Magnezij je jedan od najvažnijih minerala i njegova uloga u organizmu je ključna. On je uključen u brojne enzimske reakcije koje su bitne za životne procese. Neke od tih funkcija su stvaranje bjelančevina, stvaranje i prijenos energije te skladno funkcioniranje endokrinog, živčanog i kardiovaskularnog sustava. Nekoliko praktičnih razloga za unošenje magnezija otkrivamo u nastavku.
1. Anti-stres djelovanje
Današnji radni tempo zahtijeva da smo uvijek maksimalno spremni nositi se sa stresom i izvršavati brojne radne zadatke u najkraćem vremenskom periodu. Takva užurbanost i stil života dovode do veće potrošnje magnezija u organizmu, što ga dodatno oslabljuje. Kada osjetite iscrpljenost ili preveliku količinu stresa, potrebno je unijeti magnezij kao dodatak prehrani.
2. Energetski boost
Iako se često smatra da je magnezij rezerviran za sportaše, mogu ga koristiti i osobe koje nisu sportskog duha. Preporučuje se i kod psiho-fizičkih napora koji povećavaju umor i smanjuju energiju.
Mnogi dodaci prehrani, pored magnezija kao osnovnog sastojka, sadrže i B kompleks te L-karnitin. Magnezij i vitamini B skupine odličan su spoj kod iscrpljenosti i umora, a možete ga pronaći u granulama koje se otapaju u ustima. Tako predstavljaju brzo rješenje za koje vam čak nije potrebna niti – voda.
3. Bez grčeva u mišićima
Tijekom napornog i pojačanog rada možete osjetiti grčeve i jaku bol u mišićima. Magnezija najviše ima u kostima i mišićima, čak oko 60%. Ukočenost i bolovi u mišićima i zglobovima sve više se liječe preparatima za lokalnu primjenu koji u sebi sadrže magnezij. U novije vrijeme magnezij dolazi u obliku spreja za lokalnu primjenu i nanosi se utrljavanjem na mišićno područje. Prije spavanja uzmite Magnezij Noć koji sadrži sve potrebno za miran san. Osim magnezija sadrži i melatonin i valerijanu koji će vam pomoći da lakše utonete u san i da se opustite.
4. Važna uloga tijekom trudnoće
Trudnoća je istovremeno lijepo, ali i stresno razdoblje za ženski organizam. Za vrijeme trudnoće razina magnezija konstantno se smanjuje, a on je potreban za razvijanje fetusa.
Magnezij u trudnoći održava hormonsku ravnotežu te je potreban za pravilne mišićne kontrakcije maternice. Preporučuje ga se uzimati sve do 35. tjedna trudnoće.
5. Neophodan kod mnogih bolesti
Nedostatak magnezija povezuje se s određenim bolestima kao što je primjerice dijabetes. Naime, osobe koje boluju od dijabetesa tipa 2 imaju smanjenu razinu ovog minerala zbog nepravilnog rada bubrega i njegovog pojačanog izlučivanja iz organizma. Također, bolesti bubrega ili uzimanje lijekova za izlučivanje tekućine mogu narušiti ravnotežu magnezija u organizmu.
Kod bolesti probavnog sustava, posebno onih uzrokovanih povraćanjem ili proljevom, dolazi do manjka magnezija. U ovom slučaju magnezij je važan zbog održavanja ravnoteže kalija i natrija u organizmu. Nedostatak magnezija u tom se slučaju treba nadoknaditi i to već prije pojave simptoma opće slabosti, drhtanja, pada energije i krvnog tlaka.
Uloga magnezija kod bolesti srca i krvnih žila također je vrlo prepoznatljiva. Magnezij potiče cirkulaciju i blago regulira krvni tlak, a važan je i za pravilan rad srca jer uravnotežuje njegov rad pri većem opterećenju.
Foto: Unsplash, Pexels