Nitko ne voli konflikte i svi ih nastojimo izbjeći, koliko god je moguće. No, svejedno se s vremena na vrijeme suočavamo s njima, a konstruktivno neslaganje može biti i fantastičan model suradnje, koji nam može pomoći i da napredujemo u karijeri.
Konstruktivni konflikti su dobar model suradnje
Već na samom razgovoru za posao često od nas traže da objasnimo neku konfliktnu situaciju ili problem i način na koji smo je riješili. Time zapravo testiraju naše vještine razmišljanja i snalaženja u teškim situacijama, odnosno kako radimo u timu te kako razmišljamo.
Kao što je Margaret Heffernan u svom TED govoru istaknula, konstruktivnim konfliktima rješavaju se mnogi problemi na poslu. Konflikt je zapravo način razmišljanja kojeg bi trebali razvijati svi menadžeri, a jednako tako i pokušavati pronaći načine kako da ih potaknu među djelatnicima.
Drugačijim načinom razmišljanja, svojim kolegama možemo dati veće samopouzdanje, ukoliko dokažu da su oni ipak u pravu, što je jako dobar model suradnje. Konflikta se ne trebamo bojati, nego ga sagledati kao razmišljanje i težiti da postanemo jako dobri u tome.
I Bet Comstock, predsjednica General Eletrica slaže se s ovom tvrdnjom. Smatra da su tenzije unutar tvrtke zapravo jako korisne. U intervjuu za New York Times, istaknula je kako odnosi unutar firme nikad ne mogu biti savršeno uravnoteženi, te kako je upravo napetost ta koja ih pokreće.
Veliki problem je, smatra Comstock, taj što ljudi često ne žele reći istinu, posebice oni koji su unapređeni. Oni u svemu nastoje ugoditi i trude se da ne zadaju probleme. No, to je pogrešno. Umjesto da šute, trebali bi upozoravati na probleme i nastojati ih rješavati, za dobrobit kompanije.
Stoga, kako bi ih potaknula na konstruktivne konflikte, Comstock često svojim zaposlenicima na sastancima kaže:
„Reci mi jednu stvar koju misliš da ne želim čuti. Bit će sve u redu ako mi kažeš neku lošu vijest. Zapravo, želim je čuti.“
Foto: 123rf