Književnica Julijana Matanović izbačena iz HAZU! Poručila: ‘Gospodo, ne vrijeđajte mi zdravu pamet’

Književnica i profesorica Julijana Matanović na svojim je društvenim mrežama objavila da je primila dopis Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u kojem je se obavještava da više nije članica HAZU-a. U objavi je iznijela i svoje mišljenje o toj odluci.

Nisu joj dali napredovati

“Stigla u Zagreb i pregledavam poštu. Dopis Akademije. Prestajem biti član suradnik, zahvaljuju se na suradnji. Za suradnika sam primljena u lipnju 2014. Nisam napredovala i križaju me. A napredovati mi nisu dali jer sam se 2017. udala za akademika“, započela je Matanović svoju objavu uz koju je priložila fotografiju dobivenog pisma.

Naime, HAZU ima nepisano pravilo da članovi jednog razreda ne mogu biti u rodbinskom odnosu. Tako je njoj već u tri navrata odbijeno da postane redoviti član jer je njezin suprug, Pavao Pavličić, već na istovjetnoj poziciji.

“Razred za književnost me predlagao (za redovnog člana, op.a.), Predsjedništvo nije dopuštalo. Pisala sam o tome, isticala sam da i sama mislim kako u Hrvatskoj ima puno pisaca koji su, prije mene, zaslužili biti redoviti članovi HAZU, ali sam progovorila o kršenju građanskih prava. Spominjala sam pravo na sudjelovanju u izbornom procesu, ako me Razred predloži. Ne ja sama”, objašnjava književnica.

Foto: Facebook

Izmišljeni razlog?

Dodala je da nigdje u pravnim aktima HAZU ne postoji članak koji bi priču o sukobu interesa opravdao.

“Ne postoji ni članak po kojem akademici ne mogu postati umjetnici i znanstvenici koji su navršili 70 godina. Šute i borci za prava starijih osoba. Ali, ne postoji ni odredba prema kojoj član suradnik, koji ni nakon 10 godina nije izabran u redovnog člana, prestaje biti član suradnik”.

“Popila sam čašu vode, i otišla na stranicu HAZU, proučila članove suradnike. Mene na stranicama više nema, izbrisana, ali ima suradnika koji su primljeni 1975., 1980., 1992., 1994., 1997.,2002., 2006. U Razredu za književnost tri su člana suradnika, iz 1980., 1994. i 2000. godine. Bez puno sam važnijih stvari u svom životu dotjerala do prvih mjeseci zrele dobi, mogu i bez HAZU. Samo, gospodo, ne vrijeđajte mi zdravu pamet. I odaberite za svoje upitne Odluke malo snažnijeg protivnika! Na meni nije teško ‘trenirati strogoću’. I samo mi se, molim vas, nemojte zahvaljivati”, poručila je.


Pročitajte više: Dobna diskriminacija na poslu – ili si mlada i zelena ili te pregazilo vrijeme


Uprava uvela vlastita usmena pravila?

Kako je dodatno objasnila za Jutarnji list, otkako je nova uprava u HAZU, u zadnjih pet-šest godina, uveli su svoja pravila, ali tako da su ta pravila zapravo usmena preporuka koje se svi članovi drže, nitko se ne suprotstavlja, makar ta pravila nisu nigdje u pravnim aktima.

Prvo je ono već spomenuto, da članovi jednog razreda ne mogu biti u rodbinskom odnosu.

“Dakle, ako imaš oca koji je u istom razredu, a ti, hipotetički govorim, dobiješ Nobela, ne možeš biti član HAZU-a ako se baviš istim područjem, jer ne možete biti skupa u razredu”, pojašnjava Matanović.

Drugo je da se u redovito članstvo ne primaju ljudi stariji od sedamdeset godina. Što će reći da netko može navršiti sedamdeset godina u siječnju i ako je izborna skupština u svibnju taj ne može postati redovni član. Ali, ako sedamdeset navršava, recimo, u rujnu onda može biti redovni član.

“Zanimljivo je da takvu preporuku i proceduru koja ograničava novo članstvo ima institucija koju vodi čovjek koji je rođen 1943., sam je odavno stariji od sedamdeset”.

Sve puno nelogičnosti

Zatim, dobna granica za prijem u status člana suradnika je 48.

“Pitam se samo gdje nađoše baš tih 48”, žustra je književnica koja je u status suradnice primljena 2014., a za Pavla Pavličića se udala 2017..

Kad ju je razred predložio za redovitu članicu, predsjedništvo je to odbilo. I tako tri puta. Pisala je, kaže, da ju više ne uzimaju u proceduru, pa da izbjegnu tu neugodu.

“Još je bizarnije da u tom istom razredu sjede Željka Čorak i Zvonimir Mrkonjić. Bračni par”.

HAZU se, do ovog trena, nije oglasio.

Foto: Facebook

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

ženski automobil godine

Ovi automobili nominirani su za ‘Ženski auto godine’. Što kažete?

Poznati su modeli automobila koji se natječu za titulu Ženskog automobila godine (WWCOTY). Žiri nagrade sastavljen od 81 autonovinarke objavio je...
- Advertisment -