Prosinac je vjerojatno jedini mjesec u godini u kojem su riječi “domjenak”, “svečani ručak/večera” ili “party” svakodnevna pojava. I dok će neke tvrtke preskočiti ovakva blagdanska okupljanja, druge će organizirati uredski domjenak na kojem će dolazak biti obavezan.
Oprezno s alkoholom na uredskom domjenku
Tvrtke koje su se već “opekle” na takvim domjencima, organizirat će “bezalkoholni” meni. No, većina će ipak dopustiti svojim zaposlenicima čašu šampanjca ili kojeg drugog alkoholnog pića.
Problem je što ne podnose svi ljudi jednako alkohol. Netko će se zaustaviti na samo jednoj čaši, dok će pojedincima “popustiti kočnice” pa će alkoholna pića tretirati kao vodu i nekontrolirano ispijati.
Naravno, takav odnos prema alkoholu jednostavno zove na nevolje. Od prevelikog veselja, glasnog pjevanja i vikanja, preko pretjerano seksualno naglašenog ponašanja, pa do nasilnog ponašanja i svađanja.
Iako će vam svatko savjetovati da, ako se ne znate kontrolirati, radije preskočite alkohol na uredskom domjenku, ne pridržavaju se svi takvih, dobrohotnih savjeta.
Zato, ako “zgriješite” na uredskom domjenku i izazovete “incident”, morate reagirati što prije i smanjiti nastalu štetu.
1. Suočite se sa šefom/šeficom
Svjesni ste da ste “zgriješili” i napravili glupost. Nemojte se praviti da se ništa nije dogodilo. Radije odmah sljedeći dan (ili prvi sljedeći radni dan) otiđite direktno do svog šefa ili šefice i ispričajte se za svoje ponašanje. Vaš nadređeni će i tako očekivati vašu reakciju pa je bolje da preuzmete inicijativu, nego da čekate da vas prozovu.
2. Nemojte tražiti isprike za svoje ponašanje
Vašeg šefa ili šeficu ne zanimaju razlozi za vaše ponašanje. Činjenica da vas je ostavio dečko/cura/muž/žena, imate problema kod kuće ili ste jednostavno pokleknuli, njemu (ili njoj) neće mnogo značiti. Vaša isprika šefu mora biti kratka i slatka i sadržavati obećanje da se takvo ponašanje više neće ponoviti.
3. Ne potpirujte vatru
Ako vaši kolege iz ureda komentiraju vaše ponašanje, radije se nemojte priključivati raspravi ili objašnjavati zašto ste napravili to što ste napravili. Jer što više govorite o tome, to će se priča češće ponavljati i često preuveličavati. “Pokrijte se ušima” i nadajte se da će se cijela stvar stišati.
4. Riješite se dokaza
U današnje vrijeme društvenih mreža i pametnih telefona, nikoga ne bi trebalo iznenaditi ako neke ne baš privlačne fotografije završe u internetskim bespućima. Ako je to slučaj i s vašim “incidentom”, pokušajte se “riješiti dokaza”. Uklonite sporne fotografije sa svog profila i zamolite one koji su objavili te fotografije na svojim profilima da ih uklone. Ako to nije moguće ili druga osoba to jednostavno ne želi napraviti, probajte barem ukloniti oznaku (tag) koji povezuje fotografiju i vaš profil.
5. Budite spremni prihvatiti posljedice
Ovisno o tome koliko je incident bio ozbiljan, možete očekivati različite posljedice. Od prijekornog pogleda šefa pa sve do otkaza. Čak i ako vas odjel za ljudske resurse ili šef odluči poštedjeti odlaska na zavod za zapošljavanje, budite sigurni da će “incident” ostati negdje zapisan i može biti trajna mrlja u vašoj karijeri.
6. Ni pod kojim uvjetima ne ponavljajte “incident”
Trebamo li uopće objašnjavati ovo? Zgriješite li jednom, postoji šansa da ćete dobiti “po prstima”, ali da neće biti ozbiljnijih posljedica. No, ako se vaše neprimjereno ponašanje ponovi budite sigurni da će posljedice biti mnogo ozbiljnije i dalekosežnije od običnog otkaza.
Naime, ako zaista “zabrljate” na uredskom domjenku, može vam se dogoditi da će i budući potencijalni poslodavci saznati za to službenim ili neslužbenim putem. A možete biti sigurni i da će vaš nadređeni to spomenuti ako ga netko pita o vama.
Unatoč svim ovim savjetima, najbolje je rješenje ipak da se uopće ne dovedete u situaciju u kojoj ćete osramotiti ne samo sebe, već i svoj tim, nadređenog i cijelu tvrtku. Razmislite o tome prije no što posegnete za čašom vina ili nečim žešćim na uredskom domjenku.
Foto: 123rf