Tko je Marija Selak Raspudić? Kritizira femicid, brani pravo žene na izbor, a nosi epitet ‘heroine desnice’

Marija Selak Raspudić prva je službena protukandidatkinja Zorana Milanovića na nadolazećim predsjedničkim izborima. Rođena Zagrepčanka u Zagrebu je završila osnovnu školu i Klasičnu gimnaziju, a korijene vuče iz vrgoračkog kraja.

Novinarstvo, znanost i politika

Radila je na Televiziji Z1 kao spikerica i voditeljica, a zatim kao urednica vlastite emisije iz područja kulture. Zatim je radila kao voditeljica Odjela za odnose s javnošću Olympic Internationala pa se zapošljava kao novinarka i suradnica na scenariju u emisiji „Navrh jezika“ Hrvatske radiotelevizije.

Ubrzo je upisala poslijediplomski doktorski studij iz filozofije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu gdje se zaposlila na Odsjeku za filozofiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu kao znanstvena novakinja u suradničkom zvanju asistentice na projektu „Zasnivanje integrativne bioetike“ kojemu je voditelj prof. Ante Čović.

U politiku ulazi na listi Mosta na parlamentarnim izborima 5.srpnja 2020. godine u prvoj izbornoj jedinici, gdje osvaja mandat te ulazi u Hrvatski sabor.


Pročitajte više: Marija Selak Raspudić potvrdila kandidaturu: ‘Hrvatska treba razboritu i odgovornu predsjednicu’


Ljevičarka, desničarka ili ‘nešto između’?

Marija Selak Raspudić službeno je politički ‘nesvrstana‘. Većinu političke karijere bila je dio Mosta čija politička platforma uključuje elemente kako lijevih tako i desnih politika te nemaju tradicionalnu ideološku podjelu, pa Most je često percipiran kao stranka koja prelazi klasične političke podjele između ljevice i desnice.

Dio javnost Selak opisuje kao “desničarku”, a ona je izjavila je da joj je u potpunosti svejedno kako će je pojedinci doživljavati u svjetonazorskom kontekstu.

“Meni je potpuno svejedno, ja se nikad nisam javno legitimirala kao desničarka niti sam se, a možda je to veći problem, legitimirala kao ljevičarka jer mislim da bi mi to omogućilo poziciju nekakve moralne superiornosti, što je ono od čega bi svako misleće biće trebalo bježati. Drugi je problem to što kad vi kažete desničarka netko drugi najčešće misli dvije stvari – prva je psovka, a druga je pokušaj eliminacije mene iz javnog diskursa. Time se zapravo želi reći da sve što ja govorim ne vrijedi ništa”.

Kritičarka suvremenog feminizma

Iako je iz Mosta izašla nakon što je javno podržala pravo žena na izbor kada je u pitanju pobačaj, Selak Raspudić ne može se nazvati feministicom. Štoviše, kritičarka je suvremenog feminizma te se pita smije li feminizam biti zlouporabljen kao sredstvo za diskvalifikaciju neistomišljenica odnosno što se događa kada pojam feminizma postaje oružje moći?

Za Istanbulsku konvenciju, dokument usmjeren na borbu protiv nasilja nad ženama, a koji je u hrvatskoj javnosti izazvao niz prijepora zbog termina roda, Selak Raspudić je kazala kako taj dokument nije nužan za konsenzus o borbi protiv nasilja nad ženama i da se s njime ne smije ucjenjivati.


Pročitajte više: Može li Marija Selak Raspudić biti predsjednica svih građana?


Za nju je ‘femicid’ diskriminatoran

Kad je prije devet mjeseci gostovala “Na vrućem stolcu” radija Nacional, Selak Raspudić sebe je opisala kao najmanje populističku osobu u Hrvatskom saboru te kao jednu od najpripremljenijih zastupnica uopće u Hrvatskom saboru.

Dotaknula se tada pitanja femicida i nasilje u obitelji. Selak Raspudić bila je predsjednica odbora za ravnopravnost spolova u Hrvatskom saboru u vrijeme kad je premijer Plenković najavio izmjene kaznenog zakona prema kojem će femicid postati zasebno kazneno djelo koje bi trebalo bolje prevenirati i znatno oštrije kažnjavati. Tada je izjavila da problem ne leži u samom zakonu, “stoga nam ove izmjene neće donijeti ništa novo niti načinu na koji su trenutno formulirane”.

“Ja ne vidim mogućnost da se femicid definira kao zasebno kazneno djelo unutar kaznenog zakona, a bez da mi time narušimo harmoniju kaznenog zakona u smislu da ne napravimo neki drugi tip diskriminacije“, izjavila je tada Selak Raspudić koja u medijima katkad nosi epitet herione hrvatske desnice.

U braku je s Ninom Raspudićem, hrvatskim političarom, filozofom, književnikom i sveučilišnim profesorom. Roditelji su kćeri Danice i sina Ilije.

Foto: Facebook / Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

početak jeseni savjeti

Teško vam pada početak jeseni? Niste jedini. Evo kako izdržati kraj...

Ako osjećate psihološki pad na kraju ljeta, niste jedini. Za mnoge ljude ljeto ima nostalgičnu i emocionalnu težinu, govore psiholozi. “Kad...
- Advertisment -