Otkriven ključan razlog zbog kojeg komarci tako učinkovito pronalaze put do ljudske krvi

Zahvaljujući novom istraživanju američkih znanstvenika, mogli bismo uskoro imati posve nove načine kontrole dosadnih i opasnih sićušnih zujećih krvopija. Komarci su vrlo učinkoviti u pronalaženju ljudskih domaćina zahvaljujući kombinaciji čimbenika kao što su tjelesni miris, CO2 iz daha i, kako otkriva nova studija, infracrveni senzor u njihovim antenama, piše Science Alert, prenosi zimo.dnevnik.hr.

Dobitna kombinacija

Komarci Aedes aegypti, primarna vrsta odgovorna za širenje bolesti kao što su denga groznica i virus zika, koriste infracrvenu detekciju za traženje toplokrvnih domaćina. Komarac kojeg proučavamo, Aedes aegypti, iznimno je vješt u pronalaženju ljudskih domaćina, kaže Nicholas Debeaubien, molekularni biolog s američkog Sveučilišta Kalifornija u Santa Barbari (UCSB).

Iako se komarci oslanjaju na nekoliko metoda za lociranje svog plijena, poput CO2 koji izdišemo i mirisa kože, njihov loš vid i okolišni čimbenici poput vjetra mogu otežati to praćenje. To je navelo znanstvenike da istraže sposobnost komaraca da otkriju toplokrvnog domaćina u infracrvenom spektru.

Ženke komaraca, koje piju krv, bile su izložene raznim testnim postavkama koje uključuju termoelektrične ploče koje emitiraju toplinu, ljudske mirise i CO2, oponašajući uvjete ljudskog domaćina. Kombinacija topline (infracrvenog zračenja), ljudskog mirisa i CO2 dramatično je povećala interes komaraca.

Bilo koji pojedinačni znak sam po sebi ne potiče aktivnost traženja domaćina. Samo u kontekstu drugih znakova, kao što su povišeni CO2 i ljudski miris, infracrvena detekcija čini razliku, kaže neurobiolog Craig Montell s UCSB-a. Kad su tim komarcima predstavljeni samo CO2 ili miris, pokazali su malo interesa. Međutim, kada je dodano infracrveno zračenje, njihovo ponašanje se značajno promijenilo.


Pročitajte više: S kišom stigli i komarci. Kako ih se riješiti?


Ključan protein i potencijalne nove strategije odvraćanja

Daljnja istraživanja otkrila su da se infracrveni senzori u antenama komaraca oslanjaju na protein TRPA1 osjetljiv na temperaturu. Onemogućavanje ovog gena kod komaraca spriječilo ih je u otkrivanju infracrvenog zračenja, potvrđujući ulogu tog proteina u detekciji topline.

Dobiveni rezultati, koji su objavljeni u časopisu Nature, objašnjavaju zašto komarce posebno privlači izložena koža, gdje je infracrveno zračenje najjače. Široka odjeća, koja raspršuje toplinu, može djelovati kao sredstvo odvraćanja.

Unatoč svojoj maloj veličini, komarci su odgovorni za više ljudskih smrti nego bilo koja druga životinja, dodaje DeBeaubien.

Navedeno bi istraživanje moglo dovesti do inovativnih strategija kontrole komaraca, potencijalno koristeći infracrvene zamke za odmamljivanje komaraca od ljudskih domaćina.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

banana prije vježbanja

Zašto biste uvijek trebali pojesti bananu prije vježbanja?

Lagani obrok ili međuobrok prije vježbanja osigurava tijelu glukozu, koja je primarni izvor goriva za mišiće tijekom vježbanja. Ovo pomaže u poboljšanju energije...
- Advertisment -