća. To vidimo i prema jačanju ekstremne desnice koja je po prvi put u povijesti nezavisne Hrvatske došla na vlast. Domovinski pokret, na čelu s Ivanom Penavom, u svom programu i kampanji zalagao se protiv osnovnih prava skoro svake marginalizirane skupine. Dodatno je zabrinjavajuće što je upravo takav narativ osigurao DP-u više od 200.000 glasova.

Slične narative viđamo i u našim susjednim zemljama Italiji, Mađarskoj i Poljskoj koja je već doživjela scenarij u kojem su reproduktivna prava žena ugrožena. Prisjetimo se samo slučaja Poljakinje Agnieszke T. koja je nosila blizance te je preminula jer su joj odbili pružiti pomoć na vrijeme unatoč tomu što su oba fetusa prestala pokazivati znakove života. Također, iste godine pronio se glas o slučaju gdje je 14-godišnjoj djevojčici s invaliditetom odbijen pobačaj na sjeveroistoku Poljske nakon što ju je silovao ujak.

Za ovako tešku situaciju u Poljskoj kriva je, između ostalog, ultra-konzervativna poljska udruga Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej koja je povezana s poljskom radikalno desnom strankom Pravo i Pravda, a koja je aktivno sudjelovala u donošenju poljskog zakona o zabrani pobačaja kao i osnivanju radikalne zaklade Ordo Iuris. Hrvatska je, upozoravaju aktivisti, već na 60 do 70 posto ostvarenog poljskog scenarija. Spomenuta poljska udruga svake prve subote u mjeseu maršira glavnim gradom Hrvatske kako bi pružila potporu Hodu za život koji se, sa zakladom Vigilare, bori za potpuno ukidanje prava na pobačaj – čak i u slučajevima silovanja i incesta.

Kampanja se može podržati na linku.

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -