Katie Bouman je studentica američkog MIT-ja, a posljednjih je dana pod povećom javnosti zbog svojeg sudjelovanja u stvaranju prve slike crne rupe i njena priča nije važna samo zbog znanosti.
Kako su društvene mreže stvorile uzora
Ovoga smo tjedna prvi puta vidjeli kako to izgleda crna rupa i to zahvaljujući teleskopima, ali i velikom timu znanstvenika. Katie je dio tog tima koji je razvio program, odnosno algoritam koji je omogućio nastajanje slike crne rupe. Ovo je otkriće značajno, kako za znanost, tako i za – znanstvenice.
https://www.instagram.com/p/BwJmwjqHGAO/?utm_source=ig_web_copy_link
Povijest je rijetko kada dala znanstvenicama priznanje koje zaslužuju, što smo se mogli uvjeriti i u novijem filmskom hitu „Skrivene brojke“. Iako je slika crne rupe posljednjih dana prerasla u materijal za meme, društveni mediji pomogli su i u prepoznatljivosti i odavanju zasluga ovoj mladoj znanstvenici. Katie je tako postavila primjer mladim ženama i poručila – može se!
Internet je Katie upoznao kroz dvije fotografije. Prva je ona na kojoj stoji pored stola prepunog diskova s podacima. Neki su prepoznali sličnost s fotografijom iz 1969. na kojoj se nalazi Margaret Hamilton i ispis softverskog koda za navođenje letjelice Apollo koji je razvila sa svojim timom. Moćni prizori, zar ne?
https://www.instagram.com/p/BwFt3lWpLIy/?utm_source=ig_web_copy_link
Druga fotografija je ona prilikom prvog pogleda na sliku crne rupe koja prikazuje njeno iskreno uzbuđenje i – radost.
https://www.instagram.com/p/BwKFiLuoy-R/?utm_source=ig_web_copy_link
U razgovoru za CNN Katie je poručila: „Nitko od nas ovo ne bi mogao postići sam”, a još 2016. održala je TED govor u kojem je objasnila kako će „prva slika crne rupe moći nastati samo uz internacionalni tim znanstvenika, dovoljno jak teleskop i algoritam koji će sklopiti finalnu sliku“. Tako je i bilo.
Foto: Instagram