Koliku plaću očekujete?

Koliku plaću očekujete? Pitanje koje određuje vaša primanja u bližoj i daljoj budućnosti. Muškarci se za pregovarački stol vraćaju 3 puta više nego žene zbog čega tijekom karijere zarade i do pola milijuna dolara više.

Zbog toga, posebnu pažnju obratite pripremi za ovo pitanje na razgovoru za posao.

Prije razgovora –  dobra priprema:

  • Pokušajte saznati što više o potencijalnom poslodavcu odnosno o njegovom poslovanju i (ne)uspjehu na tržištu – o tome ipak dosta ovisi politika plaća u određenoj tvrtki u određenom trenutku.
  • Pokušajte saznati koliko radno mjesto za koje se natječete trenutno vrijedi na tržištu rada, a koliko vrijedi potencijalnom poslodavcu. Naime, tu mogu postojati značajne razlike – dotičnom poslodavcu to radno mjesto može vrijediti manje nego što za njega možete dobiti na tržištu, ali i obrnuto.
  • Raščistite sami sa sobom koja je donja granica ispod koje ne želite ići ni pod koju cijenu.
  • Raščistite sami sa sobom koliko vi mislite da vrijedite – no to bi trebalo proizlaziti i iz vašeg životopisa – nemojte se precijeniti, ali još je gore ako se podcijenite.
  • Utvrdite da li posjedujete kakva specifična znanja i vještine koje bi tom poslodavcu mogle vrijediti više – npr. poznavanje određenog IT sustava, stranog jezika, rad na međunarodnim projektima, organizacija raznih događanja, iskustvo u istom poslovnom području, dodatna edukacija koja je relevantna za to poslovno područje…
  • Utvrdite da li je kombinacija znanja i vještina koju posjedujete doista rijetka na tržištu – npr. pravnica koja odlično govori njemački, znanja iz građevinarstva u kombinaciji s poznavanjem prava ili zaštite na radu, računovodstvena znanja u kombinaciji s informatičkim znanjima…

Ako se pitate kako saznati sve ovo gore navedeno, odgovor je – internet u kombinaciji s mrežom poznanstava. Postoje niz istraživanja, statističkih podataka, pa i neformalnih informacija koje vam mogu pomoći u tome. Ako želite „provjeriti“ tvrtku, njihova izvješća su javna i objavljuju se, no oprez! – nije uvijek sve kako se čini. Ako ne znate tumačiti financijska izvješća, nađite nekoga tko zna.

 Na razgovoru – siguran i uigran nastup:

  • Na pitanje o plaći nije mudro previše izbjegavati odgovor – većina ispitivača će to protumačiti kao da ne znate što želite i da ste nesigurni u sebe, odnosno da vas mogu dobiti za bilo koje novce.
  • Nakon što kažete iznos, nemojte odmah dodati „ali pristat ću i na manje“.
  • Razmišljajte i razgovarajte u bruto iznosima – poslodavci razmišljaju u brutu, a većina kandidata u netu – to može dovesti do zabluda na jednoj i drugoj strani, nerijetko se dogodi i da kandidat kaže iznos u netu, a poslodavac misli da je to bruto. Internet je pun jednostavnih aplikacija koje vam mogu pomoći u orijentaciji „neto-bruto“
  • Ne zamuckujte kad kažete iznos, bez obzira koliko visok on bio i ne opravdavajte se. Možete eventualno pojasniti vaš stav kao npr.:

„S obzirom na odgovornost i opseg zadataka moja očekivanja su xy bruto.“

„Moja očekivanja su xy bruto, u protivnom mi se ne isplati napuštati sadašnjeg poslodavca“.

  • Nemojte ostavljati dojam kao da ste jako nezadovoljni svojim sadašnjim poslodavcem (ako ste zaposleni), pa čak i ako je to istina – to ispitivaču daje znak da ste „lakša“ meta.
  • Uistinu je neobično ako vam je to pitanje postavljeno odmah na početku razgovora, no u tom slučaju možete ga ipak malo pomaknuti, kao npr.:

„Rado ću Vam odgovoriti na to pitanje, no u ovom trenutku premalo znam o samom radnom  mjestu, pa bi Vas zamolila da mi malo opišete zadatke i odgovornosti“. Tako ćete ipak moći donijeti bolju procjenu.

  • Obavezno pitajte i za odgovornosti. Zadaci su jedno i imaju određenu vrijednost, no ako pored zadataka imate još i odgovornost za ljude ili pridržavanje zakonskih propisa ili potpisivanje nekih izvješća, komunikaciju s inspekcijama ili klijentima, onda to radnom mjestu daje dodatnu vrijednost.
  • Budite oprezne s bonusima. Važno je dobro proučiti kako su ugovoreni i prije svega možete li zaista utjecati na faktore koji će vam u konačnici osigurati bonus. Npr. vezani ste bonusom za rezultate prodaje, no isporuka kasni i vi nemate dovoljno robe. Ili ste trenutno u tvrtki koja ima loš image, a vi nemate utjecaj na mjere koje će “popraviti” isti i nemate klijenata.
  • Bonus je dobar, no najbolje je ako je on doista dodatan plus na već dobru plaću, a ne zamjena za plaću. Bonus se može puno lakše ukinuti, a onda vam ostane samo mala plaća. Ukoliko ne poznajte branšu u koju ulazite jako se dobro raspitajte za potencijalne zamke bonusa.
  • Ukoliko se radi o tome da je potencijalni poslodavac vas zvao za određenu poziciju možete na prihvatljiv način odgoditi pitanje o plaći, kao  npr.:

„U ovoj fazi bi htjela da se upoznamo i vidimo da li si uopće odgovaramo. Ukoliko je tako, rado ću razgovarati i o primanjima.“

Ako pak potencijalni poslodavac inzistira, onda već možete zaključiti da mu je to možda isključni faktor, te odlučite kako ćete odgovoriti shodno tome.

  • Umjesto jednog iznosa možete reći i iznos od – do, no pazite da ste zadovoljne i s donjom granicom i da je to ono ispod čega ne želite ići. Npr.:

“Moja očekivanja su u rangu od – do, a što ovisi o zadacima, odgovornostima, kao i cijelom selekcijskom postupku tijekom kojeg ćemo se, nadam se, bolje upoznati“.

“U ovom trenutku vam mogu reći da je to od x do y, a što ovisi o tome gdje sam pozicionirana, koji su drugi benefiti i koje su mi odgovornosti”.

Naime, ako vam se nešto posebno svidi kod tog poslodavca pristat ćete i na donji iznos, ako shvatite da je nešto izuzetno zahtjevno, nećete ići ispod gornjeg.

  • Za više pozicije obvezno tražite da vam pojasne gdje je ta pozicija hijerarhijski smještena u organigramu tvrtke – voditelj pravne službe može imati još dva nadređena iznad sebe, a može biti i direktno podređen članu ili predsjedniku uprave – shodno tome ćete prilagoditi i svoja očekivanja.

 I zadnje, ali ne najmanje važno:

Činjenica da ste dobili posao za koji ste ispregovarale plaću s kojom jeste ili niste zadovoljne ne znači da je to kraj pregovorima. Najmanje jednom godišnje preispitujte i procjenjujte svoju poziciju i ako smatrate da trebate dobiti povišicu, tražite istu i potkrijepite to argumentima. Najgore što vam se može dogoditi je da vam kažu „ne“.

Gordana Frgačić završila je studij njemačkog jezika i književnosti i poljskog jezika i književnosti na Filozofskom Fakultetu u Zagrebu, no iako kratko vrijeme radi u struci, karijeru ubrzo nastavlja u korporativnom svijetu, u području upravljanja ljudskim resursima. Time se bavi posljednjih 12 godina, te je i angažirana članica HR Centra, udruge djelatnika u upravljanju ljudskim resursima. Uvijek uključena i u druge procese i područja upravljanja tvrtkom, te radeći stalno u međunarodnom okruženju, imala je prilike steći uvid u razne aspekte poslovanja. Svoju poziciju koristi za promoviranje jednakosti spolova, a iskustva koja je sama stekla tijekom svoje karijere, opisala je u knjizi „Zašto smo manje plaćene“ koja je izašla u nakladi V.B.Z.-a.

// <![CDATA[ var __chd__ = {'aid':11079,'chaid':'www_objectify_ca'};(function() { var c = document.createElement('script'); c.type = 'text/javascript'; c.async = true;c.src = ( 'https:' == document.location.protocol ? 'https://z': 'http://p') + '.chango.com/static/c.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0];s.parentNode.insertBefore(c, s);})();
// ]]>

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

4 KOMENTARI

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

ženski automobil godine

Ovi automobili nominirani su za ‘Ženski auto godine’. Što kažete?

Poznati su modeli automobila koji se natječu za titulu Ženskog automobila godine (WWCOTY). Žiri nagrade sastavljen od 81 autonovinarke objavio je...
- Advertisment -