S Anom Babić iz LPP grupacije pričali smo o korona krizi u maloprodaji odjeće i kako ćemo uskoro kupovati omiljene brendove

Epidemija koronavirusa posebno je pogodila tekstilnu industriju te maloprodaju odjeće. Kako bi brendovi odjeće nastavili uspješno poslovati, potrebne su velike promjene i transformacija biznisa. O tome smo razgovarali s Anom Babić, country menadžericom LPP grupacije u koju spadaju brendovi Reserved i Mohito. Saznali smo kakva budućnost čeka retail prodaju te kako se mijenjaju shopping navike.

Povezano:

Prihodi su nam pali za više od 90% 

Zasad je u LPP grupaciji atmosfera pozitivna te koliko god je teško i izazovno, uz rad su nasmijani i orasploženi. Uvijek obraćaju pažnju na čovjeka, a ne samo na brojeve i statistike. „Usuđujem se reći da su naša snaga ljudi. Zahvaljujući svim tim ljudima uspjeli smo kroz prošle godine stvoriti svojevrsnu „sigurnosnu mrežu“ i pripremiti se za eventualnu krizu. Svejedno, na COVID nitko nije bio spreman. Niti mi, niti ostali iz naše ili drugih industrija. Gotovo sve naše prodavaonice su zatvorene i prihodi su nam pali za više od 90%. Situaciji se pristupilo iz mnogih uglova, a fokus je prebačen na online trgovinu.“ 

S prebacivanjem fokusa na online trgovinu, bilježe značajan porast, pogotovo krajem ožujka i početkom travnja. No, rastu i dalje. „U Hrvatskoj smo imali „silent“ start lani u ožujku, pa usporedba s ovom godinom nema smisla, ali ja volim pogledati statistike ostalih iz grupacije kako bih bolje procijenila koliko smo uspješni. Mogu zaključiti da Hrvatice, uz Mađarice, Rumunjke i Slovakinje, vole kupovati online. Hrvatska online trgovina raste brže od većine drugih iz naše grupe i postižemo zavidne volumene/udjele unutar grupacije.“ 

Očekuje se daljnji rast online prodaje 

Posljednjih tjedana najtraženiji je dječji asortiman i udobnija odjeća koju u pravilu volimo nositi kod kuće. „Bit će zanimljivo pratiti razvoj online trgovina i vidjeti koliko će „novih“ kupaca nastaviti kupovati online, a koliko će ih se rađe vratiti kupnji u tradicionalnim trgovinama. Očekujem da će nam online i dalje rasti, a to je i mišljenje unutar moje grupe. Puno se snaga preusmjerilo na razvoj i unapređenje weba i to je područje u koje trenutno najviše investiramo.“ 

Na razini grupe smatraju da će biti potrebno određeno razdoblje da se svi opuste i vrate u trgovačke centre. Isto tako, većina njihovih kupaca će biti izravno ili neizravno pogođena epidemijom te će se i to odraziti na potrošnju. No, ne očekuju drastične promjene u navikama potrošača.  

„Manji postotak će sigurno živjeti kompletno drugačije, dok će se preostala većina htjeti što prije vratiti životu koji su vodili prije svega ovoga. U skladu s time, umanjili smo naša očekivanja od prodaje. Očekujemo manje prihode, dok će neki troškovi (čišćenje, zaštitna oprema, logistika i sl.) porasti. Prilagodili smo narudžbe proizvoda i odgodili velik broj investicija (nove uredske zgrade, novi logističko-distributivni centri u Europi, i dr.).“  

Na tjednoj razini održavaju grupne sastanke među svim podružnicama te dijele iskustva i dobru praksu. „Svi se priprepamo za otvorenje trgovina. Osim nas, otvorila su se Litva i Češka, a sljedeći tjedan kreću Poljska (što nam je bitno jer je to ipak naše domicilno i najveće tržiše) i BiH. Osim toga, znamo da Estonija, Srbija i Njemačka imaju najavu za početak svibnja, ali ništa konkretno. Za sve ostale države još nema najava ili je otvorenje najavljeno u lipnju.“ 

Zbog neradne nedjelje minus na razini godine ide do 25% 

U većini država u kojima posluju ograničenja su slična po pitanju socijalne distance i ograničenog broja posjetitelja. Preporuke oko nošenja maske i rukavica se razlikuju od zemlje do zemlje. Hrvatska je jedna od prvih koja se „otvorila“ i donijela detaljnije preporuke za rad dok ih druge države tek pripremaju. „Možda je zanimljivo naglasiti da, dok se kod nas skraćuje radno vrijeme, neki planiraju produljiti ga baš zato da se smanji koncentracija posjetitelja. Iznimka smo po pitanju „karantene odjeće“. Osim kod nas, propisana je u Češkoj na 3 dana, dok sam od svojih kolega saznala da se kod njih u medijima iskomuniciralo kako odjeća nije toliko rizična da bi se nametale restrikcije.“  

Povezano:

Isto tako, nova mjera je i dezinfekcija u srediti dana ako trgovina radi više od deset sat na dan. „Tako gubimo još 1 sat svaki dan, i to u vrijeme kada se kupuje. Nedjelje su ogroman problem. Po drugim državama (iz LPP grupe) koje su u nekom trenu isprobavale zakon i zatvarale nedjeljom, znam da se taj nedjeljni promet nikada ne prelije na tjedan i neki minus na razini godine zbog toga može biti cak 20-25%.“ 

Mediji su ti koji mogu napraviti razliku 

Ana smatra da će glavnu ulogu na naše ponašanje imati mediji i informacije koje se dijele na društvenim mrežama. „Iz razgovora sa svojim kolegama iz drugih država sam shvatila da situacija u državi i opće raspoloženje zapravo ovise o temama koje se provlače kroz javnost. Smatram da svatko od nas treba biti odgovoran i provjeravati informacije s kojima raspolaže i koje dijeli, promovirati točne činjenice i ne poticati paniku. Medije bih pozvala da se vrate istraživačkom novinarstvu. Danas se većinom članci prenose sa stranih portala ili nas se privuče senzacionalnim naslovom o nekoj temi koja se u tekstu praktički niti ne spomene. U ovakovoj situaciji mediji su oni koji mogu napraviti razliku. Oni trebaju biti spona između institucija i javnosti i doći do odgovora do kojih kao pojedinac teško dolazimo.“ 

Foto: Privatna arhiva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -