Kako izvaditi bodlje morskog ježa i… što ako ih ne izvadimo?

Morski ježevi čine neizostavan dio morskog ekosustava. Njihova prisutnost na plažama je očaravajuća, ali nas i upozorava da je potrebno biti pažljiv kako bismo izbjegli neugodnosti koje može izazvati njihova bodlja. Morski ježevi i srodna bića otrovni su, ali njihov otrov rijetko izaziva ozljede kod ljudi. Češće se njihove bodlje odlome u koži, uzrokujući oštećenje tkiva i upalu te ih je zato potrebno što prije ukloniti, piše missZDRAVA. Kako izvaditi bodlje od morskog ježa?

Koje su posljedice uboda?

Morski ježevi pripadaju obitelji Echinoidea i karakteristični su po svojim bodljama koje djeluju kao obrambeni mehanizam. Nažalost, njihova ljepota i korisnost u morskom ekosustavu često se previdi zbog rizika koji predstavlja njihov doticaj s ljudskom kožom. Kada stanemo na morskog ježa, bodlje se lako zabijaju u kožu, uzrokujući osjećaj boli, nelagode i svrbeža.

Bodlje nekih vrsta također sadrže toksine koji mogu dodatno pojačati iritaciju kože. Osim toga, pokušaj izvlačenja bodlji može rezultirati puknućem bodlje unutar rane, što može dovesti do infekcija i komplikacija. Ako ih se ne uklone, bodlje se pomiču u dublja tkiva čak do kosti ili živaca te mogu uzrokovati kroničnu upalu, bol u zglobu i mišiću te kožne osipe.


Pročitajte više: Bojite se morskih pasa? Oni su ništa naspram ovih životinja u Jadranu


Što učiniti?

Bodlje morskog ježa treba odmah ukloniti. Plavkasta boja kože na mjestu ulaza može pomoći u pronalaženju bodlje, a ubodeno mjesto sanirajte na sljedeći način:

  • Ocat otapa većinu bodlji morskog ježa. Natopite oblog octom i prislonite ga na ubodeno mjesto i to je sve što je potrebno da se bodlje uklone.
  • Mjesto oko uboda isperite i primijenite mast koja sadrži kombinaciju antihistaminika, analgetika i kortikosteroida.
  • Ponekad liječnik mora napraviti sitni rez da ukloni bodlju koja je lomljiva.

Još jedan način kako sigurno ukloniti bodlje za missZDRAVU pojašnjava Dr. Nevia Delalle Lozica, spec. dermatologije i venerologije.

  1. Važno je da omekšate dio kože u kojem su bodlje, pogotovo kožu stopala koja je najdeblja. Najbolje je to učiniti u toploj vodi.
  2. Alkoholom dezinficirajte površinu kože, a bodlje koje su iznad površine kože nježno izvucite pincetom.
  3. Sterilnom iglom otvorite kanale za one bodlje koje su dublje smještene i laganim kružnim pokretima ih izvucite na površinu uz pomoć pincete.
  4. Kada su sve bodlje vani, možete namazati antibiotsku mast ili prašak, a ponekad je dovoljna i krema za brzu obnovu kože.

I urin vam može pomoći, naravno ako niste gadljivi. Mokraća je uglavnom sterilna te čisti ranu. Nemojte ispirati običnom vodom jer će se lovke tako uhvatiti za kožu te ih potaknuti da još više ispuštaju otrov. Zbog toga će se i bol pojačati. Kod dodira s meduzom ili vlasuljom opečeni dio odmah istrljajte pijeskom kako bi se žarnice skinule s tijela, piše Živim.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

poduzetništvo u Hrvatskoj

Hrvati poduzetniji od ostatka EU: Unatoč izazovima, postoje pokazatelji rasta

Prema najnovijim rezultatima istraživanja Global Entrepreneurship Monitor (GEM) za 2023. godinu, poduzetnička okolina u Hrvatskoj zabilježila je određeni napredak, ali se...
- Advertisment -