Policijska uprava istarska objavila je da je muškarac plaćao krivotvorenim eurima pa zbog toga zaradio kaznenu prijavu.
“Djelatnici Službe organiziranog kriminaliteta Policijske uprave istarske dovršili su kriminalističko istraživanje i utvrdili sumnju da je 39-godišnjak počinio više kaznenih djela krivotvorenje novca”, piše N1.
Muškarca se sumnjiči da je od 22. srpnja do 1. kolovoza u trgovinama, pekarama i na benzinskim postajama na području Istarske županije stavio u optjecaj najmanje 32 krivotvorene novčanice od 100 eura.
Pročitajte više: Oprez: Jeste li dobili ovakav mail? U pitanju je prevara
Protiv osumnjičenog je podnijeta kaznena prijava nadležnom državnom odvjetništvu u redovnom postupku, s obzirom da se od ranije već nalazi u istražnom zatvoru zbog sumnje u počinjenje istovjetnih kaznenih djela na području drugih policijskih uprava, priopćeno je iz PU istarske.
Kako provjeriti jesu li vaši euri pravi?
Prema podacima Hrvatske narodne banke tijekom 2023. godine evidentirano je 4.920 krivotvorenih euronovčanica nominalne vrijednosti 301.015,00 eura te 3.962 krivotvorene eurokovanice nominalne vrijednosti 7.760,00 eura.
Pročitajte više: Oprez! Nova vrsta prevara: Ogrebu vam auto pa ostave papirić s porukom…
Stoga, kako bi bili sigurni da je novčanica koju ste primili originalna, autentičnost novčanice možete provjeriti uz ova četiri koraka:
1. osjetite teksturu novčanice – papir je napravljen od pamučnih niti u posebnom tkanju te je kao takav tvrđi, izdržljiviji i otporniji na “habanje” od komercijalnih papira od celuloze.
2. okrenite novčanicu prema izvoru svjetlostii – morate vidjeti vodeni znak, zaštitnu nit i brojeve nominalne vrijednosti, koji se nalaze sa svih strana novčanice.
3. pogledajte novčanicu pod kutom – potražite hologramski simbol i elemente tiskane prelijevajućom bojom.
4. ako ste u mogućnosti, obavite dodatne provjere uz pomoć UV svjetiljke, povećala, IR kamera i slično.
Ako posumnjate u ispravnost primljenih novčanica, nazovite policiju na broj 192 ili svoje sumnje prijavite najbližoj policijskoj postaji.
Foto: Canva