U današnjem dinamičnom radnom okruženju, pitanje o prirodi rada postaje sve relevantnije: je li posao izvor zadovoljstva ili teret koji nas značajno opterećuje? Mnogi se od nas suočavaju s izazovima koji svakodnevni rad pretvaraju u izvor stresa, tjeskobe i iscrpljenosti. Pritisci poput rokova, ambicioznih ciljeva te zahtjeva nadređenih i kolega mogu stvoriti osjećaj da je odgovornost za uspjeh organizacije isključivo na našim leđima, što može dovesti do izgaranja i gubitka motivacije. Kada posao postane teret, fokusiramo se isključivo na preživljavanje u radnoj sredini, a dugotrajni stres može ozbiljno ugroziti mentalno i fizičko zdravlje.
“Zapravo, mnogi u današnjem svijetu smatraju posao kao teret, što dovodi do stresa i frustracije i naravno onda narušava našu kvalitetu života i naše zdravlje”, upozorila je Sanja Pavičić Maslać, ovlaštena savjetodavna terapeutkinja, logoterapijska trenerica, Brain Coachica, prevoditeljica i izdavačica stručne logoterapijske literature.
Svrha je ključna za uspjeh i zadovoljstvo
Pavičić Maslać bila je sudionica panela na temu “Je li posao izvor stresa ili zadovoljstva”, održanog danas u zagrebačkom Movenpicku. Na networking breakfastu u organizaciji najveće ženske poslovne mreže Women in Adria okupila su se brojna domaća lica biznis scene – od poduzetnica do managerica, a sve s ciljem učenja kako logoterapija može pomoći u razvoju njihovih profesionalnih uloga. Uz Pavić Maslać, na panelu je sudjelovala i Lea Murn iz KB Dubrava, doktorica medicine, specijalizantica psihijatrije, psihoterapeutkinja i logoterapeutkinja. Panel ja moderirala vrhunska business coachica i dugogodišnja suradnica i članica Women in Adria mreže, Sanja Varlaj koja je i sama u edukaciji za savjetodavnog terapeuta iz logoterapije i egzistencijalne analize po licenci Instituta Viktor Frankl, Beč.
“Logoterapija nam, gledajući iz poslovnih cipela, može donijeti puno. Može nam donijeti brojne uvide i olakšanje u svakodnevnom životu. Logoterapija nam donosi da svatko od nas shvati, bio poduzetnik, menadžer ili zaposlenik – je li mu posao teret ili zadovoljstvo. I donosi nam odgovor na jedno od glavnih pitanja u logoterapiji: za što radimo?”, istaknula je Sanja Varlaj.
Naime, upravo je svrha ključna na putu do zadovoljstva i uspjeha, upozorile su stručnjakinje.
“Kada pronađemo svrhu, odnosno taj stvarni smisao u tomu zašto nešto radimo, onda ćemo doći do onoga čemu možda nekad kroz neke prečace težimo, a to je uspjeh, novac, ili neka druga materijalna dobra”, naglasila je Varlaj.
Pročitajte više: ‘Najbolja odluka koju sam donio’: Kako nam psihoterapija može pomoći i na poslovnom putu
Bez svrhe javljaju se frustracija, nezadovoljstvo, stres…
Tek, dakle, kad pronađemo smisao, bit će nam puno lakše podnijeti i neke teške situacije, frustracije, probleme koje imamo u poslu, kao i u životu. A taj smisao može biti i promjenjiv, upozorava Pavičić Maslać. Jer osobe se mijenjaju, pa tako i njihov smisao. No jedno je sigurno – bez smisla nema niti zadovoljstva, kako poslovno tako i privatno.
“Smisao je sastavni dio našeg života jer čovjek ne želi samo živjeti nego želi imati svoj smisao. Ako čovjek ne vidi smisao u svom poslu, onda se javlja frustracija, nezadovoljstvo, stres, pad samopouzdanja, poteškoće u ostvarenju ciljeva…“, upozorava Pavičić Maslać koja je na događaju predstavila hrvatski prijevod knjige “Posao danas – teret ili zadovoljstvo” koja nudi sveobuhvatan uvid u moderni radni svijet kroz prizmu logoterapijskih ideja Viktora Frankla.
Frankl je utemeljitelj logoterapije, čovjek koji je preživio 4 koncentracijska logora u kojima je izgubio suprugu, roditelje i brata, a o tom je iskustvu napisao knjigu „Traganje za smislom“ (u originalu se zove „Zašto se niste ubili“) čiji je fokus na pitanju kako pronaći smisao i u najtežim okolnostima.
Pročitajte više: Nemate vremena za mindfulness? Upravo vama je najpotrebniji!
‘Ne treba samo znati reći NE nego znati čemu treba reći DA’
Nezadovoljstvo na poslu nije bezazleno, upozorila je Lea Murn iz KB Dubrava. Dugo nakupljanje nezadovoljstva, stresa i neodgovaranje na znakove umora koje nam tijelo šalje dovodi do burnouta koji, u ekstremnim situacijama, može dovesti i do suicida.
“Bitno je znati da burnout nije lijenost, ali isto tako burnout nije samo rezultat previše posla. Često se događa burnout kad upravo jako puno rada, jako puno truda i vremena ulažemo u zadatke gdje ne vidimo previše smisla i korisnosti”, upozorava Murn. Dodaje da je, stoga, logoterapija zapravo protektivni čimbenik koji nam pomaže da prebrodimo neka teža poslovna razdoblja.
“Kada integriramo logoterapijska načela, posao nam neće biti teret, nego ćemo pronaći smisao, radost i zadovoljstvo”, upozorava Pavičić Maslać.
Svoja su iskustva podijelile i sudionice. Iskusne poduzetnice i manadžerice objasnile su što njima izaziva stres i koje poslovne situacije su im posebno teško sjele. Tako su priznale da su kao posljedicu stresnih trenutaka razvile PTSP, da ih hvata nesvjestica, ali i da su znale dati otkaz jer drugo rješenje nisu znale naći.
“Žene često nemaju svijest kada treba stati, kada su umorne… i to je veliki čimbenik burnouta. Ne treba samo znati reći NE nego znati čemu treba reći DA”, upozorila je Murn iz KB Dubrava.
“Treba nam psihološko odvajanje od posla jer danas, posebice u poduzetništvu, kao da nema granica”, zaključile su sudionice i poručile: žene, vi niste vaša firma.
Događaj je održan pod sponzorstvom A1 i RBA.
Foto: Petra Orešković, Women in Adria