Svatko tko planira nabavku novog pisača morati će prije ili kasnije odlučiti želi li kupiti laserski model ili tintni model. Još prije nekoliko godina izbor je bio relativno jednostavan.
Ispisna dvojba: laser ili inkjet?
Obje vrste pisača odlikovale su se posebnim značajkama te su bile namijenjene određenim korisnicima. Danas, kada su se te razlike istopile, odluka bi trebala biti jednostavnija…
No prvo se treba podsjetiti na to kako su pisači konstruirani i na koji način funkcioniraju. Tintni pisači funkcioniraju pomoću spremnika s tintom iz kojih tekućina putuje ka glavi pisača koja na papir „ispucava“ kapljice boje, putem mlaznica. Glava, pričvršćena na nosač, pomiče se na mediju (papir, plastika, tekstil itd.) i jednoliko ga pokriva stotinama tisuća kapljica. Riječ je o relativno jednostavnom i učinkovitom ispisnom sustavu.
Laserski pisači vrlo su zamršeni. Koriste lasersko svjetlo (u posljednje vrijeme i LED izvor svjetla) koje projiciraju na „bubanj“ osjetljiv na svjetlost, koji pak aplicira toner (prah) na papir, plastiku itd. Boja se fiksira na medij visokom temperaturom.
Ispisna „utrka u naoružanju“
Laserski su se pisači prije nekoliko godina odlikovali ključnim prednostima u odnosu na tintne pisače. Mada su znatno skuplji (jer su konstrukcijski složeni) omogućavali su veće brzine ispisa, povoljniji ispis te veću kvalitetu ispisa. Zbog toga su ih tvrtke i korisnici koji mnogo ispisuju češće kupovali.
No u posljednje vrijeme situacija se promijenila. Laserska tehnologija ispisa ostala je otprilike tamo gdje je bila prije nekoliko godina, a proizvođači inkjet pisača nisu za to vrijeme spavali. Uspjeli su otkloniti većinu nedostataka koji su smetali korisnicima. Odličan primjer napretka daju Epsonovi inkjet pisači.
Dvije godine ispisivanja bez dodatnih troškova
Japanski je proizvođač drastično smanjio cijenu ispisa nakon lansiranja nove generacije ITS (Ink Tank System) pisača kod kojih korisnih puni spremnike za tintu. Epson trenutno u ovom asortimanu nudi petnaestak modela, kako za kućne korisnike (poput višenamjenskog modela L486), tako i za male poslovne korisnike (primjerice model L1455 ide i do A3 formata).
ITS pisači tako su učinkoviti da je tinta koju novi korisnik dobiva u pakiranju s pisačem dostatna za… Dvije godine ispisa bez nadopune tinte!
Čak i nakon toga, nabavka novih bočica s tintom ne predstavlja udar na proračun.
Nadalje, ITS pisači jednostavni su za uporabu. Nadopuna uređaja tintom rijedak je događaj i ne donosi rizik prljanja kao kod izmjene laserskih tonera ili klasičnih patrona s tintom.
Kvaliteta ispisa više ne spada među komparabilne prednosti laserskih pisača jer tehnologija MicroPiezo, koju je razvio sȃm Epson, jamči oštre i bistre slike, tekst i fotografije u tintnom ispisu. Tinte DuraBrite Ultra i DuraBrite Pro omogućuju živopisne primjerke otporne na blijeđenje i mrljanje te na vlagu. Sve ove prednosti više nisu svojstvene samo laserskom ispisu.
Tintni pisači u pravilu imaju nižu nabavnu cijenu i ne nameću nepredviđene troškove (kako kod tonera ili servisa „bubnja“ na laserskom pisaču). Laserski pisači zahtijevaju i određeno vrijeme za zagrijavanje, dakle ne mogu odmah započeti s radom, dok tintnih pisači nemaju takvih problema.
Odluka o izboru novog pisača danas je mnogo jednostavnija nego prije nekoliko godina!
Foto: Epson