Komunikacija u timu – WhatsApp sve popularniji, Skype gubi na važnosti

Moderno vrijeme zahtjeva moderna rješenja. Niti komunikacija na poslu, s vlastitim timom, nije više kakva je nekada bila. Nema više potreba za mnogobrojnim sastancima iz dana u dan, razgovora uživo također je manje, a digitalne platforme za komunikaciju sve su popularnije. Pridonijela je tomu i pandemija kad je život postao ‘online’. Udomaćili su se tako hibridan i remote rad pa je komunikacija uživo često i nemoguća. Evo koje platforme se koriste kad je u pitanju poslovna komunikacija u timu.

Na našoj LinkedIn anketi svoje je odgovore dalo više od 330 ispitanika, a složili su se – WhatsApp je broj jedan s 54 posto! Drugo mjesto po popularnosti odnio Slack s 18 posto, a Skype je zauzeo posljednje mjesto s tek 4 posto glasova. Neku drugu platformu odabire 24 posto pratitelja, a kao popularan se odabir nametnuo Google Chat. Evo kako funkcioniraju ove platforme i kako biste ih mogli ubaciti i u svoju radnu svakodnevicu.

Zašto je važna dobra komunikacijska platforma?

Jaka interna komunikacija bitan je dio svakog poslovanja. Da bi pojedinci, timovi i poslovne jedinice surađivali, moraju moći učinkovitije i učinkovitije dijeliti informacije, datoteke, zadatke, ciljeve. Suprotno tome, loša interna komunikacija košta tvrtke značajnog vremena i resursa, upozorava Connect team.

Zadaci se bez dobre komunikacije obavljaju sporije i nekvalitetno, članovi tima su manje angažirani, a ključne informacije mogu biti propuštene ili potpuno izgubljene. Aplikacije za internu komunikaciju pomažu osigurati najbolji mogući protok informacija pružajući jedinstvenu, centraliziranu platformu na kojoj korisnici mogu jednostavno razmjenjivati ​​poruke, surađivati ​​u stvarnom vremenu putem video i audio poziva i sigurno dijeliti informacije i datoteke.

Najbolje aplikacije za internu komunikaciju mogu se pohvaliti dodatnim značajkama koje dodatno olakšavaju suradnju, kao što su integracije trećih strana, praćenje tijeka rada i upravljanja zadacima, pa čak i značajke zakazivanja sastanaka.


Pročitajte više: Zašto je dobra interna komunikacija temelj dobrog imidža u javnosti?


Na što obratiti pozornost prilikom odabira platforme?

Kada tražite interne komunikacijske platforme za svoju tvrtku, trebali biste imati na umu sljedeće čimbenike:

  • Instant poruke: Povezivanje s članovima tima putem chata može pomoći u izgradnji odnosa i učinkovitom rješavanju svakodnevnih problema.
  • Upravljanje tijekom rada: Interakcija s rasporedima i zadacima u stvarnom vremenu smanjuje neizvjesnost i pomaže timovima povećati produktivnost.
  • Dijeljenje sadržaja: Informacije kao što su moduli obuke i najave tvrtke trebale bi se moći lako uređivati ​​i dijeliti u newsletterima i biltenima putem e-pošte.

Pročitajte više: Ovih 5 stvari nikad nemojte raditi u email komunikaciji


WhatsApp – aplikacija koja je nadišla osobnu komunikaciju

WhatsApp je alat za razmjenu poruka koji se može koristiti u poslovne svrhe, no postoji nekoliko čimbenika koje treba uzeti u obzir prilikom razmatranja njegove upotrebe u poslovne svrhe. WhatsApp je, naime, izvorno stvoren za osobnu upotrebu iako ima mnoge značajke koje bi mogle biti korisne u poslovne svrhe, poput mogućnosti grupnih razgovora, razmjene dokumenata i multimedije.

Na WhatsAppu nema mogućnosti organiziranja sastanaka i pregleda kalendara, a njegova boljka je i privatnost i sigurnost podataka. WhatsApp nudi enkripciju zaštite podataka, ali se često pojavljuju zabrinutosti oko privatnosti podataka korisnika i sigurnosti sustava. Ovo može biti posebno važno u poslovnim okruženjima gdje su podaci osjetljivi i često se razmjenjuju.

Slack – platforma koja nudi sve

Jedna od svjetski najpopularnijih aplikacija za komunikaciju u timu je Slack. Slack je dizajniran da bi pomogao ljudima da se organiziraju i komuniciraju u stvarnom vremenu, pruža mogućnost grupne rasprave, privatnih poruka i dijeljenja datoteka.

Uključuje integracije s drugim alatima koje tvrtka koristi, poput Google Drivea, Dropboxa i Trelloa. Slack nudi mogućnosti za organiziranje timova i kanala, postavljanje podsjetnika i dijeljenje kalendara, što može olakšati komunikaciju i suradnju u timovima.


Pročitajte više: Cloud pohrana – 5 servisa za koje trebate znati


Skype – brza i jednostavna komunikacija u timu

Skype je dobar alat za poslovnu komunikaciju jer omogućuje korisnicima da održavaju sastanke u stvarnom vremenu, razgovaraju s kolegama, suradnicima i klijentima putem glasa ili videa, dijele datoteke i koriste chat za brzu razmjenu poruka.

Skype također omogućuje korisnicima da surađuju na projektima i rade udaljeno. Osim toga, Skype je jednostavan za korištenje i pristupačan, što ga čini popularnim alatom za poslovnu komunikaciju.

Google Chat – klasičan i jednostavan

Google Chat je dizajniran kako bi pomogao timovima i tvrtkama da komuniciraju i surađuju na učinkovit način. Omogućuje komunikaciju u stvarnom vremenu putem teksta, slika i datoteka. Nudi mogućnosti za organiziranje grupnih razgovora i dijeljenje datoteka, što je posebno korisno za timove koji rade na zajedničkim projektima.

Integrira se s drugim Google alatima, poput Google Dokumenata i Google Kalendar, što olakšava organizaciju poslovnih aktivnosti i suradnju u timovima. Google Chat također ima visok stupanj sigurnosti i privatnosti, što je posebno važno u poslovnom okruženju gdje su podaci često osjetljivi i trebaju biti zaštićeni.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

Ekspert za kemiju otkrio koji je najbolji deterdžent za pranje rublja

Odabir deterdženta za pranje rublja može biti prava zagonetka. Svaki će deterdžent donekle očistiti rublje, ali kako postići najbolje rezultate za...
- Advertisment -