Kako koristiti brojeve u životopisu?

Kako biste povećali svoj utjecaj na poslodavce, trebali biste koristiti brojeve kod pisanja životopisa, savjetuje Jessica Holbrook Hernandez, predsjednica  Great Resumes Fasta.

Dakle, umjesto opisivanja poslova, opišite rezultate koje ste postigli na svakom poslu. Opis posla treba biti jako kratak, a lista rezultata na dotičnom radnom mjestu neka bude što duža, to bolja.

Zašto su važni brojevi u životopisu?

Brojevi u životopisu će vašem potencijalnom poslodavcu jasno reći gdje, kako i zašto ste uspjeli. Jer kad pričate o svojim uspjesima, a da pritom ne spominjete brojeve ili postotke, ne govorite ništa određeno. Informacija „Pomogla sam ljudima“ nejasna je izjava i ne govori puno o vama.

Za razliku od ovih nejasnih izjava, brojevi govore puno o vama. Stoga svoje iskustvo i znanja pretvorite u brojeve. Izračunajte koliko ste problema riješili u nekom danu, koliko ste poziva obavili, koliko dugo ste radili na nekom projektu…

Hernandez savjetuje da rečenicu koja ne govori mnogo kao što je „Pomogla sam mnogim ljudima da napišu životopis i budu pozvani na razgovore za posao i dobiju taj posao“ pretvorite u rečenicu koja nešto znači – „Od 1 000 klijenata kojima sam pomogla u pisanju životopisa, 85 % je bilo pozvano na intervju u manje od dva tjedna, a 96 % je dobilo posao u manje od 60 dana.“

Dakle, fokusirajte se na brojeve. Povećanje prihoda je relativno lako izraziti ako primjerice radite u prodaji.  „Ostvarila sam rast prodaje postojećim kupcima u iznosu xy godišnje prodajom dodatnih usluga“. Ili za ako ste imali direktan učinak na smanjenje troškova, možete i to navesti – „Identificirala sam i realizirala uštede u telekom uslugama u iznosu xy.“

Osim toga, recepcionari mogu pisati na koliko su se poziva dnevno javili. Menadžeri i voditelji mogu izračunati koliko su ljudi vodili, s kojim budžetom su upravljali, jesu li povećali produktivnost svog tima? Ili direktori mogu pisati o timovima kojima su upravljali, koliko su povećali prihode…

Svatko u svom životopisu može koristiti brojeve, ako ne njih onda sigurno postotke. Jer sve što radite – vaši troškovi, pregovori, zadovoljstvo kupaca, zadržavanje zaposlenika… U svemu tome postoje brojevi koje možete iskoristiti.

Foto: Pixabay

POVEZANI ČLANCI:

PROČITAJTE JOŠ:

2 KOMENTARI

  1. Zanimljivo, međutim zaista bi pomoglo kad biste napisali pomoć pri zapošljavanju za mlade ljude bez realnog iskustva, a koji ipak žele raditi van kafića i po mogućnosti izbjeći stručno osposobljavanje. Inače sve 5.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

poduzetništvo u Hrvatskoj

Hrvati poduzetniji od ostatka EU: Unatoč izazovima, postoje pokazatelji rasta

Prema najnovijim rezultatima istraživanja Global Entrepreneurship Monitor (GEM) za 2023. godinu, poduzetnička okolina u Hrvatskoj zabilježila je određeni napredak, ali se...