Makovnjača s prhkim tijestom za prste polizati!

Makovnjača je neizostavan dio proljetne trpeze u domovima diljem Hrvatske. Jedan je od najpopularnijih kolača bez kojeg ne može proći ni jedno obiteljsko slavlje ili blagdan, a mi smo za vas pronašli recept za najukusniju makovnjaču s prhkim tijestom.


Pročitajte više: Recepti za brzi i zdravi ručak za cijeli radni tjedan!


Iako se makovnjača danas smatra tradicionalnim jelom hrvatske kuhinje, njezino podrijetlo je nepoznato. Dizano tijesto s nadjevom od maka poznato je u brojnim srednjoeuropskim kulturama, prenosi Punkufer. Osim u susjednim zemljama poput Bosne i Hercegovine i Mađarske, poznata je u Češkoj, Slovačkoj pa i u dalekoj Latviji. U Hrvatskoj se vjerojatno počela pripremati u doba Austrougarske. U Mađarskoj makovnjaču zovu makos bejgli, Latvijci je nazivaju magonmaizite, a Česi makový závin.

Sastojci za tijesto

  • 250 g margarina
  • 400 g oštrog brašna
  • 100 g glatkog brašna
  • 60 g šećera
  • 3 žumanjka
  • 200 mL kiselog vrhnja
  • 10 g praška za pecivo

Sastojci za nadjev

  • 300 mL mlijeka
  • 400 g mljevenog maka
  • 90 g meda
  • 90 g grožđica
  • 3 bjelanjka
  • 2 vanilin šećera

50 g margarina za premazivanje, šećer u prahu


Pročitajte više: Piletina i šparoge u umaku od meda su recept kojeg ćete rado pripremati!


Priprema

Narezati margarin na listiće i dodati mu šećer. Pjenasto umutiti smjesu pa dodati žumanjke i miksati dok se ne dobije jednolična smjesa. Dodati kiselo vrhnje i naribanu koricu neprskanog limuna te ponovno izmiješati, a zatim na mikser staviti nastavak za izradu tijesta. Dodati dio oštrog, dio glatkog brašna i prašak za pecivo, pa miješati na sporoj brzini miksera da se svi sastojci ujedine. Dodati ostatak brašna i praška za pecivo pa opet miješati do jednolične smjese. Pobrašniti radnu površinu i na nju staviti tijesto. Lagano ga razvući u četverokutni oblik, omotati ga prozirnom folijom i ostaviti u hladnjaku oko pola sata. Zatim pripremiti nadjev.

Zagrijati mlijeko i dodati mu mak, vanilin šećer, med i grožđice. Sastojke lagano pomiješati u vlažnu smjesu. Bjelanjke umutiti u čvrsti snijeg i postepeno dodavati smjesi maka, svaki put dobro povezujući sastojke. Ostaviti nadjev da se ohladi.

Izvaditi tijesto iz hladnjaka i podijeliti ga na dva jednaka dijela. Pobrašniti radnu površinu i razvaljati prvu polovicu tijesta u što pravilniji oblik četverokuta debljine oko 6 mm. Ako se tijesto počne lijepiti za podlogu podići ga i dodatno pobrašniti. Nadjev podijeliti na dva jednaka dijela i rasporediti jedan dio po razvaljanom tijestu, vodeći računa da se na rubovima ostavi 3 centimetra bez nadjeva. Zarolati tijesto i presavinuti rubove kako nadjev ne bi iscurio. Isto napraviti i s drugom polovicom tijesta.

Dvije makovnjače staviti u lim za pečenje obložen masnim papirom. Otopiti malo margarina i njime premazati makovnjače prije pečenja. Peći ih u prethodno zagrijanoj pećnici na 180 stupnjeva 40 minuta. Kad se ohlade, posuti ih šećerom u prahu.

Ova jednostavna i ukusna makovnjača oduševit će svakoga i izvrstan je dodatak svakom nedjeljnom ručku. Dobar tek!

Foto: Pixabay/pasja1000

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

zagorena hrana

Stručnjaci objasnili zašto nikada ne biste trebali jesti zagoreni tost

Zlatna boja trebala bi biti zlatni standard u kulinarstvu, bilo da se radi o prženju, pečenju, roštiljanju, tostiranju… Toga biste se...
- Advertisment -