Na moru muku muče s grinjama. Evo što ako vas ugrizu i kako ih se riješiti

Turističkim brojkama na jugu Istre sigurno ne pridonosi veliki broj prijava ugriza jesenje grinje. Dugo sušno i toplo razdoblje razlog su što je njihov broj doslovno eksplodirao, i to posebno u blizini plaža, piše Dnevnik.hr. Naime, posljednjih petnaestak dana povećan je broj pacijenata s kožnim reakcijama koji stižu u ambulante na jugu Istre. Prema prijavama koje su stigle u Istarski zavod za javno zdravstvo, najkritičniji je pulski priobalni pojas od Fažane do Medulina.

Što ako primijetimo ugriz grinje?

Reakcija na koži se može javiti i satima nakon što smo boravili na tom području, najčešće se javlja noću kad spavamo, kad se primirimo, jer ona gmižući po tijelu nalazi mjesto gdje je koža tanka i gdje se može ugnijezditi i hraniti.

Obično je vezana za neke travnate površine jer se te ličinke javljaju na mjestima gdje je suha trava i suhe grane. Stoga ih se vrlo lako može zaraditi na plaži.

Ubodi najčešće budu na otvorenim dijelovima kože. Kod pojedinih osoba su te reakcije opsežne da ih ima više, bude ih do 20, 50 uboda. Ti pacijenti moraju izbjegavati jako sunce, ne iritirati kožu i svu odjeću koju su imali trebaju dobro oprati na visokoj temperaturi.

Trebaju si staviti neku kremu, najbolje protuupalnu kortikosteroidnu kremu i antihistaminik za ublažavanje svrbeža.

Ubod grinje ne može proći za dan ili dva, da se potpuno povuku promjene na koži nekada treba i do tri tjedna.


Pročitajte više: Zagrepčane izgrizle stjenice. Jesu li opasne i kako ih se riješiti?


Kako se riješiti grinja?

Postoje smjernice kako se prirodnim putem riješiti grinja u velikoj mjeri, piše Večernji list.

Nakon buđenja provjetrite posteljinu kako bi se sva nakupljena vlaga tijekom noći prosušila. Grinje vole vlagu.  Zatim, riješite se jastuka i popluna punjenih perjem. Oni su idealno stanište za grinje. Birajte antialergijske materijale koji neće zadržavati vlagu, ali ni bakterije ni grinje.

Od velike pomoći u borbi protiv nevidljivih i opasnih grinja mogu biti i eterična ulja. Kako bismo spriječili razmnožavanje grinja možemo koristiti eterično ulje eukaliptusa ili klinčića. U litru vode nakapajte eterično ulje eukaliptusa ili klinčića i pošpricajte po namještaju. Nakon što se osuši, očistite uobičajeno. 

Nekoliko kapi ulja stavite u sredstvo za pranje rublja i operite uobičajeno. Direktno na madrac možete posuti sodu bikarbonu u koju ste prethodno ukapali nekoliko kapi esencijalnog ulja i ostaviti tako da djeluje oko pola sata. Nakon toga usisajte površinu kreveta. Ako koristite sprej za madrac, svakako budite sigurni da se sve dobro posušilo, inače ćete imati suprotan učinak. 

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

pranje kose bez šampona tiktok

VIDEO: Godinu dana nije koristila šampon, rezultat ju je potpuno iznenadio

Georgia Peck, 23-godišnja trenerica holističkog zdravlja, izazvala je burne reakcije svojim nekonvencionalnim pristupom njezi kose – nije je oprala šamponom više...
- Advertisment -