Nakon dvije teške pandemijske godine, 2022. bila je barem malo lakša po zdravstvenom pitanju. No izbio je rat u Ukrajini i uzrokovala snažnu inflaciju, nestabilna tržišta i egzistencijalne krize i probleme. Ipak, ove poduzetnice čije vam priče donosimo u nastavku primjer su da se, uz dobru volju, marljiv rad i upornost, može savladati svaki problem.
Novopečene poduzetnice i karijerni zaokret
Teško je održavati svoja poduzeća u ovako kritičnom razdoblju, a još je teže u tom istom razdoblju započeti vlastiti biznis.
Ana-Marija Marić, novopečena je poduzetnica. Iako izaći iz sigurnosti stalnog radnog mjesta nije lako, ona je učinila korak naprijed i osnovala AMM CONSULTING, pod kojim imenom aktivno radi od proljeća 2022. Inače je u poduzetništvo planirala krenuti koju godinu kasnije, no korona-kriza ‘natjerala’ ju je da krene ranije. Bilo je teško pronaći posao koji odgovara njezinim stručnim kompetencijama, ali i željama. Odlučila je da ako ne dobije ugovor o radu kakav želi, a jako je dobro znala što želi, sama će krenuti u biznis. Tako je i bilo. U studenom 2021. je započela svoj poduzetnički put otvorivši obrt za poslovno savjetovanje i usluge.
Mirela Saračević Trogrlić nakon više od 20 godina u korporativnom svijetu osjetila je da je došao trenutak da krene u samostalne vode. Iako je korporacije opisala kao izvrstan poligon za učenje zbog odličnih resursa, od početka godine je samozaposlena. Jedan spontan, impulzivan i intuitivan moment, u kojem je posložila kockice u glavi, doveo ju je do toga da povjeruje da može zaplivati poduzetničkim vodama i da je spremna.
Ana Žele također je 20 godina provela u potpuno drugačijem svijetu, a zatim se okrenula poduzetništvu, u jeku pandemije. Po struci psiholog i ovlašteni psihoterapeut, na poticaj prijateljica da ‘otvori nešto svoje’ iz korporativnog je svijeta prešla u poduzetnički i nije se više osvrtala, čak i kad joj je administrativna strana vlastitog biznisa zadavala glavobolje. Smatra to prirodnim korakom, jer psihoterapija i edukacije su njen poziv.
Nešto ranije, prije 3 godine, ponovno je aktivirala svoje staro poduzeće Laura Gergelj. I rasla i napredovala u ova klimava doba. Nekoć je imala IT poduzeće, a nanovo je pokrenula knjigovodstvenu firmu s jasnom vizijom da postane najveći europski knjigovodstveni servis.
‘Girl power’
Na novi poduzetnički pothvat ove se godine odlučila i Branka Šegvić, vlasnica jezičnog centra. Zajedno kolegicom jezičarkom, Marijom Pericom, pripremila je novi projekt koji će svjetlo dana ugledati početkom 2023. – pokreću yoga corner. Ovaj ‘gorl power’ tandem pravi je primjer da um poduzetnica nikada ne miruje, stalno se tamo roje neke nove ideje.
Dvije glave su uvijek bolje od jedne, a znaju to i Edita Tomašić koja upravlja marketinškom tvrtkom Inspiric s kolegicom Petrom Stanković. Rad u dvoje bio je izazov, ali i olakšanje za Editu i Petru. Jedna drugoj su međusobna podrška, oslanjaju se jedna na drugu, imaju podršku, dvostruko je više ideja, truda i želje.
Poduzetništvo je za Tatjanu Rajković bio prirodan nastavak dugogodišnje korporativne karijere. I njoj su oslonac bile kolegice i to čak dvije: Tamara Kraus i Zora Trgovčević. Kvaka – Ured za kreativnu analizu, koji vode ove tri poduzetne žene, priča je o tri kolegice i prijateljice koje su osnovale vlastitu agenciju.
“Sve tri smo različite i komplementarne, ali svaka donosi nešto vrijedno u Kvaku i bilo bi teško bez svake od nas“, naglašava.
Zeleno, održivo, prirodno
Ivana Ezel stoji iza brenda Likamee. Ona i njezina obitelj – majka i otac, izrađuju tepihe. Potpuno ručno. Potpuno prirodno – od vune. Vuna je inače sekundarna sirovina ovce koja najčešće završava u smeću. Malo tko ju koristi, dugo se razgrađuje, ne može se niti spaliti. Šteta za okoliš je neupitna. Tako je ova obitelj, nakon jednog dokumentarca o ovčjoj vuni, odlučila početi ju otkupljivati i svojim rukama su započeli filcati tepihe.
Da je budućnost svijeta zelena i održiva dobro zna i Helena Virić Gašparić. Magistra je fitomedicine te radi na Agronomskom fakultetu u Zagrebu. Ujedno je direktorica i osnivačica tvrtke GREENER d.o.o. Helena se bavi entomologijom, integriranom i biološkom zaštitom bilja, utjecajem ostataka pesticida na korisne organizme i njihovu razgradnju u okolišu. Upravo je zadaća znanstvenika poput Helene da ublaže negativan učinak djelovanja pesticida na okoliš.
Žene u građevini
Lana Kristović pronašla se u građevini. Osamnaest je godina u poduzetništvu, za koje kaže da je poziv i stil života. Vlasnica je tvrtke Genesis grupa, koja je zastupnik građevinskih strojeva za Hrvatsku. Iako ima poduzetničko zaleđe, njena se obitelj bavila modom, pa u šali kaže kako je s modnih revija prešla na gradilišta. Roditelji su od nje i supruga očekivali da nastave obiteljske biznise, no oni su odlučili krenuti svojim putem i osnovati vlastito poslovanje.
Jasminka Ćoza diplomirana je inženjerka građevine i direktorica tvrtke „Civil engineering consultancy“. Počela je raditi još za vrijeme studija, a tijekom godina imala je razne uloge u građevinarstvu: radila je kao izvođač, projektant, radila je nadzor… Nikad ne preže pred novim izazovima, a iza nje je i sjajno iskustvo izvođenja radova u 5000 kilometara udaljenom Katru gdje su ona i suprug otišli raditi i živjeti s tada osmogodišnjom kćerkom.
Osobni rast i vjera u sebe
Bez osobnog rasta i razvoja nema ni poslovnog, naučila nas je Anita Lukenda Mlinac, ekonomistica, poslovna savjetnica, trenerica i coach – vrlo svestrana žena. Osoba je to koja naglašava važnost postavljanja prioriteta, vjere u sebe i pomoći drugima.
Vjerovala je u sebe i pomogla drugima, svojim bivšim gazdama, i Tanja Bilić Kovačević. Danas vlasnica vlastitog računovodstvenog ureda koji je preuzela nakon 10 godina rada u obiteljskom poduzeću. Nakon što je postala direktorica i dobila neznatnu povišicu, odlučila je šefu postaviti veliko pitanje; želi li joj prodati poduzeće. Bilo mu je olakšanje što je bila voljna preuzeti njegovo poslovanje. Kad je preuzela servis, bila je jedini zaposlenik. Imala je 27 klijenata. Danas ih broje preko 150, a broj zaposlenih narastao je na 6.
Problema s vjerom u sebe nije imala ni Irena Korejzl. Radi svoje ideje, dovođenja kvalitetne korejske kozmetike u Hrvatsku, ostavila je siguran menadžerski posao. Obitelj je bila skeptična, no Irena je bila uporna. Napustivši ugodan, dobro plaćen posao, zatvorila se u svoja četiri zida i 5 mjeseci slagala poslovni plan i pripremala web shop. Pisala je tekstove, tražila dobavljače, testirala svaki proizvod i učila o industriji. I uspjela.
Ništa bez morala
Mi naivno odlučujemo vjerovati da nema uspjeha bez integriteta i visokog morala i etike. Upravo su te smjernice bile ključ uspjeha svim ovim poduzetnicama. A o poslovnom moralu, vrijednostima i motivacijama za donošenje (ne)etičkih odluka, sve zna Silvija Vig. Vig je osnivačica i direktorica tvrtke CODUPO Compliance koja promiče izvrsnost u poslovanju i pomaže organizacijama uspostaviti visoke standarde poslovanja. Specijalizirana je za područje usklađenosti i integriteta u poslovanju, za pružanje usluga savjetovanja i edukacija u području etike, integriteta, izgradnje organizacijske kulture i razvoja vodstva. Vig objašnjava da emocionalnu inteligenciju imamo od najranijeg djetinjstva i jako dobro već kao djeca možemo osjetiti što je dobro što loše, što ispravno, a što nije, što je etično, a što ne.
Pa, probudite to dijete u sebi, budite moralni, iskreni, puni integriteta i – uspješni.