Đumbir se smatra jednim od najzdravijih začina na svijetu. Njegove blagodati su bezbrojne, a pomaže u svakojakim stanjima od dijabetesa i gastritisa, do viroza i upala. Možda najsnažniji sastojak u đumbiru je gingerol, koji ima protuupalno i antioksidativno djelovanje. Iz dva je razloga omiljen diljem svijeta. Prije svega nevjerojatno je ukusan i dodaje zanimljiv štih svakom jelu (ili piću!). Drugi je razlog što pomaže kod dva najčešća problema današnjice – mučnine i mršavljenja. Zbog svoje ljekovitosti ublažava bolove i upale, a zato što potiče probavu odličan je pratitelj svake dijete.
Drevni sastojak u modernoj kuhinji
Zanima vas kako se priprema? Postoje bezbrojni načini. On je prije svega osnovni sastojak juha, jer dolazi iz jugoistočne Azije gdje su noodle-soups i različite vrste stew (rijetkih juha) tradicionalna jela i zaštitni znakovi azijske kuhinje. No s vremenom je postao čest sastojak u pićima – kao što su sokovi i čajevi. Nerijetko je glavna faca slastičarskog svijeta, a u novije vrijeme viđamo ga u obliku umaka. Donosimo 5 najboljih recepata za jela s đumbirom: od predjela do deserta i nadjeva. Nema na čemu.
Pročitajte više: Đumbir kao superhrana: Izdvajamo 10 blagodati đumbira za zdravlje organizma!
Voćna salata s limetom i đumbirom
Đumbir pomaže svježem voću da otpuste svoje sokove. Uz dodatak malo limuna ili limete možete dobiti osvježavajuću voćnu senzaciju koja osim što je osvježavajuća, iznimno je nutritivna. Nakon što pojedete voće, na dnu će ostati fantastičan sok.
Noodle-soup s piletinom
Obožavatelji azijske hrane ovo moraju probati! Đumbir je slavni i cijenjeni sastojak većine jela istočnjačke kuhinje, a ovo je jedno od najjednostavnijih jela za pripremu. Pripremite malu gušću juhu s puuuuno rezanaca i komadima kuhane piletine – po mogućnosti bijelog mesa. Tijekom kuhanja ubacite nekoliko tankih resica oguljenog đumbira i očekuje vas odlično (i zasitno) jelo.
Pročitajte više: Zašto trebate uvrstiti đumbir u svoju prehranu?
Rizi-bizi s đumbirom
Rizi-bizi jedno je od poznatijih ručkova na našem prostoru. Priprema se tako da popržite luk i grašak, nakon što luk poprimi zlatnu boju, a grašak omekša dodate rižu. Nakon svega nekoliko minuta, koliko treba da se i riža malo poprži dodate vodu. Odmah dodajte malo đumbira – najbolje bi bilo da je sitno nasjeckan. Preporučujemo ne pretjerivati jer je đumbir veoma intenzivnog okusa, da će već prstohvat ili do pola velike žlice biti dovoljno.
Kolač s đumbirom
Na hrvatskom ne zvuči nešto, no radi se o svjetski poznatom ‘Gingerbreadu’. Kolač je to koji je s razlogom pokorio svijet i postao neizostavan dio mnogih blagdanskih slavlja. Mislim na božićno vrijeme, naravno. Priprema se tako da u razdvojite sastojke u dvije posude. U prvoj pomiješate slatko vrhnje, šećer, jaja i maslac ili margarin. U drugoj pomiješate brašno, prašak za pecivo, đumbir u prahu, cimet, klinčiće i malo soli. Laganim pokretom spajate sastojke dviju zdjela i dodajete malo vruće vode. Voda služi samo da bi pripomogla sljubljivanju sastojaka i stvaranju homogene, ljepljive smjese. Na kraju izlijete smjesu u kalup i pečete kolač. Nastaju Gingerbread kocke koje odlično pašu uz kavu i malo sladoleda od vanilije.
Pročitajte više: Čaj od đumbira kao lijek za sve: Evo zašto ga trebate pripremiti još danas
Umak od đumbira
Iako smo navikli đumbir gledati u juhama ili drugim ‘tekućim’ jelima, on se može pripremiti na druge načine. Pa zato nije stran sastojak u kolačima, pićima, smoothiejima, salatama ili, kao što je slučaj sada, u umacima. Ako vam je dosta kečapa i tartara, slijedi nešto sasvim novo i usudit ću se reći, uzbudljivo. U blendem ubacite oguljenu mrkvu, češanj li dva češnjaka, krišku ili dvije oguljenog korijena đumbira, žlicu octa i žlicu limunovog soka, malo sezamovog ulja i prstohvat soli te pola šalice vode. Sve blendajte dok se sastojci ne usitne i ne promiješaju. Dodajte majonezu i sve skupa blendajte dok ne nastane homogena smjesa. I voila. Umak je spreman.
Foto: Unsplash/Natural Chef Carolyn Nicholas