Nova varijanta korone stigla u Hrvatsku, evo što kažu iz HZJZ-a

Nova varijanta koronavirus XEC zabilježena je u Hrvatskoj, potvrđeno je za N1 iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ). U četiri uzorka je identificirana podvarijanta XEC, a dio zdravstvenih djelatnika već je upozoravalo da bi nova varijanta mogla postati dominantna ove sezone.

“Predviđa se da će ova podvarijanta u sljedećih par mjeseci preuzeti dominaciju, ali takvih je predviđanja bilo i ranije pa se nisu uvijek obistinila. Vrijeme će pokazati”, poručuju iz HZJZ-a.

Ne predstavlja veću prijetnju od drugih varijanti

Ova varijanta ne predstavlja veću prijetnju od ranijih varijanti. Razlika je samo u tome što je došlo do nekih mutacija u virusnom genomu, ali te mutacije koliko se zna za sada, ne mijenjaju bitno niti zaraznost ove podvarijante niti težinu kliničke slike bolesti. Stoga se za sada se ne planira pooštravanje preporuka, zaključili su iz HZJZ-a za N1.


Pročitajte više: Kako zaštititi i ojačati svoj imunitet?


Simptomi XEC varijante

Simptomi koje imaju oboljeli od varijante koronavirus XEC slični su onim simptomima koji se javljaju kod prehlade i gripe, kao i ranije, a četiri su najčešća: visoka temperatura, bolovi, umor i kašalj ili upala grla.

Iz HZJZ-a su ranije pojasnili i tko se treba cijepiti. Prema smjernicama koje su na snazi, cijepljenje protiv covida preporučuje se osoba koje nisu cijepljene ili preboljele covid u posljednjih šest mjeseci, a pripadaju sljedećim kategorijama društva:

  • osobe od 65 godina životne dobi i starije
  • korisnici domova za starije osobe te institucija za njegu kroničnih bolesnika (bez obzira na dob, uključujući i djecu), kao i radnici domova za starije osobe te institucija za njegu kroničnih bolesnika
  • osobe, uključujući i djecu, s kroničnim oboljenjima, posebice oboljenjima srca i pluća, posebno djecu s oštećenom plućnom funkcijom (cistična fibroza, kronična astma, bronhopulmonalna displazija) i s kongenitalnim manama
  • odrasli i djeca s kroničnim bolestima metabolizma (uključujući dijabetes melitus), kroničnim bolestima jetre, kroničnim bolestima bubrega, hemoglobinopatijama i oštećenjem imunološkog sustava (uključujući HIV infekciju)
  • trudnice,
  • zdravstveni djelatnici / osoblje u jedinicama intenzivne skrbi, odjelima s posebno osjetljivim bolesnicima (npr. hematološki i onkološki odjeli) i hitnim bolničkim prijemima.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -