Koliko kalorija dnevno zapravo trebamo?

Koliko kalorija trebate unijeti dnevno ovisi o nekoliko čimbenika, kao što su dob, spol, težina i razina aktivnosti, piše Health.

Žene

Žene u dobi od 19 do 30 godina obično trebaju 1800 do 2400 kalorija dnevno, dok one u dobi od 31 do 59 godina obično zahtijevaju 1600 do 2200 kalorija dnevno, prenosi N1.

Potrebe za kalorijama opadaju s godinama zbog smanjenja bazalnog metabolizma (BMR), koji opisuje kalorije koje sagorijevate dok ste u mirovanju. Manje žene i one koje su manje aktivne trebaju manje kalorija. Žene s većim tjelesnim okvirom i koje su fizički aktivne trebaju više kalorija dnevno kako bi održale svoju tjelesnu težinu.

Muškarci

Većini muškaraca u dobi od 19 do 30 godina potrebno je između 2.400 i 3.000 kalorija dnevno. Kalorijske potrebe muškaraca u dobi od 31 do 59 godina obično se kreću između 2.200 i 3.000 kalorija dnevno. Manji i manje aktivni muškarci trebaju manje kalorija za održavanje svoje težine u usporedbi s većim i fizički aktivnijim muškarcima.


Pročitajte više: Šparoge – dva recepta s malo kalorija, a puno vitamina


Starije osobe

Odrasli stariji od 60 godina općenito trebaju manje kalorija od mlađih odraslih osoba.

Djeca

Djeca i adolescenti trebaju adekvatan unos kalorija dnevno kako bi podržali optimalan rast i razvoj. Mlađa djeca trebaju manje kalorija od odraslih. Adolescenti često imaju veće energetske potrebe u usporedbi s odraslima. Procijenjene energetske potrebe kreću se od 1.000 do 3.200 kalorija dnevno, ovisno o dobi i spolu.

Dječaci obično imaju veće potrebe za kalorijama od djevojčica. Djeca koja su vrlo aktivna, poput sportaša, trebaju više kalorija dnevno u usporedbi s umjereno aktivnom djecom.

Istraživanja su pokazala da adolescenti sportaši koji treniraju zahtjevne sportove mogu trebati do 5.000 kalorija dnevno.

Trudnice

Ako ste trudni, vaše tijelo zahtijeva više energije za podršku rastu fetusa.

Ovo povećanje potreba za kalorijama počinje u drugom tromjesečju. Vaše kalorijske potrebe tijekom prvog tromjesečja su iste kao i prije trudnoće. Vaša potreba za hranjivim tvarima, poput željeza, folata i kolina, značajno se povećava već od prvog tromjesečja.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

banana prije vježbanja

Zašto biste uvijek trebali pojesti bananu prije vježbanja?

Lagani obrok ili međuobrok prije vježbanja osigurava tijelu glukozu, koja je primarni izvor goriva za mišiće tijekom vježbanja. Ovo pomaže u poboljšanju energije...
- Advertisment -