7 razloga zašto menstruacija traje kraće nego obično

Kada vam krene menstruacija, čini se kao da nikada neće prestati. No, počne li se odjednom ‘povlačiti’ prije vremena ili smanjeno curiti, umjesto razloga za slavlje, to bi moglo ukazivati na dosta problema i tjelesnih stanja.

Specijalistica ginekologije i opstetricije, Alyssa Dweck upozorava kako “bilo kakva trajna ili novija promjena u toku menstruacije razlog je za posjetiti ginekologa”, navodi portal Women’s Health. Dweck objašnjava kako većini žena menstrualni ciklus traje od 21 do 35 dana, počevši od onog dana kada menstruacija počne pa do prvog dana sljedeće menstruacije, a menstruacija bi trebala trajati od 5 do 7 dana, piše miss7zdrava.

Iako Dweck naglašava kako kraće menstruacije mogu biti normalne (traje li ona 2 ili 3 dana oduvijek, ne bi vas trebalo zabrinjavati), vrlo je bitno pratiti ciklus i bilježiti svaku promjenu. Lakeisha Richardson, također specijalistica ginekologije i opstetricije iz Michigana kaže kako je duljina svake menstruacije uvelike uvjetovana hormonalnim faktorima. To znači da na menstruaciju mogu utjecati brojne stvari, od lijekova do skrivenih zdravstvenih problema. Većina je tih razloga bezopasna, no na neke bi trebalo posebno pripaziti.

Što skraćuje tijek menstruacije?

Ovo su razlozi koje stručnjaci upozoravaju da bi mogli skratiti tijek menstruacije:

Promijenili ste metodu kontracepcije

Ako ste promijenili načine kontracepcije, prebacivši se na kontracepcijske pilule, to bi moglo utjecati na skraćivanje toka menstruacije. Hormonalna kontracepcija velikom broju žena smanjuje količinu menstrualne krvi, a neke žene ju izgube skroz.


Pročitajte više: 5 promjena koje donosi menopauza i kako se nositi s njima


Pijete neke lijekove

Pored kontracepcijskih pilula, postoje i još neki lijekovi koji mogu utjecati na tok mjesečnice zbog spojeva od kojih se sastoje. Lijekovi poput ibuprofena, naproksena, antidepresiva, tiroidnih lijekova i steroida mogu također skratiti ciklus.

Imate sindrom policističnih jajnika

U ovom stanju žene proizvode pretjerane količine muških hormona, koji mogu potisnuti ovulaciju. Žene s policističnim jajnicima imaju dugu povijest neregularnih menstruacija. Može im se dogoditi i izostanak menstruacije u nekim mjesecima, sve zbog hormonalne neravnoteže. Objašnjava kako se ne radi o nečemu što zahtjeva hitnu medicinsku pomoć, ali bi se svakako trebali obratiti svome ginekologu.

Prijevremeno zatajenje jajnika

Ovo se stanje pojavljuje kod žena koje prije četrdesete godine života jajnici prestanu normalno funkcionirati, objašnjava Richardson. Ne rade li normalno, jajnici neće proizvoditi dovoljno estrogena niti ispuštati jajašca onda kada bi trebali što dovodi do kraćih ciklusa. Obično se pojavljuje oko 27. godine života, no kod jedne od 1000 žena, te između 15. i 29. godine kod jedne od 100 žena.

Dojenje

Većina žena koja doji uglavnom neće imati menstruaciju. Dojenje može odgoditi ovulaciju do 18 mjeseci, budući da tijelo potiskuje hormone uključene u ovulaciju produkcijom prolaktina, alfa-laktalbumina i sinteze laktoze.


Pročitajte više: Čak polovicu žena u menopauzi pogodi suhoća rodnice, kako ju liječiti?


Imate poremećaj štitnjače

Štitnjačom upravljaju hipotalamus i hipofiza, dijelovi mozga koji reguliraju ovulaciju i menstruaciju. Kada je jedan dio ovoga dijela poremećen i drugi dijelovi organizma mogu biti. Pretjerano ili nedovoljno aktivna štitnjača može uzrokovati probleme s prehranom, promjene u tjelesnoj težini, u regulaciji tjelesne temperature, promjene s kosom, osjećaj anksioznosti, promjene s otkucajima srca i slično.

U perimenopauzi ste

U periodu prije menopauze, kad vam se u tijelu događaju velike hormonalne promjene, menstruacije mogu trajati kraće. Uđete li u preuranjenu menopauzu, ove bi se promjene mogle početi događati već u tridesetima.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -